Krizė... kokia dar krizė?
Vienas turtingiausių pasaulyje žmonių klesti ir ekonomikos sunkmečiu. Warrenas Buffettas dažnai taip apibūdina savo verslo filosofiją: "Būk rajus, kai kiti bijo. Būk bailus, kai kiti rajūs."
Investavo blogiausiu metu
Kai praėjusių metų rugsėjį rinką buvo sukausčiusi baimė, W.Buffettas ypač geromis sąlygomis investavo 5 mlrd. JAV dolerių į banką "Goldman Sachs". Didžiausias pasaulyje investuotojas teigia, kad tik jis galėjo suderėti tokias geras sau sutarties sąlygas, nes tik jis tuo metu turėjo 5 mlrd. dolerių.
Šis sandoris W.Buffettui turėtų atnešti milijardus. Kita vertus, nepralošė ir "Goldman Sachs", nes žinomo turtuolio investicijos sustiprino pasitikėjimą banku.
Didžiausias pasaulyje investuotojas visada puikiai jautėsi smunkant rinkoms, nes būtent tuomet, jo teigimu, atsiranda geriausios galimybės.
Nėra net skaičiuotuvo
40 mlrd. turtą valdantis W.Buffettas nieko neišrado, nieko nesukūrė ir net nepradėjo savo verslo. Jis iki šiol gyvena gimtojoje Omahoje (Nebraskos valstija) maždaug 1,9 tūkst. km nuo JAV ir didele dalimi pasaulio finansų širdies Volstrito.
14-ame aukšte esančiame biure, kurį jis nuomojasi maždaug 50 metų, W.Buffettas skaito laikraščius ir kasmetes bendrovių ataskaitas – ieško tinkamo verslo investuoti ir tinkamo laiko tai padaryti.
Nors per dešimtmečius jo bendrovė išaugo į daugiamilijardinę imperiją, pačiame biure mažai kas pasikeitė.
"Niekada čia neturėjau kompiuterio, skaičiuotuvo ar tiesioginių duomenų iš biržos", – prisipažino britų visuomeniniam transliuotojui BBC W.Buffettas.
Jis turi vieną asmeninį asistentą ir nekenčia verslo susitikimų, o jo dienotvarkė negali būti per daug įtempta. 79-erių vyras pats vairuoja automobilį į darbą ir iš jo.
Pasak W.Buffetto dukters Susie, dažniausiai vakare tėvas sukemša sumuštinį su kumpiu ir kelias valandas žaidžia bridžą internete. T-Bone – toks slapyvardis žaidimų erdvėje.
Dirbantys W.Buffetto bendrovėse žino, kad dažniausiai jis pats pakelia telefono ragelį, o jei ne – visada perskambina. "Atrodo, kad jis turi begales laiko", – BBC pasakojo vienas jo darbuotojų, draudimo įmonės "Geico" vadovas Tony Nicely.
Nesivaiko momentinės naudos
Galbūt viena pagrindinių W.Buffetto sėkmės priežasčių – jis nesistengia nusipirkti pigiai, jis investuoja ten, kur, jo nuomone, perspektyvu.
Turtuolis save lygina su žmogumi, kuris perka fermą. Kiekvieną dieną jam juk nerūpės kaina, kurią jis sumokėjo už fermą. Pagrindinis jo galvos skausmas – fermos pelningumas.
W.Buffettas ir iš pavaldinių reikalauja galvoti apie ilgalaikę perspektyvą, o nesivaikyti ketvirčio pelno, kaip tai daroma kitose bendrovėse.
"Kas dvejus metus jie gauna mano laišką, – pasakojo apie bendravimą su pavaldiniais W.Buffettas. – Tai puslapio ir ketvirčio dydžio laiškas, kuriame teigiama, kad į darbą bendrovėje reikia žiūrėti kaip į savo šeimos verslą, kurio parduoti negalima ir kuriuo bus verčiamasi šimtus metų."
Todėl krizė investuotojo per daug negąsdina. Nors jo konglomerato "Berkshire Hathaway", į kurį įeina statybos, draudimo, energetikos bendrovės, akcijų kaina nukrito per pusę, palyginti su 2008-aisiais, kai jų vertė buvo didžiausia istorijoje, W.Buffettas išlieka ramus ir ramina kitus akcininkus: "Per kelis pastaruosius amžius – XIX–XX a. – buvo maždaug penkiolika blogų metų. Todėl ateinančiais amžiais mūsų laukia dar penkiolika blogų metų."
Vieno turtingiausių pasaulyje žmogaus optimizmas atneša vaisių – "Berkshire Hathaway" jau atgavo 25 proc. vertės, kuri buvo nukritusi.