Kaip padėti pavargusioms kojoms?


2009-10-31
Marijana Jasaitienė
Kaip padėti pavargusioms kojoms?

Iš nuovargio skauda kojas? Tai jausmas, pažįstamas kiekvienam žmogui. Kaip jo atsikratyti, jei jautiesi sveikas ir gydytojai ligų neranda?

Jei batai nespaudžia

Ne vieno mūsų kojos tampa sunkios ir net sutinsta ilgiau vaikščiojus ar stovėjus. Yra žmonių, kuriems taip atsitinka be šių priežasčių. Vadinasi, jų reikia ieškoti kitur, juolab kad šiandien yra nemažai įvairių pagalbos priemonių kojų žvalumui išsaugoti.

"Galbūt nepatogūs jūsų batai, gal žengdami kojas statote taip, kad ne visa jūsų pėda tolygiai remiasi į pagrindą, o gal kitos priežastys lemia greitą kojų nuovargį?" – svarsto "Bauerfeind" kompetencijos centro direktorė Kristina Mulevičienė.

Viena pagrindinių kojų nuovargio priežasčių yra sutrikusi kraujotaka. Taip dažnai atsitinka po traumų, lūžus kojų kaulams, išsiplėtus venoms.

"Mes gyvename amžiuje, kai grožis ir sveikata laikomi neabejotinu privalumu. Išsiplėtusios, gumbuotos, kojų paviršiuje matomos venos, vadinamos varikozinėmis, ne tik neestetiškai atrodo, bet ir sukelia skausmą, kitų sveikatos problemų", – apibendrina K.Mulevičienė.

Kad taip neatsitiktų, kojas reikia tausoti.

"Yra daugybė profilaktikos priemonių, kad kojų venos neišsiplėstų, varikozė nesikomplikuotų",– tvirtina gydytoja Dalia Simanavičienė.

Gydytojas tapo pacientu

Žinomas plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Vygintas Kaikaris sako nesitikėjęs, kad pačiam teks naudotis metodais, kuriuos rekomenduodavo ne vienam savo pacientui. Kalbame apie kompresinę terapiją.

"Kai kojų traumas patyrę žmonės negali vaikščioti, jų raumenys nesusitraukinėja ir sutrinka kraujotaka kraujagyslėse. Taip atsitinka lūžus kojų kaulams, po išsiplėtusių venų ir jų sukeltų opų operacijų. Pastarosios net atsinaujindavo, jei kojų raumenys nebūdavo stimuliuojami", – pasakojo V.Kaikaris.

Pats tapęs ligoniu, kai lūžo blauzdikaulis, gydytojas pradėjo avėti kompresines kojines. Sunkiausia, sakė, jas užsimauti, nes tokios ilgos vyrams neįprastos.

"Iš pradžių jaučiau diskomfortą, paskui išmokau kojines taisyklingai užsimauti. Dabar jau trys mėnesiai, kai tik jas aviu. Kai po fizioterapijos procedūrų tenka pabūti be kompresinių kojinių, jaučiuosi blogai", – apie savo patirtį pasakojo V.Kaikaris.

Vienas paprasčiausių būdų

"Bauerfeind" kompetencijos centre dirba trys gydytojai: bendrosios praktikos, ortopedas-traumatologas ir angiochirurgas. Jie nustato kojų tinimo, tirpimo, sąnarių skausmo priežastis. Jei nereikia operacinio ar medikamentinio gydymo, taikoma kompresinė terapija. Vienas paprasčiausių jos metodų – avėti kompresines kojines.

Kompiuteriniu tyrimu, kuris užtrunka kelias minutes, labai tiksliai išmatuojama ir skaitmeniniu vaizdu atkuriama kojų struktūra: parametrai, mazgai. Pagal tai pritaikomos kompresinės kojinės.

"Per vieną du mėnesius pasikeičia ne tik kojų sveikatos būklė, bet ir apimtys. Kompresinių kojinių funkcija – atkurti normalią kraujotaką. Pasiekus šio efekto, kojos nebetinsta ir suplonėja", – aiškino K.Mulevičienė.

Galbūt kaltos pėdos?

Atmetus kraujotakos ar traumų sukeltas kojų skausmo bei nuovargio priežastis, kitų galima ieškoti pėdose.

"Atsakymą, kodėl skauda kojas, galima rasti atlikus kompiuterinį pėdos tyrimą", – apie naują metodą žino biotechnikas Vaidas Tursa.

