Autsaiderės akibrokštas


2002-08-13
Leonas ŽALYS
Autsaiderės akibrokštas
Siekdama kuo greičiau įstoti į NATO, Rumunija susipyko su Briuseliu

Britų žinių agentūra BBC savaitgalį kaip didelę sensaciją išplatino pranešimą, kad Bukareštas su Vašingtonu pasirašė sutartį, pagal kurią Rumunija įsipareigojo neišduoti Amerikos piliečių Tarptautiniam baudžiamajam teismui (TBT).

Rumunija, kuri tarp pretendenčių į Europos Sąjungą (ES) laikoma autsaidere, metė iššūkį Briuseliui ir ėmė demonstratyviai flirtuoti su Vašingtonu, NATO plėtros klausimais turinčiu lemiamą įtaką.

Skirtingi požiūriai

Hagoje įsikūrusį TBT Briuselis vertina kaip efektyvią instituciją, pajėgią užkirsti kelią nusikaltimams žmoniškumui.

Tuo tarpu Jungtinės Valstijos kategoriškai stojo prieš Tarptautinio tribunolo funkcijų perdavimą TBT, ko labiausiai siekė būtent ES šalys. Amerikoje manoma, kad kai kurios valstybės šią naują tarptautinę teisinę instituciją gali panaudoti sąskaitų suvedimui su JAV.

TBT gali nagrinėti pačias įvairiausias bylas, netgi tas, kuriose užfiksuoti tik žmogaus teisių pažeidimai.

Vašingtono pareigūnai europiečiams dažnai siūlo įsivaizduoti situaciją, kuriai esant kokia nors, pavyzdžiui, Balkanų šalis, kreiptųsi į TBT su prašymu ištirti pranešimus, jog Amerikos taikdariai, dislokuoti šiame neramiame regione, kelioms paroms sulaikė kokį nors ekstremistą. Pastarasis tą sulaikymą gali traktuoti kaip žmogaus teisių pažeidimą, kurį TBT būtinai turėtų ištirti. Ir labai realu, kad su incidentu susiję JAV kariai gali būti nubausti griežtomis bausmėmis.

JAV pareigūnai tvirtina, kad jie jokiu būdu neleis savo piliečių skriausti. Todėl dabar Vašingtonas siekia sudaryti specialias sutartis su kitomis valstybėmis, kad šios įsipareigotų neišduoti TBT Amerikos piliečių. Pirmoji tokią sutartį su JAV pasirašė Rumunija, jos pėdomis pasekė Izraelis.

Rumunijos žingsnį ES įvertino kaip akivaizdų akibrokštą. Iš Briuselio pasigirdo rūsčių pagrūmojimų.

Susitarimas pavadintas apgailėtinu

Tuo tarpu Rumunija pareiškė esanti nustebinta Briuselio kritikos dėl sutarties su Jungtinėmis Valstijomis. Bukarešto pareigūnai teigia, kad jie, prieš žengdami svarbų žingsnį, su ES atstovais ilgai šiuo klausimu konsultavosi.

Apžvalgininkai akcentuoja, kad Rumunija, norėdama užsitikrinti Vašingtono, turinčio lemiamą žodį sprendžiant, kokios šalys šiais metais bus pakviestos į NATO, palankumą, labai supykdė ES, į kurią ji ketina įstoti 2007 metais.

JAV ir Rumunijos susitarimą Briuselis pavadino “labai apgailėtinu”. ES būgštauja, jog Vašingtonas mėgins spausti ir kitas Europos šalis, siūlydamas joms pasirašyti panašias sutartis.

Bukareštas skuba

Rumunijos žiniasklaida, kuri ilgą laiką kritikavo valdžią dėl pernelyg didelio pataikavimo Vakarams, dabar mano, jog šalies vyriausybė, norėdama įtikti Vašingtonui, padarė klaidą.

“Rumunija kaltinama išdavusi Europą Jungtinių Valstijų labui”, - “Amerikos balsas” savaitgalį citavo dienraštį “Bucharest Curental”.

Rumunija karštligiškai siekia per lapkritį Prahoje įvyksiantį aljanso viršūnių susitikimą sulaukti pakvietimo įstoti į NATO. Bukarešte tvirtai manoma, kad lemiamas žodis Prahoje, kaip ir per ankstesnį plėtros etapą, priklausys Vašingtonui. Rumunijos lyderiai, atrodo, nusprendė, kad pakanka turėti vieną globėją, bet galingesnį už tuziną kitų.

Tačiau įstojimas į ES yra ilgiau trunkantis procesas, reikalaujantis kur kas esmingesnių reformų, o šioje buvusioje komunistinėje valstybėje jos įgyvendinamos dar labai vangiai.

Įspėjimas

AFP-BNS. Vašingtonas įspėjo užsienio vyriausybes, kad jos rizikuoja prarasti JAV karinę pagalbą, jei Romos statutą dėl TBT ratifikuos pirma, nepažadėjusios Vašingtonui šiam tribunolui neišduoti amerikiečių, šeštadienį pranešė “The New York Times”.

Toks grasinimas grindžiamas praėjusią savaitę prezidento Džordžo V.Bušo pasirašytu naujuoju antiteroristiniu įstatymu.

Kaip teigia “The New York Times”, jei grasinimas bus įgyvendintas, karinės pagalbos, įskaitant švietimą, apmokymus ir finansinę paramą įsigyjant priemones bei ginkluotę, nutraukimą gali pajusti beveik kiekviena šalis, turinti ryšių su Jungtinėmis Valstijomis.

Išimtis padaryta tik tokioms pagrindinėms Vašingtono sąjungininkėms kaip Australija, Egiptas, Izraelis, Japonija ir Pietų Korėja. Tačiau, Pentagono teigimu, ši priemonė gali vienaip ar kitaip paveikti beveik visas likusias pasaulio šalis.

Pasak “The New York Times” pranešimo, Valstybės departamentas pakvietė užsienio šalių ambasadorius aptarti šalies požiūrį į TBT.