Aromaterapija – namų alchemija


2010-10-27
Lina Bieliauskaitė
Aromaterapija – namų alchemija

Apatija, melancholija, liūdesys – ko gero, ne vienas susiduria su tokiais trumpėjančių dienų ir žvarbėjančio rudens simptomais. Tačiau aromaterapeutė Edita Vigelytė įsitikinusi – blogo oro nebūna.


Naudingi patarimai

Iki 50 kv. m ploto būste pakaks vienos garintuvės. Į jos rezervuarą turėtų tilpti apie pusė stiklinės vandens, į kurį reikėtų įlašinti 5–7 lašelius eterinio aliejaus, – toks kiekis, šildomas įprasta arbatine žvakele, išgaruos maždaug per 3 valandas. Didesnėms patalpoms patartina naudoti elektrinius difuzorius. Eteriniams aliejams garinti gali būti naudojami ir specialūs keraminiai lempų žiedai.

Kad netektų kentėti galvos skausmų ar patirti kitokių nemalonių pojūčių, piktnaudžiauti dideliu eterinio aliejaus kiekiu nederėtų. Taip pat pradedančiajam aromaterapijos mėgėjui patariama daugiau nei dviejų skirtingų rūšių kvapniųjų esencijų tuo pat metu nenaudoti.

Reikėtų paisyti, kad tarp žvakutės ir garintuvės rezervuaro būtų tinkamas atstumas – ne mažiau nei 10 cm. Antraip žvakutė ims pernelyg kaitinti rezervuarą, vanduo per greitai išgaruos ir eteriniai aliejai pridegs.

Pirtyse jokiu būdu nerekomenduojama lašinti eterinių aliejų ant įkaitusių akmenų, nes irgi teks "džiaugtis" aliejų svilėsiais. Taip pat – lašinti į vandenį, o po to pilti ant akmenų, kadangi aliejai vandenyje netirpsta. Geriausia naudoti arba specialius pirčiai paruoštus mišinius, arba prisodrinti eteriniu aliejumi druską, užpilti ją vandeniu ir pastatyti arti pirties krosnelės, kad garuotų.

Paprasčiausias būdas mėgautis aromaterapijos malonumais – užlašinti 2–3 lašiukus eterinio aliejaus ant vatos tamponėlio ir jį padėti ant radiatoriaus. Poveikis bei kvapas nebus toks intensyvus, kaip naudojant garintuvę.

Aromaterapijos specialistai ragina atsisakyti sintetinių kvapų automobilių salonuose ir vietoje jų naudoti specialius eterinių aliejų difuzorius. Per medinę jų galvutę ne tik sklis malonus aromatas – pasirinkus atitinkamą eterinį aliejų, taip pat galima dezinfekuoti orą. Labiausiai automobiliuose rekomenduojami citrusinių kvapų aliejai, taip pat puikiai tiks medžių aromatai, tokie kaip eukaliptų ar arbatmedžių.

Gryno eterinio aliejaus jokiu būdu negalima lašinti į vonią ar vandenį joje, nes galima pakenkti ne tik odai, bet ir pačiai voniai. Eterinį aliejų reikėtų pirma atskiesti ne mažiau kaip 3,5 proc. riebumo pienu, ištirpinti natūraliame jogurte, druskoje ar augaliniame aliejuje. Pavyzdžiui, į arbatinį puodelį druskos reikėtų įvarvinti 10–15 lašų kvapniosios esencijos ir tik po to šį mišinį tirpinti vonioje.

Peršalus, sužvarbus nepamainoma medaus aromaterapinė vonia. Į arbatinį puodelį medaus reikia įlašinti apie 10 eukalipto eterinio aliejaus lašiukų, išmaišyti. Po to šią masę sudėti į didesnį dubenį šilto vandens, gerai išmaišyti ir tik tada supilti į vandens pripildytą vonią. Norintiems švelnesnės aromatinės vonios rekomenduojama naudoti pusę normos eukalipto, o kitą pusę – citrusinio, pavyzdžiui, mandarinų eterinio aliejaus. Karščiuojant kaitinančių eterinių aliejų naudoti negalima.

