Vieniems - didvyris, kitiems - išdavikas
Buvęs čekistas teigia, kad jam keršijama už tai, kad atskleidė Rusijos žinybos, kurioje jis dirbo, piktadarybes
Karo tribunolas Maskvoje artimiausiu metu turėtų paskelbti nuosprendį buvusiam čekistui, dabar advokatui Michailui Trepaškinui. Jis kaltinamas valstybės paslapčių išdavimu, tačiau teisiamasis tikina, jog Federalinė saugumo tarnyba (FST) jį persekioja vien už tai, kad jis tyrinėjo gyvenamųjų namų susprogdinimo 1999 metais Maskvoje aplinkybes.
M.Trepaškinas ir jo vienminčiai įrodinėja, kad tuos namus susprogdino FST, kaltę suvertusi čečėnams. Kaip tik 1999 metais Čečėnijoje vėl prasidėjo karas, nesibaigiantis iki šiol.
Politiniai siūlai
Britų BBC žiniomis, kariniai prokurorai reikalauja, jog M.Trepaškinas būtų nuteistas 5 metų laisvės atėmimo bausme už tai, kad pasisavino slaptus dokumentus, kuriuos vėliau perdavė kitiems asmenims, taip atskleisdamas duomenis apie FST veiklą. Teisiamasis taip pat kaltinamas neteisėtu ginklo ir šaudmenų laikymu.
M.Trepaškino suėmimo metu per kratą jo bute buvo rasti keli šoviniai, o automobilyje - pistoletas. Bet BBC korespondentui buvęs čekistas sakė, kad jo byla susiūta ne kriminaliniais, o politiniais siūlais.
Karininkas, kuris po darbo FST tapo advokatu, pasidarė labai populiarus, kai dirbo visuomeninėje komisijoje, tyrusioje gyvenamųjų namų susprogdinimus 1999 metų vasaros pabaigoje ir rudenį. Šiai komisijai tebevadovauja žinomas žmogaus teisių gynėjas Sergejus Kovaliovas.
Knyga apie sąmokslą
Kitas buvęs FST darbuotojas - Aleksandras Litvinenka anksčiau parašė knygą FST sprogdina Rusiją, kurioje, remiantis sukauptais įrodymais, tvirtinama, kad namų susprogdinimus Maskvoje surengė kaip tik FST.
A.Litvinenka ir M.Trepaškinas prieš kelerius metus vienoje spaudos konferencijų pareiškė, kad FST iš Rusijos valdžios gavo įsakymą nužudyti į Kremliaus nemalonę patekusį verslininką Borisą Berezovskį.
M.Trepaškinas dirbo B.Berezovskio padėjėju, kai verslininkas dar buvo Valstybės Dūmos deputatas. FST ir kariniai prokurorai M.Trepaškiną taip pat kaltina tuo, kad jis esą dalyvavo Didžiosios Britanijos žvalgybos surengtoje operacijoje, kuria siekta kaltę už gyvenamųjų namų susprogdinimą suversti FST ir taip sukompromituoti ją bei kitas Rusijos slaptąsias tarnybas.
Kariniai prokurorai tvirtina, kad toje operacijoje taip pat dalyvavo A.Litvinenka ir B.Berezovskis, Didžiojoje Britanijoje gavę politinį prieglobstį.
Paslaptinga mirtis
M.Trepaškinas buvo suimtas Maskvoje praėjusių metų spalio pabaigoje. Iki suėmimo likus penkioms dienoms, Rusijos sostinėje įvyko premjera dokumentinio filmo Mūsų laikų didvyris, kuriame jo pagrindinis herojus - M.Trepaškinas vėl kaltino FST, jog būtent ji susprogdino gyvenamuosius namus.
Interneto leidinys Grani. ru pažymi, kad šiame filme M.Trepaškinas pasakoja, kaip pavyko aptikti FST agento, susijusio su namų susprogdinimu, pėdsakus. Agentas Vladimiras Romanovičius vienas nuomojo visą rūsį kaip tik to namo Gurjanovo gatvėje, kuris vėliau išlėkė į padanges.
M.Trepaškinas teigė turįs nenuginčijamų įrodymų, kad V.Romanovičius leido į rūsį sukrauti sprogstamąją medžiagą, kurią reikiamu momentu susprogdino FST žmonės.
M.Trepaškino versiją smarkiai sustiprina viena svarbi aplinkybė: V.Romanovičius itin paslaptingomis aplinkybėmis žuvo autoavarijoje Kipre.
Filme jo pagrindinis herojus taip pat nurodo, kad dar 1995 metais V.Romanovičius buvo sulaikytas su grupe asmenų, įtariamų ryšiais su garsiu čečėnų vadu Salmanu Radujevu. Didelei mūsų nuostabai, mums buvo liepta šiuos asmenis tuoj pat paleisti ir daugiau jų neliesti, filme pasakojo M.Trepaškinas, čia pat pridūręs: FST augino teroristus ateičiai, kad vėliau jais galėtų pasinaudoti.
Žmogaus teisių aktyvistai Rusijoje sako, kad M.Trepaškino bylos baigtis jiems nekelia jokių abejonių - kariniai prokurorai paskelbs tokį nuosprendį, kokį jiems padiktuos FST, nes šiai žinybai didelių simpatijų tebeturi Rusijos prezidentas, nurodo Grani. ru.