Lenkijos politika neteko veterano
76-erių legendinis Lenkijos politikas Bronisławas Geremekas žuvo sekmadienį per automobilių katastrofą.
Užuojautos žodžių netrūksta
Iš visos Europos plūsta užuojautos laiškai dėl Europos Parlamento nario ir garsaus viduramžių istorijos specialisto žūties. Legendinis kovotojas su komunistų valdžia ir buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras žuvo jo automobiliui susidūrus su priešpriešiais važiuojančia mašina.
Avarija, per kurią žuvo vienas judėjimo „Solidarumas" steigėjų, įvyko netoli Liubenio miesto Vakarų Lenkijoje. B.Geremekas pats vairavo savo sedaną „Mercedes-Benz".
Nuoširdžiuose užuojautos laiškuose šalių lyderiai giria B.Geremeko atsidavimą Europai. Europos Komisijos pirmininkas José Manuelis Barroso išreiškė didžiulį liūdesį dėl jo mirties ir sakė, kad jis buvo ypač didis europietis, tvirtų įsitikinimų lenkas. „Norėčiau, kad ateities kartos B.Geremeką prisimintų kaip laisvos dvasios pavyzdį ir kad jis mūsų atsiminimuose liktų kaip vienas įtaigiausių laisvės nuo bet kokios priespaudos simbolių", - sakė J.M.Barroso.
Užuojautos laišką nusiuntė ir Lietuvos užsienio reikalų ministerija. Petro Vaitiekūno laiške rašoma, kad B.Geremekas - viena žymiausių asmenybių Europoje, svariai prisidėjusių prie laisvos, suvienytos ir demokratinės Europos idėjos.
Rūpėjo ir Lietuva
Lenkijoje dėl politiko žūties liūdi ir jo draugai, ir politiniai priešininkai. „Lenkijos mokslas ir politika neteko didžio žmogaus. Daugelis mūsų neteko draugo", - teigiama Lenkijos premjero Donaldo Tusko pareiškime. „Tai didžiulė netektis, - sakė buvęs prezidentas ir komunistas Aleksanderis Kwaśniewskis. - Jis buvo vienas Lenkijos demokratijos tėvų."
Barzdotas, pypkę rūkantis B.Geremekas taip pat yra gerbiamas istorikas ir daugelio knygų, įskaitant leidinius apie Europos viduramžių istoriją, autorius. Europos Parlamente jis priklausė Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijai.
B.Geremekas labai aktyviai rėmė ir Lietuvos nepriklausomybę. „Lietuvos nepriklausomybė - tai ir demokratinės Lenkijos garantas", - sakydavo jis.
Gynė savo įsitikinimus
Jo tvirtas pozicijas ir pasiryžimą ginti savo tiesą demonstruoja pernykštis konfliktas. Anuomet B.Geremekas buvo įsivėlęs į konfliktą su konservatyvia Jarosławo Kaczyńskio - prezidento Lecho Kaczyńskio brolio dvynio - vyriausybe. Jis atsisakė pripažinti naują liustracijos įstatymą ir pateikti deklaraciją dėl to, ar buvo susijęs su komunistų laikų slaptąja policija. Anot jo, tas naujas įstatymas, kurio tikslas buvo pašalinti buvusius komunistų agentus iš viešojo gyvenimo, kuria orvelišką tiesos ministeriją.
Europos Parlamentas ir daugelis politikų visoje Europoje palaikė B.Geremeką, kai Lenkijos valdžia pernai grasino atimti iš jo europarlamentaro mandatą. Net tada, kai dėl nepalenkiamos pozicijos iš jo buvo atimtas vienas garbės vardas, jis nepasidavė ir laimėjo. Netrukus šalies Konstitucinis teismas nusprendė, kad europarlamentaro mandatas B.Geremekui turėtų likti.
B.Geremeko gyvenimo kelias
Gimė 1960 m. Varšuvoje.
Daktaro disertaciją apsigynė Lenkijos mokslų akademijoje. Vėliau tapo jos profesoriumi ir specializavosi kaip viduramžių istorijos žinovas.
1968-aisiais protestuodamas prieš tai, kad buvo nuslopintas Prahos pavasaris, išstojo iš Lenkijos komunistų partijos, kurios narys buvo 18 metų.
8-ajame dešimtmetyje tapo vienu pagrindinių kylančio Lenkijos demokratinės opozicijos judėjimo disidentų.
1980 m. aktyviai rėmė visoje šalyje vykstančius streikus, kurie prasidėjo Lenino laivų statykloje Gdanske. Buvo vienas „Solidarumo" steigėjų.
1981 m. su kitais „Solidarumo" veikėjais atsidūrė už grotų.
1989 m. Lenkijoje žlugus komunizmui per pirmus laisvus šalies rinkimus buvo išrinktas į parlamentą kaip Demokratų sąjungos kandidatas.
1997-aisiais premjeras Jerzy Buzekas paskyrė jį užsienio reikalų ministru. Šias pareigas ėjo iki 2000 m.