Žmogus, sudrebinęs Europą ir Ameriką Pereiti į pagrindinį turinį

Žmogus, sudrebinęs Europą ir Ameriką

2008-05-13 14:59

Londone mirė buvęs KGB archyvų skyriaus viršininkas V.Mitrochinas

Londone mirė buvęs KGB archyvų skyriaus viršininkas V.Mitrochinas

Britų BBC vakar pranešė, kad Londone, būdamas 81 metų, mirė buvęs KGB archyvų skyriaus viršininkas Vasilijus Mitrochinas, gyvenęs Didžiojoje Britanijoje nuo 1992 metų.

Atskleidė uždangą

Išvežęs daugybę slaptų dokumentų kopijų, kurioms prireikė net šešių lagaminų, buvęs skyriaus viršininkas kartu su profesoriumi Kristoferiu Endriumi parašė knygą “Mitrochino archyvas”. Joje autoriai rėmėsi daugiausiai išgabentomis kopijomis.

Anot BBC, “Mitrochino archyvas” dar plačiau atskleidė uždangą, maskavusią KGB veiklą Rytų Europoje ir Vakaruose.

Tinklalapio news.ru.com duomenimis, V.Mitrochinas KGB archyve dirbo nuo 1949 iki 1984 metų, į pensiją išėjo, būdamas majoru. Daug metų jis slaptai nusirašinėjo dokumentus, prie kurių galėdavo prieiti, ir kopijas slėpdavo savo viloje netoli Maskvos.

Britų žvalgyba V.Mitrochiną su jo užrašais išgabeno iš Latvijos. Po 1991-ųjų rugpjūčio pučo Rusijos slaptosios tarnybos buvo ne kartą reformuojamos. Būtent šia sumaištimi ir pasinaudojo V.Mitrochinas, pirmiausiai atsidūręs Latvijoje, o vėliau išvežtas į Didžiąją Britaniją.

Laikraštis “Times”, irgi pranešęs apie buvusio KGB veikėjo mirtį, pateikė ir kai kurių pabėgimo per Latviją detalių, tačiau pažymėjo, kad dalis jų vis dar įslaptintos.

Žvalgybos ekspertai teigia, kad dabar iš Rusijos buvęs archyvų skyriaus viršininkas taip lengvai nebūtų ištrūkęs.

Serija demaskavimų

Dokumentų kopijų, kurias su britų pagalba V.Mitrochinas išgabeno į Vakarus, buvo tiek daug, kad Amerikos Federalinio tyrimų biuro ekspertai “laimikį” pavadino “išsamiausiais ir patikimiausiais duomenimis, kada nors gautais iš vieno šaltinio”.

Išgabentos kopijos, kaip ir knyga “Mitrochino archyvas”, sudrebino Europą ir Ameriką. Buvęs skyriaus viršininkas demaskavo Melitą Norvud, kurią britų laikraščiai dėl jos amžiaus pavadino “šnipe močiute”, daugiau kaip 40 metų tarnavusia SSRS ir išdavusia daug Didžiosios Britanijos paslapčių, įskaitant ir atomines. Londone kilo didžiulis skandalas, netrukus užgesęs, kai prokurorai išsiaiškino, jog nubausti šnipę nėra galimybių, nes suėjo senaties terminas.

V.Mitrochinas taip pat demaskavo Feliksą Blochą, aukštas pareigas ėjusį JAV valstybės departamento darbuotoją.

Iš Didžiosios Britanijos turėjo sprukti vadinamasis Romeo, Londono policijos seklys Džonas Saimondsas, KGB užverbuotas Maroke. Anot news.ru.com, parengtas pagal specialią programą, jis turėjo gundyti Vakarų valstybių ambasadų Londone darbuotojas, kad iš jų išgautų slaptą informaciją.

Iš V.Mitrochino išgabentų kopijų paaiškėjo, kad KGB planavo paversti neįgaliaisiais į Vakarus sovietmečiu pasitraukusius baleto šokėjus Rudolfą Nurijevą ir Nataliją Makarovą ir taip sužlugdyti jų karjerą.

Paminėtos garsios pavardės

Knygoje “Mitrochino archyvas” paminėtos ir labai garsių amerikiečių pavardės, nuo valstybės sekretoriaus Henrio Kisindžerio, kurio pokalbių su prezidentu Ričardu Niksonu klausėsi KGB, iki prezidento Džimio Karterio padėjėjo nacionalinio saugumo klausimais Zbignevo Bžezinskio, kurį sovietų slaptoji tarnyba nesėkmingai bandė užverbuoti.

Kai kurie skeptikai knygą “Mitrochino archyvas” išpeikė. Esą joje kai kurie įvykiai aprašomi tendencingai, jie nepakankamai grindžiami dokumentais.

Bet Vakarų žvalgybos po V.Mitrochino pabėgimo iki šiol iš džiaugsmo trina rankas.

“Amerikos balsas” pažymėjo, kad buvusio KGB darbuotojo išgabentos dokumentų kopijos tyrinėjamos dar ir dabar, nors nuo paslaptingos kelionės per Latviją prabėgo daugiau nei dešimt metų.

 

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų