Kaip pasirinkti tinkamą liemenėlę? Ar ji būtina? Kai kurie specialistai tvirtina, kad aštuonios dailiosios lyties atstovės iš dešimties dėvi netinkamo dydžio apatinius drabužius.
Užmiršta apimtį po krūtine
Nevykęs pirkinys ne tik nepatogus, bet ir sumenkina bendrą estetinį aprangos vaizdą. Negana to, dėvint netinkamą liemenėlę ilgainiui krūtinė praranda stangrumą ir formą, gali pradėti kankinti galvos, nugaros bei pečių skausmai.
Apatinio trikotažo tinklo "La Senza" atstovai tikina, kad daugiau nei trys ketvirtadaliai moterų, vyresnių nei 16 metų, niekada neturėjo tinkamai pritaikytos liemenėlės. Taip atsitinka todėl, kad dailiosios lyties atstovės vengia matuotis apatinį trikotažą ir tiki, kad jų dydis yra 75 B. Specialistų duomenimis, peršasi dvi išvados: arba apatinių drabužių gamintojai ir pardavėjai užsiima propaganda ir bando plėsti darbo rinką, arba moterys, įžengusios į apatinių parduotuvę, susiduria su nelengva užduotimi ir pasuka lengviausiu keliu: įsigyja gražią, tačiau neatitinkančią amžiaus, dėvimos aprangos ir figūros ypatumų liemenėlę. Tačiau žingsniuojant prekystalio link susimokėti už gražų pirkinį vertėtų stabtelėti ir susimąstyti, ar tai, kas masina akį, visada atlieka ir pagrindinę funkciją – saugo krūtis nuo deformacijos.
Apatinio trikotažo specialistai primena, kad renkantis liemenėlę būtina atsižvelgti į du pagrindinius kriterijus: žinoti kaušelio dydį (liemenėlės etiketėje žymimas raide) ir apimtį po krūtine (žymima skaičiumi). Pagrindinė daugelio pirkėjų problema yra ta, kad pamiršta įvertinti ir išmatuoti pastarąjį kriterijų.
"Jeigu liemenėlės apimtis po krūtine yra per didelė, moteris atrodys kaip pabalnotas arklys, nes apatinis drabužis gali pakilti iki kaklo", – vaizdžiai aiškino apatinio trikotažo pardavėjos Ieva ir Dovilė.
Tinkama liemenėlė turi priglusti prie krūtinkaulio. Nugaroje liemenėlės juosta turi eiti po mentimis, neturi veržti ar laisvai tabaluoti. Dėmesį reikėtų atkreipti ir į petnešėlių padėtį: jos neturėtų būti įsirėžusios į odą. Vienas būdų patikrinti, ar pasirinkta liemenėlė yra tinkama – pakelti abi petnešėles į viršų. Jeigu jos pakyla bent porą centimetrų ir pakelia krūtinę, vadinasi, reikia ieškoti kitos liemenėlės.
Matuojantis liemenėlę būtina judėti, o ne stovėti it mietą prarijus: patartina pakilnoti rankas, pasilankstyti ir pasisukioti į šalis. Liemenėlės kaušeliai turi būti tinkamo dydžio ir formos – neturi susidaryti dviguba krūtinė ar išvirsti vadinamosios riebalų rinkės. Jeigu moteris pasirinko per mažus liemenėlės kaušelius, pakėlus rankas krūtys iškrenta ar slysta į šonus, krūtinė būna pernelyg suveržta. Liemenėlės kaušelis turi aprėpti visą krūties minkštąją dalį, o lankelis ar apsiuvai turi baigtis ties pažasties apatine dalimi.
Liemenėlių dydžiai kinta
Dauguma liemenėlių ant žmogaus atrodo gražiau nei ant pakabos, tad būtina apatinį drabužį matuotis. Ši taisyklė atrodo paprasta, tačiau moterys nelinkusios ja vadovautis. Dailiosios lyties atstovėms vis dar neįprasta naudotis parduotuvių konsultančių paslaugomis, tačiau specialistai pataria bent pirmą kartą leisti liemenėlę primatuoti profesionaliems parduotuvių darbuotojams. "Įsivaizduokit, pasitaiko atvejų, kai ateina moterys, kurios prieš dvidešimt metų dėvėjo 75 B dydžio liemenėlę ir reikalauja tokio pat dydžio", – vienos apatinių drabužių tinklo "Triumph International" parduotuvių vedėja Rita Šitkauskienė siūlo nepamiršti, kad, bėgant laikui, keičiasi krūtinės forma bei dydis ir reikia keisti įprastus rinkimosi ir dėvėjimo įpročius.
R.Šitkauskienė pataria nepamiršti eksperimentuoti ir pabandyti pasimatuoti bent kelis skirtingus modelius. Iš anksto susiformavusi neigiama nuostata apie vienokio ar kitokio tipo liemenėles gali būti neteisinga. Didžiakrūtėms moterims patariama rinktis liemenėles iš elastingos medžiagos su plačiomis petnešėlėmis, įsiuvais ar lankeliais, norinčioms padidinti mažas krūtis – su įdėklais.
