Studijų Danijoje ypatumai
Baigusi aukštąją neuniversitetinę mokyklą Kaune ir panorusi įgyti universitetinį išsilavinimą Jurgita Bužinskaitė nusprendė: Lietuvoje jai tai – per brangu. Savo svajones ji bando įgyvendinti Danijoje.
Mokosi nemokamai
Danijos Roskildės universitete Jurgita jau įgijo bakalauro laipsnį ir šiuo metu studijuoja magistrantūroje. Studijos ES piliečiams čia nemokamos.
Roskildė – vikingų laikais Danijos sostine buvęs nedidelis, tik apie 54 tūkst. gyventojų turintis miestelis. Labiausiai jį garsina įspūdinga gotikinė katedra, kurioje ilsisi visų Danijos karalių palaikai, ir 1972 m. įkurtas universitetas. Jis turi itin stiprią gamtos, socialinių ir humanitarinių mokslų bazę, tad pritraukia daugybę studentų iš viso pasaulio.
– Kodėl pasirinkai būtent Daniją?
– Iš dalies pasirinkimą nulėmė asmeninės priežastys, tačiau labai daug įtakos turėjo ir tai, kad Roskildės universitete norimą programą galėjau studijuoti anglų kalba. Taigi danų kalbos nereikėjo specialiai mokytis. Studijuoti pasirinkau komunikaciją ir viešąjį administravimą.
– Ar sunku buvo įstoti?
– Ne, sunku nebuvo. Tereikėjo į universitetą nusiųsti išverstus dokumentus: mokyklos atestatą, universitetinių ar neuniversitetinių studijų baigimą liudijantį diplomą ir motyvacinį laišką.
– Kuo išskirtinės studijų sąlygos šiame universitete?
– Studijos Roskildės universitete skiriasi ne tik nuo lietuviškų, bet ir nuo kitų Danijos universitetų. Šis universitetas išsiskiria grupiniu darbu. Per bakalauro studijas būdavo skaitomos tradicinės paskaitos, bet labai daug dirbdavome ir grupėse, pritaikydami teorines žinias. Iš dalies tai gali būti labai sunku, ypač jei nesugebi dirbti grupėje ir prisiderinti prie kitų žmonių.
Pavyzdžiui, gauni užduotį parašyti sudėtingą bendrą darbą. Kuo daugiau grupėje studentų, tuo daugiau teks prirašyti puslapių, bet darbo dalys privalo būti glaudžiai susijusios. Semestro gale kiekvienas grupės narys darbą turi apsiginti stebint dviem dėstytojams. Vienas yra darbo vadovas konsultantas, o kitas – iš kito universiteto.
– Ar daug Roskildės universitete užsieniečių, taip pat – lietuvių?
– Užsieniečių yra nemažai, ypač studijuojančių pagal mainų programas. O lietuvių padaugėjo pastaraisiais metais, kai atsirado galimybė socialinius mokslus studijuoti anglų kalba.
– Mokytis sunku?
– Jei nori gerai mokytis, sunku būna bet kur. Man sunkiausia buvo iš pradžių – dėl kalbos barjero, kultūros skirtumų ir panašiai. Vienu metu atrodė, kad turiu studijuoti tokius dalykus, kurie nereikalingi ir neįdomūs. Tačiau vėliau tai padėjo geriau suvokti kitus studijuojamus dalykus, buvo tarsi įžanga į pagrindines studijas. Be to, galima pasirinkti papildomų įdomių dalykų, jei jie nėra įtraukti į tavo studijas. Esu tikra, kad įgytas žinias ateityje tikrai pritaikysiu.
– Kiek metų trunka bakalauro ir magistro studijos? Ar norint patekti į magistrantūrą reikia laikyti stojamuosius egzaminus?
– Bakalauro studijos čia trunka trejus, magistro – dvejus metus. Jei bakalauro laipsnį įgyji Roskildės universitete, į magistrantūrą patenki automatiškai. Nereikia nei stojamųjų egzaminų, nei įspūdingo pažymių vidurkio. Kituose Danijos universitetuose priėmimo tvarka gali būti ir kitokia.
– Kaip manai, ar užsienyje baigtos studijos suteiks kokių nors pranašumų Lietuvos darbo rinkoje?
– Sunku pasakyti, ar būčiau pranašesnė už Lietuvoje aukštąjį išsilavinimą įgijusius jaunuolius. Tai paaiškėtų tik grįžus į Lietuvą ir pradėjus ieškotis darbo. Tačiau esu tikra, kad mokydamasi anglų kalba ir studijuodama su žmonėmis iš skirtingų šalių bei kultūrų, gavau daug daugiau, negu būčiau gavusi, jei mokslus būčiau tęsusi Lietuvoje.
– Kiek atsieina studijos Danijoje?
– Mokslas nemokamas visiems ES piliečiams. Pačiam reikia nusipirkti knygas, bet jas gali skolintis ir bibliotekoje. Tik atvažiavus į šalį reikia įrodyti, kad turi pakankamai pajamų čia pragyventi. Kai atvažiavau, tai buvo 50 tūkst. Danijos kronų (apie 23 tūkst. litų) metams. Tačiau jei turi darbą ir gali pats išsilaikyti, nieko įrodinėti nereikia.
Jei atvyksti vienas ir nieko nepažįsti, gali būti sunkoka susirasti darbą ir būstą. Visų pirma, gyvenimas Danijoje brangesnis nei Lietuvoje, kitas dalykas – danai ne visada svetingi atvykėliams. Būsto nuoma kainuoja maždaug 2000–6000 Danijos kronų (900–3000 litų) – priklauso nuo to, kur ir kaip gyveni. Bet jei labai nori, viskas įmanoma.