Sėjos kalendorius: ką ir kada sėti


2009-03-09
Virginija Skučaitė
Sėjos kalendorius: ką ir kada sėti

Daugėja žmonių, kurie patys nori užsiauginti ekologiškų daržovių. Tačiau kokias sėklas geriausia pirkti ir kada jas sėti?

Parduotuvės „Sėklos“ vedėja Ramutė Zakarauskienė aiškino, kad vertingiausios ir populiariausios Europoje daržovių, gėlių ir prieskoninių augalų sėklos yra hibridinės. Pirkėjui patogu, kad visos sėklos sufasuotos į skirtingų dydžių pakuotes. Daržininkai mėgėjai turėtų atkreipti dėmesį į pakuočių seriją „Sodžius“, kurioje sėklų yra du ar tris kartus daugiau nei įprasta. Perkant tokią didesnę pakuotę, už sėklas sumokama mažiau.

Anot R.Zakarauskienės, šiuo metu tinkamas laikas sėti salotinius ir ropinius svogūnus, salierus ir porus, šiltnamyje augti skirtus pomidorus, agurkus bei gėles, kuriomis puošime balkonus ir gėlynus. Pirkėjai, ieškantys vertingų veislių agurkų, domisi "Karaoke" veisle. Ir neatsiktinai: šių agurkų tamsiai žalius su stambiais kauburėliais vaisius ne tik tinka valgyti šviežius, bet ir raugintus bei konservuotus.

Verta atkreipti dėmesį į šiltnamyje auginamus aukštaūgius hibridinius pomidorus "Corazon" (labai derlingas naujoviškas hibridas, kurio vaisiai atrodo tarsi iš skiltelių, briaunuoti, mėsingi, labai skanūs), "Stefany" ir "Florenzia", kurie yra labai derlingi, o vaisiai – dideli, apvalūs, netrūkinėja.

Agrarinių mokslų daktarė Genovaitė Visockienė pataria dabar įsigyti ir kopūstų sėklų. Ankstyvosios veislės sėjamos dabar, o vidutinio ankstyvumo – kovo pabaigoje. Porai ir salierai sėjami kovo antrame dešimtadienyje, o pomidorai nešildomiems šiltnamiams – apie 20-ąją. Beje, daigams tinka ne tik specialūs žemės mišiniai, bet ir kurmių išrausta žemė. G.Visockienė pataria jos paieškoti artimiausioje pievoje. O į nusipirktą specialų žemių mišinį naudinga įmaišyti bent trečdalį jo tūrio rupaus smėlio.

Įpusėjus kovui, reikia pradėti daiginti ankstyvąsias bulves. G.Visockienė primena, kad daiginamos ne mažesnės nei vištos kiaušinio dydžio bulvės. Pravartu jas daiginti šviesioje vietoje – tuomet bulvėse pradeda kauptis chlorofilas, reikalingas šaknims ir lapams. Bulves reiktų pavartyti, kad jos vienodžiau pažaliuotų. Be to, joms neturi būti šalta (apie 12-15 laipsnių šilumos). Jei patalpoje, kurioje laikomos bulvės, oras sausas, reikėtų du, tris kartus per savaitę apipurkšti vandeniu.

Jeigu kovo pabaigoje pradės dygti ir vėlyvosios bulvės, jų daigus reikia nulaužyti, kad iki sodinimo meto neperaugtų ir kartu spėtų užsiauginti nedidelius daugelius. Neužmirškime nuolat laužyti maistui skirtų bulvių daigelius, antraip jos greitai suvys ir bus prasto skonio bei nemaistingos.

Pavasario orai permainingi, todėl neskubėkime nuimti eglišakių nuo gėlynų, kad jaunų ūglių nepažeistų stipresnis šaltukas, nenudegintų saulė. Sėdami namuose vienmečių gėlių sėklas, neužmirškime, kad smulkios sėklos tik lengvai įspaudžiamos, pavyzdžiui, lentele į žemę, o stambesnės užberiamos persijota žeme, kuri prispaudžiama ta pačia lentele. Smulkios pasėtos sėklos apipurškiamos vandeniu pulverizatoriumi, o stambesnės – per sietelį. Kol sėklos sudygs, jų laistyti nereikia. Mat šiltai laikomos dėžutės uždengiamos polietileno plėvele ar stiklu – po tokia danga gerai laikosi drėgmė.