Po aromaterapinės vonios nerekomenduojama papildomai apsiprausti vandeniu. Kad eteriniai aliejai liktų ant kūno, patartina lengvai nusisausinti rankšluosčiu. Vonia neturi būti pernelyg karšta, kad ką tik odos sugertos vertingosios priemonės nebūtų vėl išprakaituotos.

Ir į kremą, ir į vonią

Klaipėdietė tvirtino, jog mūsų nusiteikimas didžiąja dalimi priklauso nuo to, kokią namų ar darbinę aplinką sugebame susikurti.

"Patarčiau visiems mėgautis ir džiaugtis aromaterapija – tai savotiška meditacijos forma, nesudėtingas būdas kurti pozityvią nuotaiką, išskirtinę namų aurą, nuostabus žaidimas ir kūryba", – šypsojosi moteris.

Pasak Editos, eterinių aliejų pritaikymas – labai platus. Jie naudojami aromaterapinėms vonioms, pirtims, taip pat plaukų ir odos priežiūros priemonėms – kremams, aliejams, šampūnams – praturtinti, inhaliacijoms ir kitoms sveikatinimo procedūroms. Vis dėlto populiariausias šių kvapniųjų esencijų pritaikymo būdas – garinimas patalpose.

"Kai eteriniai aliejai sklaidosi ore, mes juos įkvepiame ir biocheminiai junginiai patenka į mūsų organizmą bei jį stimuliuoja. Kiekvienas eterinis aliejus turi skirtingą poveikį mūsų hormoninei sistemai, emocijoms, protui, kūnui. Tad aromaterapija – ne žaislas, o rimta terapinė priemonė ir prašosi pagarbaus elgesio", – aiškino moteris.

Žvalins citrusų aromatai

E.Vigelytės teigimu, aromaterapija reikalauja išskirtinio dėmesio, tad atitraukia mintis nuo šuoliavimo per laiką, jaudinimosi, kas bus ateityje, ir graužimosi, kas buvo praeityje.

"Aromaterapija mus atveda į šį momentą ir jame užlaiko. Tad užsiiminėjimas ja turi ir savotišką psichoterapinį poveikį", – įsitikinusi specialistė.

Šiuo metų laiku pašnekovė patarė atsigręžti į citrusinius – citrinų, mandarinų, saldžiųjų apelsinų, greipfrutų – eterinius aliejus. Jie ne tik stimuliuoja, kuria darbingą nuotaiką, nuteikia pozityviai, suteikia energijos, bet ir turi antibakterinį poveikį, švarina orą.

"Tačiau jei žmonės alergiški citrusiniams vaisiams, labai atsargiai reikia elgtis ir su šio tipo eteriniais aliejais, nes jų biocheminė sudėtis – ta pati", – įspėjo pašnekovė.

Šiuo metu nepamainomas ir imbierų eterinis aliejus, tačiau, pasak Editos, jis yra vienas retesnių, tad ir brangesnių.

"Imbierų ir kitų prieskoninių, kaip cinamono, čiobrelių, juodųjų pipirų, eteriniai aliejai puikiai aktyvuoja kraujotaką. Juos reikia naudoti atsargiai, nes jie gali sudirginti odą, akis, gleivinę. Pipirmėčių eteriniai aliejai lengvai stimuliuoja, naudojami kartu su rozmarinu žvalina, energizuoja, nuskaidrina protą", – pasakojo pašnekovė.

Saldžiam miegui – levandos

Norintiems susikurti jaukią, šiltą ir atpalaiduojančią aplinką Edita rekomenduoja naudoti muskatinų šalavijų ir levandų aromatus.

"Vieną lašiuką gryno levandų eterinio aliejaus galima įlašinti net į kūdikių pagalvės kampą – tada mažylis saldžiau, ramiau miegos", – patarė pašnekovė.

