Iš ligos patalo prikėlė adatos
Nuo neįgaliojo vežimėlio klaipėdietį išgelbėjo akupunktūra. Kentęs didelius skausmus ir vos nepraradęs kojos, 46 metų vyras po truputį grįžta į normalų gyvenimą.
"Kaip žaibo trenktas", – taip savo būseną prieš gerą pusmetį apibūdino verslininkas ir muzikantas Leonas Kruvelis. Staigiai pasisuko nešdamas dėžes, ir kūną pervėrė stiprus nugaros skausmas.
Pradėjo vilkti koją
Keletą dienų vyras gydėsi šeimos gydytojos išrašytais vaistais, tačiau nepalengvėjo. Leonas negalėjo nei normaliai sėdėti, nei gulėti. Tuomet kentėtą skausmą jis įvertino devyniais balais iš dešimties.
Nebeiškęsdamas skausmo L.Kruvelis pasiprašė į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Nugaros skausmas slinko žemyn ir persimetė į kairę pusę: maudė blauzdą ir šlaunį. Vyras pradėjo vilkti koją. Nuo taikytų kai kurių tempimo pratimų pacientui iš skausmo akys lipdavo ant kaktos.
"Dėl stiprių skausmą malšinančių vaistų poveikio nuolat buvau mieguistas, nors ir tada atrodė, kad skausmas kabo virš manęs", – prisiminė vyras.
Po poros ligoninėje praleistų savaičių Leonas išėjo dar blogesnės savijautos nei buvo tai. Šlubčiodamas ir sunkiai vaikščiodamas, tačiau žinodamas diagnozę – osteochondrozė.
Išmiegojo visą naktį
Žmona Raimonda pasiūlė išbandyti netradicinį būdą – akupunktūrą. Tad tiesiai iš ligoninės sutuoktinį ji nuvežė pas šios srities specialistą.
Po pirmos procedūros L.Kruvelis nepajuto pokyčių. Tačiau po ketvirto karto vyras po ilgos pertraukos pirmą naktį išmiegojo neprabudęs. Iki tol jis net naktį kas porą valandų keldavosi gerti vaistų nuo skausmo. Po šešiolikos procedūrų kurso skausmą jis jau įvertino dviem balais.
"Kartais net visai pamirštu skausmą. Nesu visai darbingas, bet vėl jaučiuosi žmogumi. Tikiu, kad nebereikės ir neįgaliojo vežimėlio", – džiūgavo vyras. Jis gali normaliai vaikščioti, nors kairė koja vis dar tirpsta.
L.Kruvelis taip pat konsultavosi su Klaipėdos apskrities ligoninės Neurochirurgijos skyriaus vedėju Jonu Milašiumi. Gydytojas paaiškino, kad užleidus ligą dėl užspaustų nugaros smegenų ir nervų, einančių į kojas, viena jų galėjo atrofuotis.
Gydo ne cheminiais vaistais
Į Klaipėdos diagnostikos ir gydymo centro "Medikana" medicinos praktikos gydytoją Konstantiną Sobolevą daugiau nei pusė pacientų kreipiasi dėl stuburo išvaržos. Daugelis jų akupunktūros griebiasi nepasiteisinus tradiciniam gydymui vaistais. Tad pas gydytoją apsilankęs Leonas nebuvo išimtis. Pasak K.Sobolevo, Vakarų medicina nepritaikyta konkrečiam žmogui, tad tie patys gydymo metodai padeda ne visiems.
Tradicinėje medicinoje stuburo išvarža gydoma cheminiais vaistais. Jie veikia visą kūną, ne tik skaudamą vietą.
Iš kinų medicinos atėjęs gydymo būdas – akupunktūra – taikomas lanksčiai, atsižvelgiant į kiekvieno paciento būklę. "Stebuklo nėra. Tiesiog kitas požiūris į pacientą. Kinų medicina labiau pritaikyta žmogui", – sakė gydytojas.
Taikant akupunktūrą gydoma etapais. Iš pradžių slopinamas skausmas. Tam skiriami pirmi pora seansų. Paskui adatomis veikiama skausmo lokalizacijos vieta.
Kas yra akupunktūra?
Akupunktūra – iš Kinijos kilęs gydymo būdas, kai adatomis veikiami biologiškai aktyvūs kūno taškai. Kiekvienas biologiškai aktyvus taškas su kuriuo nors organu turi grįžtamąjį ryšį. Pažodžiui akupunktūra reiškia "įdurti adata". Akupunktūrai skirtos adatos įsmeigiamos į taškus ir ten kurį laiką paliekamos. Dūriai neskausmingi.
