Nuosprendis politikei įžiebė ugnį


2011-10-12
BNS, BBC, newsru.com, "EUobserver" inf.
Nuosprendis politikei įžiebė ugnį

Septyneri metai kalėjimo, draudimas trejus metus eiti pareigas valstybės tarnyboje ir įpareigojimas atlyginti beveik 200 mln. dolerių žalą – tokį nuosprendį vakar išgirdo buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko.

Švelninančių aplinkybių nerado

Kijevo Pečiorų teismas vakar pripažino buvusią premjerę ir opozicijos lyderę kalta dėl to, kad ji viršijo įgaliojimus, kai su Rusija buvo pasirašomos sutartys dėl dujų 2009 m.

"Atsižvelgdamas į tai, kad aplinkybių, švelninančių ar sunkinančių J.Tymošenko bausmę, teismas nenustatė, atsižvelgdamas į didelį J.Tymošenko padaryto nusikaltimo pavojų visuomenei, jos asmenybę, į tai, kad ji visiškai dėl nusikaltimo nesigaili, teismas nemato pagrindo paskirti švelnesnę bausmę, – skaitė nuosprendį teisėjas Rodionas Kirejevas. – J.Tymošenko nusprendė sutikti su nenaudingomis Ukrainai sąlygomis, taip pat viršydama tarnybos įgaliojimus užtikrino Ukrainos nacionalinės akcinės bendrovės "Naftogaz" ir "Gazprom" sutarčių pasirašymą."

Pasak teisėjo, J.Tymošenko savo veiksmais bendrovei "Naftogaz" padarė 1 516 365 234 grivinų 94 kapeikų (188 mln. dolerių) žalą. Teismas įpareigojo politikę šią žalą atlyginti.

Buvusi premjerė, klausydamasi nuosprendžio drauge su dukra ir vyru, bandė įsiterpti į teisėjo kalbą.

"Aš niekada nenutrauksiu savo kovos. Ir mes su jumis būtinai sukursime valstybę visiems. Mūsų šalis bus europietiška, demokratiška ir stipri, bet už tai dar teks pakovoti", – pareiškė J.Tymošenko. Teisėjas nenutraukė kalbos ir pakėlęs balsą skaitė nuosprendį toliau.

Gatvėse kilo susirėmimai

Tuo metu atmosfera už teismo sienų kaito. Aplink pastatą nuo pat ankstyvo ryto rinkosi J.Tymošenko šalininkai ir priešininkai, tvarką saugojo gausios teisėsaugos pajėgos. Kilo smulkių susirėmimų, milicija areštavo kai kuriuos demonstrantus.

Progos pasireikšti nepraleido ir feministinė organizacija "Femen". Penkios apsinuoginusios aktyvistės prasibrovė į centrinės universalinės parduotuvės balkoną ir pradėjo skanduoti, kad jokio skirtumo tarp J.Tymošenko ir prezidento Viktoro Janukovyčiaus, kuris įtariamas jos teisiniu persekiojimu dėl politinių motyvų, nėra.

Bausti ar nebausti?

Vakarai griežtai reagavo į nuosprendį buvusiai Ukrainos premjerei. Europos Parlamento pirmininkas Jerzy Buzekas pareiškė, kad J.Tymošenko nuteista pagal sovietmetį menantį straipsnį, kuris numato bausmę už politinius sprendimus ir yra nepriimtinas demokratinėje visuomenėje.

ES užsienio reikalų vadovė Catherine Ashton įspėjo, kad Briuselis peržiūrės savo politiką Kijevo atžvilgiu, ir paragino Ukrainą bešališkai surengti apeliacijos svarstymo procedūrą ir taip išsaugoti santykius su ES.

Ukraina šiuo metu derasi su 27 šalių Bendrija dėl asociacijos sutarties, kurią tikisi pasirašyti gruodžio mėnesį. Sutartis, kuri numato laisvą prekybą tarp šalių, yra laikoma pirmu Ukrainos žingsniu siekiant svarbiausio tikslo – narystės Bendrijoje.

Tačiau ES valstybės neturi vienos nuomonės, kaip reaguoti į J.Tymošenko teismo procesą.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis pirmadienį Liuksemburge bandė įtikinti kitų šalių kolegas, kad geopolitinė strategija yra svarbesnė už demokratijos standartus.

"Mes manome, kad šis susitarimas (dėl asocijuotos narystės – red. past.) turi būti pasirašytas kaip įmanoma greičiau. Mes turime toliau traukti Ukrainą į Vakarų pusrutulį, nes mūsų sprendimas dėl asociacijos sutarties pakeis Europos geopolitiką ateinantiems dešimtmečiams", – teigė A.Ažubalis.

Panašios pozicijos laikosi Lenkija ir kitos buvusio sovietinio bloko valstybės, bet ES senbuvės – Vokietija, Nyderlandai ir kiti – siūlo pristabdyti Ukrainos integracijos procesą ir šitaip nubausti prezidentą V.Janukovyčių už autoritarinius metodus.

V.Juščenka pritaria verdiktui

Buvęs J.Tymošenko politinis bendražygis, oranžinės revoliucijos lyderis ir eksprezidentas Viktoras Juščenka nemano, kad teismo procesas buvo politiškai motyvuotas. Anot politiko, ji pelnytai nubausta už tai, kad pasirašydama dujų susitarimą su Rusija išdavė nacionalinius interesus.

"Kodėl Vokietija už dujas moka 250 dolerių (už 1 tūkst. kub. metrų – red. past.) bazinę kainą, Slovakija ir Austrija – nuo 250 iki 300 dolerių, o Ukrainą – 450 dolerių? Atkreipkite dėmesį, kad visos mano išvardytos šalys naudojasi ta pačia dujotiekio šaka. Kodėl, būdama arčiau gavybos šaltinio, Ukraina moka tokią kainą, kokia galioja Prancūzijos ir Italijos pasienyje Alpėse? Kaip išėjo, kad Ukraina moka ne rinkos kainą?" – duodamas interviu Didžiosios Britanijos nacionaliniam transliuotojui BBC klausimus žėrė V.Juščenka.

Pasak eksprezidento, dėl J.Tymošenko pasirašytų sutarčių Ukraina kasmet nesurenka 4 mlrd. dolerių už dujų tranzitą, o pati pirkdama dujas permoka 3,5 mlrd. dolerių.

Nors dujų sutartys buvo pasirašytos V.Juščenkai einant prezidento pareigas, jis tikino, kad tuometė premjerė J.Tymošenko važiavo į Maskvą ir pasirašė sutartis be jo leidimo.