Kaliningrado srities gyventojų kantrybė trūko
Rusijos valdžia sėkmingai tildo opoziciją Maskvoje, tačiau Kaliningrado srities Kremliaus ranka nepasiekė. Čia garsiai skambėjo raginimai pašalinti premjerą Vladimirą Putiną.
Mokesčiai smaugia gyventojus
Kaliningrade mažiausiai 7 tūkst. žmonių šeštadienį susirinko į mitingą. Manifestantai užtvindė Rusijos anklavo sostinės centrinę aikštę, protestuodami prieš vyriausybės ekonominę politiką, taip pat prieš numatomą transporto mokesčių ir butų komunalinio ūkio paslaugų tarifų didinimą.
Srities dūma sausio 28 d. priėmė naujas transporto priemonių mokesčių įstatymo pataisas, kurios ir sukėlė kaliningradiečių nepasitenkinimą. Vėliau srities administracija atšaukė iš regiono parlamento įstatymo projektą dėl tarifų didinimo, bet mitingo organizatoriai – judėjimas "Solidarumas" – nusprendė akcijos neatšaukti.
Kaliningradiečiai nepatenkinti, kad smarkiai pabrango transporto priemonių registravimo paslaugos ir užsienietiškų automobilių importo mokesčiai gyventojams anklave, kurį iš visų pusių supa ES šalys – Lietuva ir Lenkija.
"Į šiukšlių kibirą!"
Tačiau šūkiai mitinge neapsiribojo ekonominiais reikalavimais. Manifestantai laikė plakatus su užrašais, reikalaujančiais sugrąžinti tiesioginius gubernatorių rinkimus, kuriuos V.Putinas panaikino 2004 m., būdamas prezidentu. Taip pat mitinguotojai skandavo šūkį "Vieningąją Rusiją" – į šiukšlių kibirą!".
Mitinge entuziastingai kalbėjo keli Maskvos liberalaus opozicinio judėjimo "Solidarumas" lyderiai.
Vienas jų, Borisas Nemcovas, susirinkusiems pareiškė, kad Kaliningrado gubernatorius Georgijus Boosas, kuriuo nepatenkinti kaliningradiečiai, niekuo ne geresnis už V.Putiną.
"Kaliningrade protingi žmonės gyvena, – sakė jis. – Jie suprato: koks popas, tokia ir parapija. Koks Boosas, toks ir Putinas! Ir čia neturi būti iliuzijų. Ir kai jūs sakote: vyriausybė turi atsistatydinti ir Putinas turi atsistatydinti – jūs teisingai sakote."
Dauguma regionų gubernatorių yra "Vieningosios Rusijos" nariai, bet G.Boosas buvo jos nariu dar iki tada, kai tapo gubernatoriumi.
Opozicija susivienijo
Mitingą organizavo neįprastai plati politinių jėgų koalicija – ir komunistai, ir nacionalistinė Rusijos liberalų demokratų partija (RLDP), kurie yra atstovaujami šalies parlamente ir pastaraisiais metais labai atsargiai kritikavo Kremlių, ir įvairios suskaldytos liberalios opozicijos grupės, tarp jų judėjimas "Solidarumas", taip pat veteranų organizacijos bei regiono visuomeniniai judėjimai.
"Federalinė ir regioninė valdžia tautai taip įgriso, kad įvyko neįmanomas dalykas. Visi susivienijo! Ir tai tik pradžia įvykių, kurie nusiris per visą Rusiją, – kalbėjo B.Nemcovas. – Kodėl žmonės atėjo į mitingą? Nes mokesčiai už komunalines paslaugas pabrango 25–30 proc., labai didelis nedarbas. Nes čia, Europos centre, gyvenantys žmonės atsidūrė už "geležinės uždangos". Žmonėms labai sunku išvažiuoti, jie neturi Šengeno vizų. Gauti ilgalaikę vizą labai sunku."
Masinės manifestacijos – retas reiškinys Rusijoje pastaraisiais metais. Tai lėmė ir dabartinio Rusijos premjero Vladimiro Putino populiarumas, ir griežti valdžios veiksmai. Pavyzdžiui, Maskvoje merija reguliariai atsisako išduoti leidimus opozicijai rengti demonstracijas.
Nepramušama valdžios siena
Akcija Kaliningrade buvo neįprasta dar ir tuo, kad valdžia netrukdė ją surengti. O Maskvos savivaldybė tokių "klaidų" nedaro. Miesto valdžia pažadėjo užkirsti kelią opozicijos aktyvistų ir žmogaus teisių gynėjų mitingui, kuris turėjo įvykti vakar. Planuotos akcijos tikslas buvo apginti šalies konstitucijos 31-ą straipsnį, kuris garantuoja susirinkimų laisvę.
Vienas opozicinio susivienijimo "Kitokia Rusija" lyderių Eduardas Limonovas, Maskvos Helsinkio grupės vadovė Liudmila Aleksejeva ir opozicinio "Kairiojo fronto" atstovas Konstantinas Kosiakinas sausio 18 d. pateikė paraišką Maskvos merijai ir paprašė leidimo sausio 31 d. Triumfo aikštėje surengti mitingą konstitucijai ginti.
Maskvos valdžia nesuteikė leidimo ir pareiškė, kad Triumfo aikštė užimta, nes ten vyks akcija "Žiemos pramogos". Opozicionieriams ir teisių gynėjams buvo pasiūlyta susirinkti atokesnėse vietose: Bolotnajos aikštėje arba Taraso Ševčenkos krantinėje.
E.Limonovas, L.Aleksejeva ir K.Kosiakinas mėgina organizuoti mitingą konstitucijai ginti kiekvieną mėnesį, kuris turi 31 dieną. Jiems kaskart atsisakoma išduoti leidimą. Aktyvistų mėginimai surengti mitingą baigiasi tuo, kad prie paminklo V.Majakovskiui atsiunčiama keli šimtai milicininkų, ir vyksta masiniai sulaikymai.