Į Maskvą sugrįžo terorizmas
Rusijos sostinės gatvėse ir vėl niekas negali jaustis saugus. Dviejose Maskvos metro stotyse nugriaudėjus sprogimams žuvo mažiausiai 37 žmonės, dar per 70 sužeista.
Sprogimas po KGB rūmais
Pirmas sprogimas nugriaudėjo pirmadienį per patį rytinį piką, kai dauguma maskviečių skubėjo į darbus. Bomba sprogo aštuntą valandą ryto metro traukinyje, sustojusiame Lubiankos stotyje Maskvos centre. Per išpuolį 24 žmonės žuvo, mažiausiai 39 sužeisti.
"Kilau eskalatoriumi, kai išgirdau garsų trenksmą, sprogimą. Iš viršaus pasklido dulkių kamuoliai, žmonės griuvinėdami puolė bėgti žemyn, – pasakojo Maskvos metro keleivis Aleksejus. – Kai išėjau į Lubiankos aikštę, ten jau buvo gelbėtojai, ugniagesiai, milicininkai ir greitosios pagalbos medikai."
Virš Lubiankos metropoliteno stoties įsikūrusi Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) – tiesioginės sovietinio KGB įpėdinės – būstinė.
Minia sutrypė moterį
Po pusvalandžio dar vienas sprogimas nugriaudėjo metropoliteno Kultūros parko stotyje. Čia 12 žmonių žuvo, dešimtys sužeisti.
"Aš buvau traukinio viduryje, kai pirmame ar antrame vagone įvyko sprogimas. Pajutau, kaip vibracija perėjo per visą mano kūną, – pasakojo vienas incidento liudininkas. – Žmonės klykė tarsi pragare. Buvo daug dūmų, maždaug per dvi minutes jie apgaubė viską aplink."
Po sprogimo žmonės puolė bėgti prie išėjimų. Liudininkai pasakojo matę, kad per spūstį buvo mirtinai sutrypta moteris.
Iš viso Maskvos ligoninėse atsidūrė 73 nukentėjusieji, aštuoni yra kritinės būklės. Sunkiai sužeistus žmones į ligonines gabeno sraigtasparniai.
Per išpuolius nukentėjo keli užsieniečiai – Filipinų ir Malaizijos piliečiai.
Ieško dviejų moterų
FST pranešė, kad sprogimus įvykdė dvi teroristės savižudės. Išpuolių vietose jau rasti jų palaikai. Pareigūnai tikisi atpažinti moteris, nes jų veidai sužeisti nesmarkiai.
Ekspertizė parodė, kad sprogę savadarbiai užtaisai buvo pagaminti iš heksogeno ir smulkių dalelių – armatūros skeveldrų ir varžtų, – turėjusių pridaryti kuo daugiau žalos. Lubiankos stotyje sprogusio užtaiso galingumas prilygo 4 kg trotilo, o Kultūros parko – 2 kg trotilo sprogimui. Pastarojoje stotyje rastas dar vienas nesprogęs mirtininko diržas.
Teisėsaugos pareigūnai išanalizavo metro stočių vaizdo kamerų įrašus ir nustatė dvi įtariamas savižudžių bendrininkes. Jos lydėjo teroristes Sokolnikų linijos galinėje Pietvakarių stotelėje. Paskelbta šių slaviškos išvaizdos moterų paieška, jų fotorobotu darytos nuotraukos netrukus bus išdalytos milicijos pareigūnams.
Taksistai pakėlė tarifus
Po teroro išpuolių eismas Maskvos metro buvo apribotas, dėl to mieste padaugėjo spūsčių, autobusai buvo perpildyti. Nepadėjo net skubiai įvesti papildomi nemokami maršrutai. Neturėdami kito pasirinkimo į darbą skubantys žmonės sėdo į taksi, o šių vairuotojai akimirksniu pakėlė tarifus net iki dešimties kartų.
Ciniškas taksistų elgesys papiktino Maskvos ir Visos Rusios patriarchą Kirilą. "Bandymai pasipelnyti iš kitų nelaimės atneš nelaimę jums patiems", – mokė jis.
Sustiprintas saugumas
Dėl sprogimų Maskvos metropoliteno Lubiankos ir Kultūros parko stotyse prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą pagal Rusijos baudžiamojo kodekso 205 straipsnį – terorizmas. Šiame straipsnyje numatoma didžiausia bausmė – laisvės atėmimas iki 20 metų arba kalėjimas iki gyvos galvos.
Antradienis Rusijoje paskelbtas gedulo diena.
Maskvos milicija vakar kruopščiai tikrino automobilius, įvažiuojančius į miestą ir išvažiuojančius iš jo. Sostinėje ir kituose šalies miestuose teisėsauga dirbo sustiprintu režimu, padidintas saugumas ir viešajame transporte. Gyventojai buvo raginami išlaikyti budrumą ir pranešti apie įtartinus asmenis ar daiktus.
Kerštas už S.Buriatskį?
FST vadovas Aleksandras Bortnikovas atsiskaitydamas prezidentui Dmitrijui Medvedevui sakė, kad išpuolį surengė su Šiaurės Kaukazu susijusi grupuotė. Šalies vadovas skubiai surengto pasitarimo pabaigoje užtikrino, kad Rusija tęs griežtą kovą su terorizmu. Sibire viešintis premjeras Vladimiras Putinas pažadėjo: "Teroristai bus sunaikinti."
Jis dėl kruvinų išpuolių nutraukė numatytą vizitą Sibiro Krasnojarsko mieste ir sugrįžo į Maskvą
Per pastarąjį dešimtmetį Rusijos sostinėje buvo įvykdyta daug kruvinų sprogdinimų, už kuriuos atsakomybę prisiėmė kovotojai iš neramių Šiaurės Kaukazo respublikų. Tačiau pastaraisiais metais išpuolių sumažėjo.
Praėjusių metų lapkritį dėl sprogimo avariją patyrė iš Maskvos į Sankt Peterburgą važiuojantis greitasis traukinys "Nevskij Ekspres". Tuomet žuvo 28 žmonės.
Rusijos teisėsauga dėl išpuolio apkaltino Ingušijos kovotojų grupuotę, kuriai vadovavo Aleksandras Tichomirovas, dar žinomas kaip Saidas Buriatskis. Prieš mėnesį jis buvo nukautas per specialią operaciją netoli Ingušijos sostinės.
S.Buriatskis buvo vienas svarbiausių Šiaurės Kaukazo kovotojų ideologinių lyderių, todėl Rusijos tyrėjai iškėlė versiją, kad pirmadienio išpuoliai Maskvoje yra kerštas už jo žūtį.