Kinų medicinos teigimu, gyvybinė energija chi žmogaus kūne teka kanalais, kurie susiję su įvairiais organais ar jų dalimis. Žmogaus organizmas išsiderina, kai šie kanalai blokuojami ir gyvybinė energija nebegali cirkuliuoti. Tada žmogus suserga. Dirginant biologiškai aktyvius taškus šalinamos atsiradusios blokados, sužadinamos organizmo savigynos jėgos ir grąžinama energinė pusiausvyra.
Akupunktūra neretai gelbsti sergantiems lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, bronchine astma, sinusitu, stuburo, sąnarių ligomis, alergija, reumatu, turintiems virškinamojo trakto sutrikimų, padeda sureguliuoti kraujospūdį, net atsikratyti kai kurių priklausomybių.
Šis gydymo metodas efektyviai malšina skausmą. Tyrimais įrodyta, kad akupunktūra skatina specifinių skausmą malšinančių medžiagų išskyrimą.
Padeda sustiprinti imuninę sistemą, tad po akupunktūros procedūrų rečiau sergama. Šalina nuovargį, dirglumą ir didina darbingumą. Pagreitina medžiagų apytaką, tad taip galima atsikratyti antsvorio, padeda spręsti vaisingumo bėdas.
Šis senovės kinų gydymo metodas padeda ne visiems. Įsitempusiam, negalinčiam atsipalaiduoti ir norinčiam viską kontroliuoti žmogui jis nepadeda. Tarp tokių pacientų dažnai būna vyrai.
Kas yra osteochondrozė?
Osteochondrozė – artrozė, pažeidžianti stuburą, tiksliau – tarpslankstelinius diskus. Šie diskai – kremzlinės pagalvėlės, skiriančios vieną stuburo slankstelį nuo kito.
Žmogui senstant, veikiant kitiems veiksniams, kremzlės susidėvi greičiau, nei susidaro nauja kremzlė: diskų elastingumas mažėja, jie plokštėja, taip pat mažėja tarpai tarp slankstelių. Dažnai susiformuoja kaulinės slankstelių išaugos. Kaulinis slankstelių paviršius ima liestis, trinasi vienas į kitą, tuomet vystosi aplinkinių sričių uždegimas, atsiranda skausmas.
Kai kurie pacientai dėl šių skausmų labai kenčia: negali judėti ar net vaikščioti. Kai gydymas vaistais būna neefektyvus, tenka operuoti.
Specialisto komentaras
Jonas Milašius, Klaipėdos apskrities ligoninės Neurochirurgijos skyriaus vedėjas
Akupunktūra kaip vienintelis gydymo būdas nėra stebuklingas. Bet derinant su kitais gydymo metodais – masažais, gydomąja mankšta, stuburo tempimu, vandens procedūromis ir fizioterapija, – akupunktūra gali būti naudinga. Tačiau dėti visų vilčių tik į ją nereikėtų.
Šiam pacientui pasisekė. Galbūt buvo tik sudirgintas nervas. Akupunktūra stimuliuoja arba slopina nervų sistemą. Tad po šių procedūrų žmogui pagerėja.
Pacientams patariu išbandyti viską, ką siūlo šiandienos medicina, kad neprireiktų operacijos. Operuoti tenka du iš dešimties ligonių.
Sveika tarpslankstelinių diskų kremzlė elastinga, tačiau dėl degeneracinių procesų – osteochondrozės – kremzlėje atsiranda mikroskopinių pokyčių. Kremzlė pamažu džiūsta, praranda elastingumą, tvirtumą ir atsparumą. Tuomet ją sužaloja net ir nedidelis fizinis krūvis – kremzlė ir disko žiedas pradeda plyšinėti.
Kai kurie pacientai dėl šių skausmų labai kenčia: negali judėti ar net vaikščioti. Kai gydymas vaistais būna neefektyvus, tenka operuoti.
Kremzlės pakitimus žmogus pajunta neiškart. Jis gali nejusti jokio skausmo, tačiau kremzlė irti jau būna pradėjusi. Iš pradžių paskauda nugarą po sunkesnio fizinio krūvio, paskui skausmai kamuoja nuolat ir tęsiasi ilgą laiką.
Kartais užtenka pasilenkti užsirišti batų raištelio ar kelti nedidelį svorį, kad pervertų stiprus skausmas.
Tokiais atvejais diskai sutrikdo ne tik atraminę stuburo funkciją, bet ir gali užspausti nugaros smegenis bei nervus, einančius į kojas. Tuomet žmogų užklumpa stiprūs skausmai ir gydymas būna neefektyvus.