Kamuoja angina: operuoti ar ne?


2008-11-18
Goda Ambrazas
Kamuoja angina: operuoti ar ne?

Nors ūminis tonzilitas, dažniau vadinamas angina, laikomas vaikų liga, jis kartais kamuoja ir suaugusiuosius, kuriems vaikystėje nebuvo pašalintos tonzilės. Būtent operacija dažniausiai yra vienintelis būdas išvengti besikartojančios ligos.

Sukelia šalti gėrimai

Anginą sukelia bendras peršalimas ar ryklės atšalimas, pavyzdžiui, dėl šaltų gėrimų, ledų. Šia liga dažniausiai susergama vėlyvą rudenį ir ankstyvą pavasarį, mat oras tuomet būna permainingas, o organizmas nusilpęs dėl vitaminų trūkumo.

"Vasarą ir žiemą, kai oras ne toks permainingas, angina sergama rečiau. Tačiau kai tik suprakaitavęs vaikas patenka į skersvėjį ar įsėda į mašiną, kuriame veikia oro kondicionierius, kyla tonzilių uždegimas", – pasakojo Vilniaus vaikų ligoninės otorinolaringologas Virgilijus Sakalinskas.

Tonzilės apsupusios įėjimą į kvėpavimo takus, kartu ir į virškinimo traktą. Jos saugo kvėpavimo takus nuo virusų, mikrobų. Tačiau sudarydamos apsaugos liniją pačios tonzilės dažnokai nukenčia – infekcija pažeidžia limfoadenoidinį audinį, todėl jis patinsta, padidėja.

"Infekcija veržiasi į kaklo limfmazgius, juos darko ir vaikas sunkiai suserga, temperatūra pakyla iki 39 laipsnių ir daugiau, vargina stiprūs gerklės skausmai, pasireiškia viso organizmo apnuodijimo simptomai", – pasakojo gydytojas V.Sakalinskas.

Gali kilti komplikacijų

Gydant anginą skiriama antibiotikų ir kitų vaistų, saugančių nuo komplikacijų. Jei liga iki galo neišgydoma, vystosi lėtinis uždegimas.

Jei vaikui angina kartojasi 2–3 kartus per metus, gali kilti komplikacijų – atsirasti net sąnarių, inkstų, širdies pažeidimų. Tuomet operacijos geriau neatidėlioti.
Anot gydytojo V.Sakalinsko, itin svarbu atskirti ūmią anginą nuo lėtinės, nes sergant ūmia šios ligos forma nerekomenduojama operuoti  – šalinti tonziles.

Tonzilės geriau šalinti vaikams nuo septynerių metų. Kodėl? Tonzilės dalyvauja vaiko imuninės sistemos formavimesi, o vėliau jos tampa "nebūtinais" organais, pradeda nykti. Tačiau jeigu jaunesniems vaikams lėtinis tonzilitas tampa pavojingas, juos reikėtų operuoti.

"Praeitame amžiuje manyta, kad pats tinkamiausias laikas planinei operacijai – vasara, ruduo ir žiemos pradžia. Pavasarį organizmas būna išsekęs dėl vitaminų stokos. Šiandien jau išaiškinta, kad iš tikrųjų ir tamsus periodas trikdo organizmo vystymosi eigą, sukelia prielaidas ligoms", – kalbėjo V.Sakalinskas. Tačiau pridūrė, kad pagerėjus mitybai, kai visą žiemą galima mėgautis šviežiomis daržovėmis ir vitaminingais vaisiais – metų laikas operacijai ne toks svarbus.

Operacija be kraujo

Nors tonzilės sėkmingai pašalinamos ir taikant vietinę nejautrą, suleidus vaistų aplink tonzilę, operuojant vaikus rekomenduojama taikyti narkozę, nes operacija mažyliams kelia stresą.

Kitas chirurginio gydymo metodas šalinant tonziles – abliacija, kai žema temperatūra "blogieji" audiniai tarsi sutirpdomi, o ne išpjaunami. "Šalinant tonziles tradiciniu būdu, pacientas netenka šiek tiek kraujo, reikia stabdyti kraujavimą", – aiškino otorinolaringologas. Tačiau sergant tam tikromis ligomis, nukraujavimas gali būti didesnis.

"Naudojant abliacijos metodą, tuo pačiu metu  šalinama tonzilė ir stabdomas kraujavimas, todėl per operaciją kraujo gali ir nepasirodyti arba ištekėti vos keletas lašų", – aiškino gydytojas V.Sakalinskas.

Taikant šią modernią technologiją operacijos sąnaudos labai išauga. Vieno abliacijos aparato antgalio, kuris naudojamas per operaciją, kaina – 500 litų. Jo nekompensuoja Valstybinė ligonių kasa, todėl šis gydymo būdas dar nepopuliarus.

Anginos simptomai:

*labai stiprus gerklės skausmas;
*skauda kalbant, bet dar labiau ryjant;
*ryjant duria ausyje, išsiskiria daugiau seilių;
*skauda galvą, ligonis jaučiasi kaip sudaužytas;
*temperatūra gali pakilti iki 40 laipsnių;
*ant gomurio tonzilių matyti balti ar geltoni taškeliai arba pūlingas apnašas;
*gomurys patinęs, kaklo limfmazgiai padidėję, čiuopiant skausmingi.