Teroristų kaltė liko neįrodyta
Su terorizmu kovojantiems britų pareigūnams liko tik skėsčioti rankomis. Visas jų darbas nuėjo šuniui ant uodegos. Aštuoni vyrai, įtariami sąmokslu susprogdinti lėktuvus, buvo išteisinti.
Teismo sprendimas nustebino
Didžiosios Britanijos teismo sprendimas nustebino pareigūnus. Trys vyrai, įtarti dėl sąmokslo nužudyti, nuosprendžio išvengė. Dar keturiems jų bendrams pateikti kaltinimai planavus virš Atlanto vandenyno susprogdinti skrendančius lėktuvus teismo pripažinti nepagrįstais. Vienas sąmokslininkas visiškai išteisintas.
"Jų kaltės įrodymai buvo akivaizdūs, - įspūdžiais dalijosi bylą stebėjęs BBC korespondentas Frankas Gardneris. - Todėl natūralu, kad prokurorai nepatenkinti teismo sprendimu ir bylą sieks atnaujinti."
Nepakako įrodymų
Policija ir prokurorai tikėjosi, kad teismas pripažins jų aptiktą ryšį tarp sąmokslininkų ir teroristinio tinklo "Al Qaeda". Pareigūnai teigė, kad nurodymus susprogdinti lėktuvus įtariamieji gavo iš Pakistane veikiančių "Al Qaedos" atstovų.
Tačiau teismui jų įrodymų buvo per maža. 50 valandų svarsčius septyni įtariamieji pripažinti kaltais tik dėl oro uoste sukelto chaoso. Teisėjai tikina negavę pakankamai įrodymų, kad vyrai planavo susprogdinti lėktuvus skystomis bombomis.
Skirtingi požiūriai
Teisės profesorius Michaelas Clarke'as tvirtina, kad ši byla demonstruoja skirtingą britų ir amerikiečių teisininkų požiūrį. "Jungtinės Valstijos teigia kovojančios su terorizmu. Viskas, ko jos nori - sužlugdyti bet kokį sąmokslą, - tvirtina jis. - O mes pirmiausia stengiamės nustatyti žmogaus kaltę. Norime, kad teismui būtų pateikti akivaizdūs kaltės įrodymai."
2006 m. rugpjūtį Londono Hitrou oro uoste sulaikyti vyrai buvo kaltinami bandymu susprogdinti lėktuvus jų pačių iš skystųjų medžiagų pasigamintomis bombomis. Tuometis britų vidaus reikalų ministras Jacqui Smithas sakė, kad sulaikę įtariamuosius pareigūnai išgelbėjo šimtus gyvybių.
Nuo to laiko į visus ES šalyse skraidančius lėktuvus buvo uždrausta įsinešti butelius su skysčiu.