Žvilgsnis


2009-03-05
Žvilgsnis

Neseniai britų nacionalinis transliuotojas BBC visam pasauliui paskelbė apie Lietuvoje atgyjančią cenzūros hidrą – akivaizdų politikų spaudimą nacionaliniam transliuotojui.

Šios naujienos kai kurie valdžios vyrai ir jų patarėjai, regis, neperskaitė ar nesuprato jos esmės. Antraip vakar Lietuvos žurnalistų nebūtų pasiekęs socialinių reikalų ir darbo ministro Rimanto Dagio atviras kreipimasis į nacionalinį transliuotoją, kuriame Lietuvos radijo ir televizijos generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius raginamas sulaikyti savo pavaldinius nuo diskusijų apie pensinio amžiaus ilginimą bei "Sodros" įmokų didinimą.

"Nerengti laidų, paremtų gandais ir prasimanymais, o mėginimai diskutuoti pensinio amžiaus trukmės peržiūrėjimo tema šiuo metu yra nesavalaikiai, neatsakingi ir didinantys įtampą visuomenėje", – teigiama R.Dagio pareiškime.

Ministras užsimojo itin drąsiai: "Nei Vyriausybė, nei dar kas nors nepriėmė jokių sprendimų, todėl viskas, ką šiuo metu tenka pastebėti ir išgirsti viešojoje erdvėje, – niekuo neparemtos spekuliacijos ir pramanai".

"Gyventojams dabar rūpi išsaugoti darbo vietas, gauti išmokas ir kitaip pasirūpinti savimi bei vaikais, todėl bandymai viešojoje erdvėje dar labiau aštrinti situaciją visuomenėje mums kelia pagrįstą susirūpinimą", – sakoma kreipimęsi. Jame nurodomos ir konkrečios laidos, kuriose buvo diskutuojama pensinio amžiaus trukmės ar įmokų į "Sodrą" didinimo klausimu.

Savo patarėjams ministras gali "padėkoti", jog šie nepatarė susilaikyti nuo dokumento, kurį galime laikyti akivaizdžiu bandymo įvesti cenzūrą įrodymu. Juoba kad R.Dagys turėjo ne vieną progą pasimokyti iš klaidų, kurių jo kolegos jau spėjo pridaryti sočiai.

Antai premjeras Andrius Kubilius kaltino žurnalistus sukėlus ant kojų visuomenę ir pakursčius riaušėms prie Seimo, sveikatos apsaugos ministrui Algiui Čaplikui pasirodė, jog diskutuodama apie planus įvesti papildomus sveikatos mokesčius žiniasklaida kelia paniką. Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė užmiršo, jog LRT studija – ne kareivinės ir prieš visą Lietuvą pademonstravo savo supratimą apie viešą diskusiją bei nacionalinio transliuotojo misiją: užsiundė LRT tarybą ant laidos "Versijos" kūrėjų. Ką bekalbėti apie Seimo pirmininko Artūro Valinsko užgaidą dozuoti žiniasklaidos laisvę renkant informaciją Parlamente.

Jei alergija viešai diskusijai progresuos tokiu tempu, matyt, netrukus sulauksime valdininko, kuris pabaksnos į Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, numatantį baudą už sistemingą raginimą arba kurstymą žodžiu, raštu arba kitokiu būdu Lietuvos piliečius emigruoti į užsienį. Kas galėtų paneigti, kad tokiems komunikacijos specialistams nepasirodys, jog vieša Vyriausybės kritika yra raginimas palikti šalį?

Šie desperatiški Lietuvą valdančios centro dešiniųjų daugumos atstovų veiksmai labai primena Rusijos valstybininkus, kurie regėdami, jog šaliai nepavyks išvengti ekonominės krizės, įspėjo laikraščius nerašyti apie prastėjančią padėtį šalyje ir neskleisti "ekstremistinių nuotaikų".

Skirtumas tik vienas – Kremlius spaudimą daro ne tiesiogiai, nurodymai duodami laikantis griežtos hierarchijos, pirmiausiai "apdorojami" leidinių vadovai, vyriausieji redaktoriai, redaktoriai. Mūsiškės valstybės galvos nurodymus rėžia nė nesistengdami slapstytis. Juk žino, kad Lietuvoje – žodžio laisvė ir viešai kalbėti galima. Tik labai keista, kodėl Rusiją kaltiname laisvo žodžio naikinimu, o Lietuvą vis dar vadiname demokratine valstybe. Juk, tiesą pasakius, mūsų valdžia nuo Rusijos šiuo atveju niekuo nesiskiria. Na, nebent tuo, kad žiniasklaidą bando išnaikinti beprotiškais mokesčiais.