Specialistas padeda ant grindų plokštę, prie jos prijungia siųstuvus į kompiuterį. Pasiūlo lėtai pereiti per plokštę. Taip nustatomi pėdos spaudimo taškai. Tada Vokietijos "Bauerfeind" kompanijos medicinos atstovas Laurynas Urbšys pasiūlo į avimus batus įsidėti sensorinius vidpadžius ir vėl pereiti plokštę. Po kelių akimirkų kompiuterio monitoriaus ekrane lieka pėdų kontūrai ir spalvoti taškai juose. Tokiame pėdų žemėlapyje biotechnikai mato, kur yra svorio centras, spaudimo taškai, išsivysčiusi pilnapadystė ar ne. Mato, aukšta ar žema yra keltis, ar tiesi ir teisinga pėdos vidurio linija, ar tolygiai abiem kojoms pasiskirstęs kūno svoris.

"Jums batų keisti nebūtina, bet su įdėklais į juos išvengtumėte kojų nuovargio", – po tyrimo pasiūlė L.Urbšys.

Pirkdami batus juos renkamės vadovaudamiesi subjektyviais pojūčiais: patogūs arba ne. Tačiau neretai kalti ne jie, o probleminės pėdos. Jų negydant ir neprisitaikant avalynės ilgainiui gali nukentėti kojų sąnariai ir net stuburas, nekalbant apie eisenos grakštumą. Taip sako specialistai ir tvirtina, kad šias problemas kompensuoja ortopediniai įdėklai. Pavyzdžiui, jei, iškrypus stuburui, viena koja yra trumpesnė, į batą galima įdėti paaukštinimą. Tai išsprendžia dvi problemas: stuburas toliau nebekrypsta ir kojos nepavargsta.

Pagal aukštas technologijas

Įdėklai po kulnimis, pagalvėlės dėl ataugų, korekcinės plokštelės vienai pėdos pusei, ypač kai jos krypsta į vidų ar išorę ir išklaipomi batai – tai priemonės, kurių siūlo ortopedijos pramonė. Jos gaminamos iš silikono.

Siekiant apsaugoti sąnarius, ypač po traumų sportuojantiems, ilgai stovintiems, daug vaikštantiems žmonėms padeda įtvarai. Pagaminti pagal naujas technologijas jie puikiai prisitaiko prie anatominės kūno formos.

"Galime pagelbėti net ir toms moterims, kurios nesiskiria su aukštakulniais bateliais. O pagalba būtina todėl, kad dėl aukštakulnių moters kūno svoris į vieną kvadratinį centimetrą tampa 28 kartus didesnis nei dramblio, sveriančio 20 tonų", – pusiau juokais, pusiau rimtai kalba L.Urbšys.


Pirmoji pagalba pavargusioms kojoms

Poilsis

Jei po darbo grįžus namo dar reikės eiti į vakarėlį, o kojos linksta iš nuovargio, pravartu keletą minučių pagulėti kojas pakėlus aukštyn. Jei spėsite, dar pakiškite kojas po kontrastiniu dušu: pradedant nuo pėdos, kelio link pilkite šaltą vandenį, paskui – šiltą ir taip kartokite keletą kartų. Procedūrą baikite šaltu vandeniu. Tai aktyvina kraujotaką. Nusišluosčius rankšluosčiu, kojas galima patepti maitinamuoju kremu.

Pratimai

Atsisėskite, sukryžiuokite kojas ir sukite pėdas šešis kartus į vieną pusę, šešis – į kitą.

Atsisėskite, kojas ištieskite priešais save, sulenkite pirštų galus ir vėl juos atleiskite. Pratimą kartokite keletą kartų.

Atsisėskite ant kėdės, pėdas tvirtai atremkite į grindis ir kiek galėdami plačiau išskėskite kojų pirštus – šis pratimas padeda tonizuoti pėdų raumenis.

Masažas ir vonelės

Stenkitės vakarais vaikščioti basi arba apsiavę masažines šlepetes su spygliuotais padais. Vasarą basi pasivaikščiokite po smėlį, žolę – taip stimuliuosite pėdų taškus, aktyvinsite kraujotaką. Kartą per savaitę paruoškite kojoms vonelę su levandų, pušų arba beržų pumpurų ekstraktais. Ji dezinfekuoja, atpalaiduoja ir gaivina pėdų odą.