Jie privalės išgirsti


2010-03-30
www.kaunodiena.lt
Jie privalės išgirsti

Augančios centralizuotai tiekiamos šilumos kainos didina Kauno daugiabučių gyventojų norus atsijungti nuo bendros šilumos sistemos. Žinia apie savaitgalį vykusį mitingą tapo viena skaitomiausių portalo www.kaunodiena.lt naujienų.

Virtualioje erdvėje išsilieję kauniečiai kritikavo galiojančią tvarką, miesto valdžią ir "Kauno energiją", dėl kurių kaltės gyventojai esą negali pasirinkti, kaip šildyti savo būstus ir kiek už tai mokėti.

Aiškėja padėtis


Kauno savivaldybė priėmė kažkokius potvarkius, kad ten, kur eina šilumininkų trasos, mes privalome pirkti "Kauno energijos" paslaugas. Aišku: Kauno valdžia nusiteikusi prieš savo miesto gyventojus. Matyt, jiems iš to labai didelė nauda, kad niekaip neleidžia mums atsijungti nuo "Kauno energijos". Reikėtų pareikalauti valdžios, kad ji pasiaiškintų Kauno žmonėms, kodėl jie mus taip skriaudžia. Mes juk juos rinkome, kad jie spręstų mūsų problemas, o ne atvirkščiai.

Kaunietis

Pastebėjau, kad mitingas labiausiai rūpėjo politinėms partijoms, kadangi pusė jame dalyvavusių žmonių buvo iš buvusios ir esamos valdžių atstovai. Tiesa, niekas iš jų nepaminėjo, kad būdami valdžioje jie jau bandė kažką keisti. Todėl manau, kad kol žmonės nesupras, jog valdžią reikia rinkti – ne tik keikti, nieko nebus. Politikai ir toliau sakys: verslininkai nori vogti, todėl kelia savo kandidatūras. Verslininkai – irgi žmonės, jiems lygiai taip pat, gal net dar daugiau, nusibodo valdžios nesąmonės, nes jie daug geriau supranta valdžios neįgalumą. Ir verslininkai, nes yra mažiau priklausomi nuo partijų vadų, visada turės daugiau asmeninės atsakomybės prieš žmones nei politikai. Aš asmeniškai norėčiau matyti Kauno valdžioje daugiau verslininkų nei politikų.

teisingai

Galvoju, kad mokesčius dar galima ir reikia kelti! Jei į mitingą susirenka 20–30 pensininkų, vadinasi, kitiems tie visi monopolininkų kainų kėlimai visiškai vienodai... Paskaitai komentarus – ten tūkstančiai drąsuolių, pasislėpusių už kompiuterių, atrodo, kad rytoj jau bus revoliucija. O pasirodo statistinis lietuvis – tai tik lojantis ant visų kaip piktas šuo, bet nepajudinantis nė piršto dėl dalykų, svarbių jam pačiam ir visiems aplinkiniams.

pažiūrėkit

Kiek Kaune yra daugiabučių namų butų savininkų ir kiek susirinko (į mitingą šeštadienį – red. past.). Suprantu aktyvistus: kol sukviesi, kol kažką įtikinsi... Susirinko apie 40 žmonių – tai tik šiems rūpi, o kur likusieji? Patenkinti, jei neatėjo į piketą, vadinasi, per mažai pakėlė kainas už šildymą, tad neatėję tegu nesako, kad per brangu mokėti už šildymą.

Antanas

Organizuojant panašius mitingus – problema: labai mažai žmonių žinojo apie mitingą. Jei būtų pakankamai informacijos, susirinktų minia, nes tai visų kauniečių bendra problema. (...) Junkimės, ir jie privalės išgirsti.

na

Paskaičiau straipsnį: "Nuo balandžio 1-osios Kaune brangsta šildymas" ir prisėdau skaičiuoti pasiėmęs vasario mėn. "Kauno energijos" sąskaitą. Karšto vandens 1 kub. m vasarį buvo 11,2659 lito be PVM. Dabar bus 14,96 Lt/kub.m. be PVM. Reiškia, 11,2659 + 32,79 proc. = 14,96. Vadinasi, karštas vanduo brangsta 32,79 proc. Manau, tiek pat pabrangs ir gyvatuko mokestis. Vasarį sunaudojau 3 kub. m vandens – su PVM kainavo 36,84 lito ir gyvatukas su PVM – 38,52 lito. Po pabrangimo karštas vanduo kainuos 48,91 lito ir gyvatukas 51,15 lito su PVM. Vadinasi, prieš pabrangimą 1 kub. m karšto vandens su gyvatuko mokesčiu kainuoja 25,12 lito su PVM, po pabrangimo bus 33,35 lito su PVM.

Skaičiuoju sąnaudas šildantis elektriniu vandens šildytuvu. Šildytuvas 100 l galia 1,5 kW – vandenį pašildyti iki 65 laipsnių – 3 val. 100 l sušildyti – 4,5 kW x 0,45 lito – 2,025 lito su PVM. Atitinkamai 1 kub. m kainuos 20,25 lito su PVM.

Pagal mano vandens sąnaudas ir kainas matau, kad vandenį pašildyti elektra kainuoja 64,69 proc. pigiau, nei naudojantis "Kauno energijos" paslaugomis.

Būtina

Pradėti reikalauti, kad galėtume atsijungti nuo "Kauno energijos" – tiesiog namas turi įsirengti autonominį dujinį šildymą, o po to jau galima kalbėti apie namo renovaciją.

vyga

Pirma reikia pradėti renovuoti šilumines trasas, o namai – ne palapinės ir gali palaukti. Patys šilumininkai pripažįsta patiriantys apie 25 proc. nuostolių, iš tikrųjų – apie 35–40 proc. Už namo renovaciją mokės gyventojai o už vamzdynus – šilumininkai. Kas kam geriau apsimoka? Geriau turėti nuostolių kitų sąskaita.

Gena

Vakar lauke buvo apie 13 šilumos. Pas mane namuose radiatoriai net tvoskia nuo karščio. Paskambinu į butų ūkį ir klausiu, kas reguliuoja šildymą, kodėl taip kaitinama. Atsakymas: nieko negalim padėti, šiluma reguliuojama automatiškai, pagal aplinkos sąlygas... Štai taip. Todėl galime paistyti apie nuosavas katilines, alternatyvias energijos rūšis ir t.t., bet jei esam priklausomi nuo rusiško dujų vamzdžio, tai bus daroma viskas, kad dujų būtų parduodama kuo daugiau. Kitas pavyzdys: mūsų name lauko durys buvo išlaužtos. Spalį kreipėmės dėl naujų durų, pasakė, kad pinigų yra (t.y. namas yra sutaupęs) ir jas įstatys, tačiau tai padarė tik prieš kelias dienas, kai baigėsi šalčiai. Kaip jums atrodo, ką mes šildėme visą žiemą?

Vycka

Kol žmonės nepabus vieną kartą ir neims masiškai atsisakyti "Kauno energijos" paslaugų, tol nieko nebus. Daugiabučiuose galima įsirengti pašildymo katilą dujomis karštam vandeniui ruošti visam namui arba kiekvienam bute atskirai – ruošti karštm vandeniui elektra ar dujomis.