Patalpos orą puikiai išgrynins, padarys jį stimuliuojantį, lengvai įkvepiamą bei virusus pražudys garinami pušų, kadagių ar arbatmedžio eteriniai aliejai. Pastarąjį pramaišiui lygiomis dalimis galima naudoti su kokiu nors citrusiniu aliejumi.

E.Vigelytė pridūrė, jog citrinos eterinis aliejus šiuo metų laiku ypač tiks veido kosmetikai praturtinti.

"Nuo kompiuterių, kondicionuojamų patalpų oro mūsų oda papilkėja, išsausėja. Citrinos eterinis aliejus, lašinamas į odos priežiūros priemones, bus puiki priemonė odai skaistinti ir atgaivinti – vienam kartui pakaks lašelio aliejaus. Kadangi daugelis citrusinių eterinių aliejų yra fototoksiški – tai yra veikiami ultravioletinių spindulių ant odos palieka pigmentines dėmes – šiuo metų laiku juos kaip tik ir paranku naudoti", – aiškino specialistė.

Už mililitrą – šimtai litų

Edita pripažino, jog turtinti eteriniais aliejais chemijos "prifarširuotus" kremus ar kitą kosmetiką nėra prasmės.

"Tai būtų tas pats, kaip deimantą inkrustuoti į aliuminį, – vaizdžiai palygino pašnekovė. – Tačiau neraginu pirkti itin brangių priemonių, ekologija ir natūralūs produktai iš tiesų nekainuoja daug. Idealiausias sprendimas – natūralūs augaliniai veido ar kūno priežiūros aliejai."

E.Vigelytė taip pat įspėjo eterinių aliejų šiukštu nemaišyti su mineraliniais naftos priedų turinčiais aliejais. Natūralios esencijos juose netirps ir veikiau odai pridarys daugiau žalos nei naudos.

Specialistės teigimu, reikia būti itin akyliems ir renkantis pačius eterinius aliejus – naivu tikėtis, jog saugus, natūralus, sertifikuotas produktas kainuos keletą litų.

"Eteriniai aliejai – viena iš labiausiai padirbinėjamų kosmetikos ir sveikatos priežiūros priemonių. Nieko nuostabaus – aromaterapija pastaraisiais metais "ant bangos", – teigė pašnekovė.

Patys prabangiausi ir brangiausi tarp natūralių kvapniųjų esencijų – rožių bei jazminų absoliutai, kurių 1 ml kainuoja nuo 100 iki 200 litų.

"Tačiau ten, kur reikia 5 lašelių eterinio levandų aliejaus, absoliuto užtenka vos pėdsako – jis toks intensyvus", – komentavo E.Vigelytė.

Klaidingos asociacijos

Pašnekovė sutiko, jog aromatų pasirinkimas – itin individualus dalykas, tad tai, kas patinka vienam žmogui, kitam gali sukelti atmetimo reakciją.

"Kvapai intuiciją veikia tiesiogiai, o intuicija žino, kas organizmui reikalinga dabar", – tvirtino moteris.

Pašnekovės pastebėjimu, moterys dažniau renkasi stabilius, į saldumą gėlinius, vyrai – medžių ar subtilaus kvapo vetiverijų eterinius aliejus.

Ko gero, rožių aromatas – vienas prieštaringiausių. Pasak Editos, šiam kvapui abejingų paprastai nebūna: vieni jį dievina, kiti negali pakęsti.

Jo nemėgstantiems specialistė siūlo išbandyti kompromisinį variantą – rožmedžių eterinį aliejų. Jis dvelks subtilesnėmis, turtingesnėmis natomis.

"Tenka pastebėti, jog neretai žmonės būna susidarę klaidingą nuomonę apie kvapus pagal netinkamus šaltinius. Tad nieko nuostabaus, kad kai kuriems citrinos kvapas asocijuojasi su indų plovikliu. Jis kvepia kaži kuo, bet tikrai ne citrina", – šypsojosi Edita.