Bėgikai aplenkia asfaltuotus takus
Sporto gryname ore malonumus sustiprina ir tinkamai pasirinkta avalynė
Atšilus orui į parkus ir paupius suplūdo bėgikai, pasiryžę pigiai ir efektyviai numesti svorio bei sustiprinti sveikatą. Bėgant dirba visos pagrindinės raumenų grupės. Be to, tvirtėjanti širdis mažina infarkto tikimybę.
Gaminasi laimės hormonai
Dažniausiai bėgioti pradeda moterys, vos pamačiusios, kad po žiemos priaugo kelis kilogramus. Bėgiojimas tikrai padeda sulieknėti, tačiau būtina taisyklingai maitintis. Du nubėgti kilometrai nėra pasiteisinimas suvalgyti tris karbonadus,
sakė Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto lektorė kineziterapeutė Ramunė Komžienė.
Ji tikino, kad bėgiojimas teigiamai veikia ne tik kūną, bet ir psichikos sveikatą. Judėjimas gamtoje, peizažo pokyčiai ir galimybė ištrūkti iš kasdienio triukšmo namie ar darbe skatina nuotaiką gerinančių hormonų gamybą.
Pradedantiems bėgikams kineziterapeutė pataria visų pirma pasirūpinti tinkama avalyne ir apranga. Bėgiojimas yra pigus sportas, tačiau specialius batelius įsigyti būtina. Laisvalaikio bateliai plonu padu tam visiškai netinka. Jais avint greitai įskausta keliai ar nugara, tada žmonės tikina, kad bėgiojimas jiems kenkia, ir nustoja sportuoti, pasakojo R.Komžienė.
Skausmo ignoruoti negalima
Susidomėjusiems bėgimu verta prisiminti vieną paprastą taisyklę
nepersistengti. Ypač jei prieš tai sportuoti neteko. Mokyklose vaikus per kūno kultūros pamokas kartais priverčia bėgti tol, kol jie įvykdo tam tikras užduotis. Nesvarbu, kad paskui jie neatgauna kvapo ir griebiasi skaudamo šono. Skausmas rodo, kad galimybių riba viršyta, ir būtina pailsėti, perspėjo R.Komžienė. Nenorintiems rizikuoti ji siūlo įsigyti pulsometrą nedidelį ant riešo nešiojamą aparatą, kuris matuoja žmogaus pulsą. Tuomet tereikia apsiskaičiuoti tinkamiausią pulso dažnį ir jo neviršyti. Savęs versti bėgti negalima ir tada, kai pabėgiojus kurį laiką skauda raumenis.
Jei kitą dieną po bėgiojimo jauti maudžiančius raumenis, kurių anksčiau nė neįtarei turintis, reikia pailsėti. Didvyrio vaidinti nereikia, nes kitaip raumenis ar sąnarius galima rimtai sužaloti, sakė kineziterapeutė.
Būtina gerti vandenį
Ilgiau bėgiojantys tikina, kad sunkios tik pirmosios judėjimo minutės. Vėliau prasideda vadinamasis antrasis kvėpavimas ir sunkumas išnyksta. Tačiau R.Komžienė patarė antruoju kvėpavimu labai nepasikliauti.
Paprastai antrasis kvėpavimas prasideda tik po 20 minučių. Jeigu žmogus vyresnis ir niekada nebėgiojęs, jis to kvėpavimo gali ir nesulaukti, paaiškino kineziterapeuetė. Ji paragino pavargus verčiau sustoti ir gurkštelėti vandens.
Gerti vandenį būtina, ypač kai atšyla oras. Galima gerti ir bėgant, tačiau tik mažais gurkšneliais. Taip daro profesionalūs sportininkai, patarė R.Komžienė.
Kenkia sąnariams ir stuburui
Jei lauke dar vėsoka ar pila lietus, bėgti galima ir sporto klube. Šis būdas labiau tinka bendrauti linkusiems žmonėms.
Aš pati nustojau bėgioti lauke, nes man vienai buvo nuobodu. O klube nuolat kažkas vyksta, galima stebėti kitus ar su jais pasikalbėti. Bėgimas ant takelio šiek tiek skiriasi nuo bėgiojimo lauke. Tačiau efektyvumas toks pats, tikino R.Komžienė. Užkietėjusiems vienišiams ir gamtos mylėtojams ji patarė susirasti miško takelį. Asfalto danga per kieta, todėl ja bėgant sąnariams ir stuburui tenka didesnis smūgis.
Dar geriau bėgioti basomis smėlyje. Taip sunkiau, bet efektyviau. Ne veltui juk krepšininkai specialias stovyklas pajūryje rengia, sakė kineziterapeutė.