Tarnyba, kuri sužadina net pavydą
Buvimas misijoje karį įpareigoja elgtis daug atsakingiau, negu įprastai. Galbūt todėl JAV karinėje bazėje "Bondsteel" Kosove, kur tarnauja ir iš Lietuvos atvykę dvidešimtojo KFOR (Kosovo Force – angl.) kariškiai, nėra ypač griežto kasdienio tvarkaraščio.
KFOR bazė, Kosovas
Alkanas neliksi
Siaubingas istorijas apie sovietinėje armijoje buvusį nepriteklių ar karių išnaudojimą, atvykus į JAV karinę bazę "Bondsteel" Kosove, galima su šypsena pamiršti. Išvykę į užsienio misiją kariai iš pradžių gali net šiek tiek nustebti. Gyvenimas bazėje kiek laisvesnis negu įprasta kariškiui. Tokių dalykų kaip keltis 6 val., bėgti krosą, dalyvauti pratybose ir panašiai čia nėra dėl kelių priežasčių.
Viena vertus, kariai į užsienio misiją išvyksta jau pasirengę, todėl fizinių pratimų krūvis yra jų pačių asmeninis reikalas. Sąlygos sportuoti, beje, yra visos. Gali apibėgti bazės teritoriją – ji didžiulė. Yra galimybė užsiimti tradicinėmis japonų kovomis, apkrauti raumenis treniruočių salėje ir t. t.
Kita vertus, be įprastų kariui kasdienių darbų, misijoje reikia vykdyti ypatingas užduotis. Jų gali būti ir dieną, ir naktį. Grįžęs iš kelias valandas trukusios užduoties karys turi teisę 8 valandas pailsėti. Tą laiką jis gali išnaudoti kaip širdis geidžia: išsimiegoti, bendrauti su draugais, sportuoti ar susisiekti internetu su namiškiais. Belaidis internetas bazėje veikia kuo puikiausiai, tereikia turėti kompiuterį.
Laisvu laiku svarbu neužmiršti papietauti. Jei nespėjai – ne bėda, alkanas vis tiek neliksi. Valgykla bazėje veikia kone ištisą parą, o ką valgyti, gali rinktis iš gausaus asortimento – nuo vaisių, ledų ir "Coca-Colos" iki paprastų bei egzotiškų pagrindinių patiekalų.
Tokie pietūs, kurių gausai ir skoniui galėtų pavydėti net itin geros Vilniaus kavinės, kainuoja vos 3,5 JAV dolerio (apie 9,2 lito).
Gerbia kitų tradicijas
Jeigu karys nevykdo užduoties, 8 val. privalo dalyvauti bendroje rikiuotėje. Kada keltis, priklauso nuo to, ar yra kokių nors vado nurodymų. Tokiu atveju gali tekti keltis netgi anksčiau už trimitą, girdimą 6 val.
Per parą trimituojama kelis kartus, tarp jų – 2 val. nakties. Trimitas skamba skirtingai, tačiau kariškiai tai atpažįsta ir skambant ypatingiesiems atiduoda pagarbą. Tokia JAV kariuomenės tradicija. Kitų šalių kariuomenių atstovai taip pat stengiasi ją gerbti. Juk gyvenama amerikiečių bazėje, tai prilygsta gyvenimui JAV teritorijoje, kur galioja Amerikos įstatymai.
Laikytis taisyklių priprantama labai greitai. Jei nesilaikai greičio ribojimų, iš karto prisistato karo policija ir nubaudžia nemenka pinigų suma. Baudą, kuri gali siekti kelis šimtus JAV dolerių, tenka mokėtų iš savų pinigų.
Kaip ir kiekvienoje darbovietėje, po 17 val., jei neturi vykti į užduotį, esi laisvas. Gali apsirengti laisvesnius drabužius ir užsiimti savo reikalais. Kad esi karys, primena tik nuolat ir visur su savimi nešiojamas ginklas.
Meilės romanai – ne išimtis
Kariai gyvena vienas šalia kito įrengtuose kambariuose – keli viename. Moterys, kurių bazėje irgi nemažai, gyvena atskirai, turi atskirus dušus ir tualetus. Valgykloje platinamuose lankstinukuose primenama, kad moterys nėra seksualinio priekabiavimo objektas, jos tokios pat karės ir ginklo draugės kaip visi.
Romanų tarp ginklo draugų vis dėlto kartais užsimezga. Nenuostabu, juk laisvu laiku kariai dažnai susitinka ir bendrauja čia pat įrengtuose golfo laukuose, žaizdami ar stebėdami futbolo ir krepšinio rungtynes, mokydamiesi šokti salsą arba dalyvaudami biliardo čempionate.
Norintiems pasijusti kaip namie sudarytos sąlygos žaisti bingą ar kortomis, nueiti apsipirkti į bazėje esančią parduotuvę. Religingiems – įrengta lauko koplyčia. Ši, tiesa, veikia tik tam tikromis valandomis. Ji, kaip ir galimybė valgykloje pasiimti nealkoholinio vyno ar alaus, prie savo kambario išsikepti šašlykų, sudaro civilių gyvenimo iliuziją ir padeda įveikti namų ilgesį.