Vašingtono kantrybė baigiasi
JAV paskutinį kartą mėgina įpiršti JT rezoliuciją dėl Irako
Reuters-BNS. Grasindamos Irakui, jog tai paskutinė proga nusiginkluoti arba rengtis karui, Jungtinės Valstijos pareiškė, jog Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba artimiausiu metu turėtų priimti naują griežtą rezoliuciją dėl Irako, tačiau Prancūzija ir Rusija tam dar nepritaria.
Trečiadienį Tarybos nariams oficialiai buvo pateiktas jau trečias projektas rezoliucijos dėl bet kokių Irako turimų masinio naikinimo ginklų pašalinimo. Aštuonias savaites rengtą projektą Taryba turėjo pradėti svarstyti vakar dar kartą.
JAV ambasadorius Džonas Negropontas žurnalistams sakė norįs, jog balsavimas vyktų jau šiandien. Tačiau pagrindinis derybininkas dėl rezoliucijos, valstybės sekretorius Kolinas Pauelas, atšaukė kitą savaitę planuotą vizitą į Pietų Korėją, kad galėtų dalyvauti sprendžiant galimas paskutines kliūtis.
Prancūzija ir Rusija neduoda sutikimo, nepaisant keleto nuolaidų britų ir amerikiečių rengtame tekste, kuriame Saugumo Tarybai skiriamas mažas vaidmuo sprendžiant, ar prieš Iraką turi būti panaudota karinė jėga.
Prancūzijos prezidento Žako Širako atstovė spaudai Katrin Kolona žurnalistams sakė, kad, prezidento ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino manymu, reikėtų išsiaiškinti keletą neaiškumų dėl jėgos panaudojimo.
Diplomatų teigimu, Rusijos, Prancūzijos ir Kinijos ambasadoriai per trečiadienio susitikimą ginčijo formuluotes, kurios gali suteikti galimybę Jungtinėms Valstijoms, o ne JT ginklų inspektoriams, vertinti Irako pažeidimus, galinčius atvesti į karą.
Prancūzija, kuri yra pagrindinė JAV ir Britanijos rengtos rezoliucijos priešininkė, nepritarė paslėptiems gaidukams, kurie suteiktų JAV teisę pulti Iraką, nuversti jo prezidentą Sadamą Huseiną. Jos teigimu, tai turi patvirtinti JT.
Dabartiniame rezoliucijos projekte, darant nuolaidą Prancūzijai, raginama surengti naują svarstymą Saugumo Taryboje, jei Irakas nepaklustų JT ginklų inspektoriams.
Po to Taryba galėtų priimti kitą rezoliuciją, leidžiančią panaudoti karinę jėgą. Tačiau ji nevadinama būtina priemone, tokiu būdu paliekant JAV teisę pulti savo nuožiūra.
Rezoliucijoje labai aiškiai sakoma, jog tai paskutinė galimybė Irakui nusiginkluoti, - teigė Valstybės departamento atstovas spaudai Ričardas Baučeris. - Arba jis nusiginkluos, atsižvelgdamas į Saugumo Tarybos reikalavimus, arba bus priverstas nusiginkluoti. Šių veiksmų imsis arba Saugumo Taryba, arba kuri nors jos narė.