Sveikuolės receptas: pajusk kasdienybės grožį


2009-04-02
Vereta Rupeikaitė
Sveikuolės receptas: pajusk kasdienybės grožį

Reikia išvyti krizę iš savęs. Tai ne psichologės, o kaunietės, nenusakomai jaunai atrodančios pensininkės, patarimas. Jaunimui ji siūlo išmokti pakentėti, gyvenimo džiaugsmo ieškoti ne materialiose gėrybėse.

Neseniai išmoko čiuožti

Gegužę 70 metų jubiliejų švęsianti kaunietė Janina Vaizgielienė jaučiasi tarsi pačiame jėgų žydėjime. Sunkmetis jai nebaisus, nes nei prabanga, nei restoranų maistas, sako, jai nerūpi.

"Buvau medikė, mano pensija maža. Mano brolis dirbo šaltkalviu, jo pensija per tūkstantį litų, o aš gaunu vos septynis šimtus litų. Kita vertus, augau po karo, įpratau kęsti nepriteklius. Tad ir dabartinė situacija man nebaisi", – šypsosi moteris.

Janina ne vien dėl piniginės plonumo, bet ir dėl sveikatos vartoja paprastesnį maistą, renkasi pramogas, kurios nieko nekainuoja.

Ji su bendraminčių kompanija vaikšto į čiuožyklą. Iš draugės sužinojo, kad senjorai iki pietų gali čiuožti nemokamai, tad bent du kartus per savaitę tuo ir naudojasi.

Be to, moteris du kartus per savaitę lanko Joanos Bartaškienės šokių klubą. Mokestis simbolinis, bendravimas su draugėmis, judėjimas, svarsto Janina, tikrai jo vertas. Kelis kartus per savaitę Janina skuba ir į Panemunės šilą, kur pabėgioja, išsimaudo šaltame Nemuno vandenyje.

Ištikimi savo žiguliams

Buvusi dantų gydytoja su vyru gyvena vieno kambario bute, bet erdvės stygiaus pora nejaučia.

Jų kasdieniame meniu karaliauja įvairios kruopos – šeima verda košes, kepa duonelę. Prie jų ruošia salotos.

Janina puikiai žino, kad reikia valgyti daug vaisių ir daržovių, tačiau neperka jokių citrusinių ir kitokių atvežtinių vaisių. Valgo savo sklypelyje užaugintus obuolius, morkas, svogūnus, kopūstus, burokėlius. Per žiemą pora suvalgo maišą bulvių, o morkų – aštuonis. Pastarųjų daugiau, nes iš jų dažnai spaudžia sultis.

Kai nebeišsilaiko savi obuoliai ir daržovės, Janina perka ekologiškai užaugintus.

"Ekologiški vaisiai ir daržovės yra šiek tiek brangesni., bet ne taip tragiškai, kad negalėtum įpirkti", – mano moteris. Vasarą ji su vyru prisirenka uogų, sutrina jas su medumi ir skanauja visą žiemą.

"Atsisakėme cukraus, rūkytų, konservuotų produktų ir baltų miltų, druskos vartojame minimaliai. Kai taip maitiniesi, valai organizmą, blogų minčių nebelieka – tik skraidai padebesiais", – šypsosi Janina.

Moteris tikina, kad materialiniai dalykai jos visai nedomina. Šeima turi 33 metų senumo žigulius ir nesiskundžia. "Laikome jį ne dėl to, kad negalėtume nusipirkti geresnės mašinos. Vyras – statybininkas, dar po truputį darbuojasi. Tiesiog mums visiškai tas pats, kokia ta mūsų mašina", – ranka mostelėja pašnekovė.

Turtai pernelyg varžo

Jauniems žmonėms, kurie yra įsipareigoję bankams, augina vaikus, neturi darbo, dabartinis laikotarpis, pripažįsta Janina, išties sunkus.

"Jiems patarčiau tikėti, kad taip amžiais nebus, situacija pagerės. Reikia išmokti pakentėti. Mūsų karta tai daryti mokėjo. Pirmiausia reikia išvyti krizę iš savęs. Sunkmetis visame pasaulyje, ne mes vieni kenčiame. Be to, kituose kraštuose įvyksta daug baisių dalykų, stichinių nelaimių, o pas mus nėra taip baisu, gyventi tikrai įmanoma", – jaunajai kartai patarė Janina.

Šios moters gyvenime irgi buvo momentų, kai viršų ėmė neviltis. Kažkada ją buvo užklupusios ligos, ištvėrė penkias operacijas. "Teko išgirsti medikų nuosprendį, kad gyvensiu tik iki kito ryto", – prisiminė moteris.

Buvusi stomatologė iš savo profesijos turtų nesusikrovė. Pasak jos, sovietmečiu dirbant poliklinikoje algos buvo mažos, o rankpinigių – niekingai mažai.

"Pinigai žmogų suvaržo, būti turtingai yra blogai – turi saugoti savo turtą, nerimauti dėl jo. Apsistato aukštomis tvoromis ir šunimis, ir iš žmogaus nieko nebelieka. Nereikia daug norėti, tada daug turėsi", – kaip išverti sunkmetį, pamokė Janina.