Sportuojančioms moterims patartina rinktis liemenėles, siūtas iš prakaitą praleidžiančios medžiagos ir prilaikančias krūtis sportuojant, su plačiomis petnešėlėmis. Nėščioms moterims skirtos liemenėlės, kurių medžiaga prisitaiko prie didėjančios krūtinės, o maitinančioms kūdikius – atsegamos iš viršaus. Mėgstančioms nešioti berankoves palaidines ir marškinėlius siūlomi petnešėlių segtukai.
Pardavėjai pastebėjo, kad merginos mėgsta liemenėles su pagalvėlėmis, o vyresnio amžiaus moterys vengia liemenėlių su lankeliais. Populiariausios – juodos ir kūno spalvos.
O gal jos nebūtinos?
Nuolat krintančios petnešėlės arba joms spaudžiant likusios raudonos žymės ant kūno, netikėtai iš kaušelio išsprūdusi ar tiesiog lipanti lauk krūtis, net ir su liemenėle negražios formos krūtys – su tokiomis problemomis susiduria ir jaunos, ir vyresnio amžiaus dailiosios lyties atstovės, pasirinkusios netinkamą apatinio trikotažo gaminį.
"Negali būti, kad liemenėlę sukūrė moteris. Tokį nepatogų drabužį joms kankinti galėjo sugalvoti tik vyrai, – šyptelėja vienoje apatinio trikotažo parduotuvėje sutikta pirkėja Loreta. – Viešosiose vietose stengiuosi dėvėti liemenėlę, tačiau jaučiu diskomfortą, todėl po ja dažnai dėviu medvilninius berankovius apatinius marškinėlius. Namuose krūtims visada duodu laisvę."
Nors dauguma apatinių drabužių pardavėjų tikina, kad dėvėti liemenėles būtina, tačiau medikai tai pataria toms moterims, kurių krūtinės dydis didesnis nei D.
Nemalonios liemenėlės dėvėjimo patirties jau sukaupusi dvidešimtmetė Viktorija. "Vos pasilenkus bent viena krūtis nejučiomis išsprūsta iš kaušelio, o spenelis įsiremia į viršutinį drabužį. Bandžiau reguliuoti petnešėles, tačiau tada krūtinė tiesiog iškrito pro liemenėlės apačią ir teko bėgti į artimiausią tualetą taisyti padėties", – problemomis dalijosi nemažą krūtinę turinti jauna kaunietė.
Edita Juodžbalienė, gydytoja onkologė
Netinkamos liemenėlės dėvėjimas ir onkologinės ligos neturi jokio ryšio. Ligas sukelia daugybė priežasčių, pradedant vidiniais ir baigiant išoriniais dirgikliais. Esu onkologė, bet neakcentuoju liemenėlės svarbos sirgti moterų ligoms, nes šis apatinis drabužis daugiau reikšmės turi estetiniam vaizdui. Liemenėlės svarbios tam, kad krūtinės raumenys vystytųsi taisyklingai ir prilaikytų krūtinę. Esu pastebėjusi, kad buvusios onkologinės ligonės, kurioms yra pašalinta viena krūtis ar skirtingas krūtų svoris, į liemenėlės kaušelius deda lengvus, iš sėklų ar vatos pagamintus įdėklus. Taip gal ir gražiau, bet negalima pamiršti, kad žmogus turi būti simetriškas, abi kūno pusės – vienodo svorio. Netaisyklingai dėvint liemenėlę, per kelerius metus gali iškrypti stuburas ir jo deformacijos tampa matomos plika akimi. Amputavus krūtį svarbu, kad protezas būtų ne tik gražus, bet ir atitinkamo svorio. Onkologinėms ligonėms yra kuriamos specialios liemenėlės su paaukštinta iškirpte, kad nesimatytų po operacijos likusio rando.
Rytis Rimdeika, plastikos chirurgas
Esu įsitikinęs, kad plastikos chirurgija krūtų korekcijai nėra vienintelis ar geriausias sprendimo būdas. Moterims patariu išbandyti ir kitas priemones. Pavyzdžiui, gera liemenėlė, kaip ir korsetas, gali suteikti krūtinei gražesnę formą, užmaskuoti trūkumus. Liemenėlės kaina neturi įtakos jos kokybei, net ir vidutinės kainos liemenėlė gali išspręsti nežymias problemas. Liemenėlė yra drabužis, skirtas krūtinei prilaikyti, tiksliau, Kuperio raiščiui – tampriai plėvei, kuri pririša krūties liauką prie krūtinės ląstos, ir yra linkusi temptis. Laikui bėgant krūtinė nutįsta žemyn, tad liemenėlė padeda prilaikyti krūtinę ir palengvina moters gyvenimą – leidžia lengviau judėti. Moters grožis priklauso nuo tinkamos aprangos, kuris optiškai išryškina krūtinę. Reikia prisiminti vieną taisyklę: kas per daug – tas nesveika, negražu. Nors dėvint liemenėlę krūtinė ilgiau išlieka stangresnė, tačiau ją dėvėti nėra privaloma – juk Ieva ir Adomas vaikščiojo nuogi ir jiems nieko neatsitiko. Sveikatos prasme netinkamos liemenėlės daug žalos nedaro.
Naujausi komentarai