Už baudos kvitą – į galvą


2011-08-04
Arūnas Dambrauskas
Už baudos kvitą – į galvą

Įsivaizduokime tokią juokingai baisią situaciją. Ant garsiojo stiklainio Kauno širdyje koks nors pareigingas inspektorius užklijuoja vairuotojams neblogai pažįstamą oranžinį lapelį. Tai reiškia: ne vietoje pastatėte stiklainį, turite susimokėti baudą, stiklainį pašalinti, jei nepaklusite, turėsite reikalų su antstoliais ir panašiai.

Įsivaizduojami įvykiai toliau klostosi taip: baisiai užsirūstinęs dėl įžūlaus inspektoriaus poelgio ateina pastatu besirūpinantis solidus verslininkas X, nuplėšia tą talonėlį, sudrasko, o jį užklijavusį pareigūną ima visaip plūsti: eik tu nafik ir panašiai.

Tačiau tai – dar tik pradžia. Verslininkas X pasikviečia kelis įtakingus asmenis, jie užpuola oranžinį baudos kvitą ant stiklainio užklijavusį ir nafik nenorintį eiti inspektorių, taikliu smūgiu parbloškia ant žemės ir taip suspardo, kad žmogus atsiduria ligoninės palatoje. Nukentėjusįjį apžiūrėję gydytojai konstatuoja: trūkusi pilvaplėvė, žarna, stipriai sumušta galva. Būklė stabili, bet reikia skubios operacijos.

Apie pareigūno suspardymą spaudoje perskaitę žmonės pasipiktinę: tai, jų nuomone, liudija, kad Lietuvoje įsivyravo anarchija, savivalė ir panašiai.

Bet tik pasižiūrėkime, kas vyksta toliau!

Dėl incidento policijos komisariate pradedamas ikiteisminis tyrimas. Prokurorai nusprendžia užpuolikus paleisti.

"Abu įtariamieji dirba, turi šeimas, neteisti. Nebuvo pagrindo jų sulaikyti", – paaiškina ikiteisminį tyrimą kontroliuojantis prokuroras.

Žodžiu, triukšmo dėl stiklainio būta daug, o situacija visuomenės intereso naudai nepakito: stiklainis, nuo kurio buvo nuplėštas oranžinis baudos kvitas, stabiliai tebestovi. Ir ne tik šiaip sau pasyviai stūkso, bet jo savininkus ketina nudžiuginti ir pridedamąja verte – verslininkai jame įrenginėja komfortiškus kambarius ir planuoja apgyvendinti turistus.

Šioje istorijoje yra tikrų faktų ir išgalvotų detalių. Be abejonės, stiklainio projektuotojai ir užsakovai puikiai išmano ir vertina kultūringo viešojo elgesio taisykles, tad suprantama, vargu, ar ką nors galėtų suspardyti ir atvirai pasiųsti nafik. Tačiau rezultatas labai panašus. Statybų inspektoriai labai retai randa realaus poveikio priemonių prieš įtakingus asmenis. Veikiau priešingai: valstybės tarnautojai neretai būna sumenkinti ir pasijaučia bejėgiai, nuginkluoti.

Kitaip tariant, įtakingi ir išmanūs asmenys jiems ant kelio pasipainiojusius įvairius inspektorius "suspardo" kur kas rafinuočiau: pasinaudodami reglamentų dviprasmiškumais, įstatymų spragomis, įtakos galiomis ir panašiai.

Kaip tai atrodo vulgaresnėje formoje buvo galima pamatyti per visą Lietuvą nuvilnijusioje istorijoje, kai Kaune vadinamasis žalialiemenis užklijavo baudos kvitą ant automobilio, kurio savininkas pasielgė taip, kaip prieš tai aprašytoje įsivaizduojamoje istorijoje dėl stiklainio: išplūdo, pasiuntė, suspardė, buvo sulaikytas ir netrukus paleistas.

Labai jautriems piliečiams, inspektoriams ir kitiems tikrintojams nereikėtų užmiršti: jei tave taikliu smūgiu parblokš ant žemės ir, pavyzdžiui, keletą kartų įspirs į dantis, paskui nusivalys į jus kojas, nesibaisėkite, neskubėkite piktintis. Čia tik jums atrodo, kad įvyko "kažkas tokio". Iš tiesų tai tėra nežymaus asmens nežymus sveikatos sutrikdymas.