Patalpas nuo kenkėjų švarinantiems dezinfekcijos specialistams tenka vykti ir į butus, ir į įstaigas. Higienistai teigia, kad vasara - vabzdžių ar graužikų metas.
Keliauja per butus
Kauno profilaktinės dezinfekcijos stoties (KPDS) specialistai pastebi, kad šilta žiema nesunaikino kenkėjų, todėl jų dabar ypač gausu. Dauguma jų įvairiais keliais patenka ir į pastatus. Stoties direktorės pavaduotoja Jurgita Aghasaryan sakė, kad gyventojams dažniausiai tenka gintis nuo širšių, skruzdžių, tarakonų, blakių, pelių ir žiurkių.
„Kenkėjams daugintis sąlygos gana palankios: vėsi, lietinga vasara. Šiemet, kaip niekada, daug skruzdžių, kurios veržiasi į kambarius, laiptines. Dažni ir musių antplūdžiai į patalpas. Po didelių liūčių, ypač miesto centre, pagausėjo vandens žiurkių", - pasakojo visuomenės sveikatos specialistė.
J.Aghasaryan teigė, kad tarakonai dažniausiai veisiasi senuose namuose, bet jų pasitaiko ir neseniai pastatytuose statiniuose. Jei šių gyvių atsiranda viename bute, jie mikliai vamzdynais ar ventiliacijos angomis migruoja per visus aukštus. Specialistė aiškino, kad bute atlikus profilaktinę dezinfekciją šių kenkėjų nebūna trejus metus. Vėliau vėl reikia juos naikinti.
Pasitaiko ir kuriozų
„Gyventojams padėti stengiasi ir namų bendrijos. Tada mūsų paslaugos kainuoja pigiau. Be to, patalpas dezinfekuojant centralizuotai, vabzdžius ar graužikus pavyksta išnaikinti visuose butuose ir laiptinėse", - pastebėjo stoties direktorės pavaduotoja.
Dezinfekcijos specialistų paslaugos nėra pigios, todėl dažniausiai juos kviečia parduotuvių, kavinių, maisto gamyba besirūpinančių įmonių atstovai. Pavieniai gyventojai, anot higienistės, daugiau linkę nuo kenkėjų gintis patys. J.Aghasaryan pataria geriau kreiptis į kvalifikuotus specialistus, nes patiems nepavyks išnaikinti kenkėjų židinių, todėl jie greitai vėl kels rūpesčių.
Kauniečių butuose nestinga ne tik tarakonų, bet ir blakių. Vabzdžiai, kaip teigė pašnekovė, ypač dažnai atkeliauja iš užsienio su senais baldais. Tarakonai iš vienų patalpų į kitas keliauja ne tik vamzdynais ar ventiliacijos angomis. Pasitaiko ir kuriozinių atvejų, kai jie pernešami mobiliaisiais telefonais. Neretai kenkėjų su įvairiais daiktais iš namų patenka ir į mokyklas, ikimokyklines įstaigas.
„Su visomis jomis esame sudarę sutartis. Kartą per mėnesį įstaigas tikriname profilaktiškai", - aiškino specialistė.
Išgąsdino policininkus
Sudėtingiausia patalpas dezinfekuoti, kai įstaiga ar firma įsikūrusi gyvenamajame name. J.Aghasaryan teigė, kad tada stengiamasi naudoti mažiau kenksmingas, bekvapes, purškiamas priemones. Nesklandumų kartais neišvengiama, kai sudėtingesnė dezinfekcija atliekama gamybinėje firmoje, kuri pastate - ne vienintelė.
Neseniai bendrovėje „Nirgūna", kuri apdoroja bulves, KPDS darbuotojai nuodijo muses. Buvo panaudotos dūmadėžės, kurių skleidžiami dūmai per ventiliacijos angas pateko į kaimynystėje, už sienos, esantį Žaliakalnio policijos komisariatą. Įsijungė jame esanti priešgaisrinė signalizacija, blogai pasijuto keli komisariato darbuotojai.
„Manome, kad reikalavimų nepažeidėme, preparato koncentracijos nepadidinome. Be to, dūmadėžes firmos patalpose naudojome po darbo valandų. Sveikatos sutrikimų niekam nepadaryta", - teisinosi dezinfekcijos specialistė. Jos teigimu, pagal teisės aktus firmos ar bendrovės negali kenkėjų naikinti pačios, o privalo kreiptis tik į licencijas turinčias įstaigas.
Kova su kenkėjais
Priklausomai nuo patalpos dydžio ir užterštumo, dezinfekcijos kaina svyruoja nuo 100 iki 300 Lt.
Su Kauno profilaktine dezinfekcijos stotimi sudarius metinę sutartį, už paslaugas mokama nuo 50 iki 1000 Lt.
Dezinfekcija skirstoma į profilaktinę ir židininę. Jos tikslas - naikinti infekcines ligas sukeliančius patogeninius mikroorganizmus (virusus, bakterijas).
Deratizacija - graužikų kontrolė. Kenkėjai kompleksiškai stebimi, atbaidomi, naikinami naudojant chemines ir mechanines priemones.
Tarakonai, širšės perneša kai kurias alergines bei odos ligas, graužikai platina salmoneliozę, pasiutligę, trichineliozę.
Šaltinis: Kauno profilaktinė dezinfekcijos stotis
Naujausi komentarai