Po­nių sta­ty­bos nenumirė


2008-05-28
Man­tas Tom­kū­nas, To­mas Ja­ru­se­vi­čius
Po­nių sta­ty­bos nenumirė

Kau­no sa­vi­val­dy­bės ko­rup­ci­jos skan­da­lo sū­ku­ry­je at­si­dū­ru­sios vers­li­nin­kės lau­kia, kol jų bau­džia­mo­ji by­la pa­sieks teis­mą. Tuo me­tu jų pro­jek­tas mies­to cent­re ju­da pir­myn.

Dar­bus ne­tru­kus baigs

Šu­nys lo­ja – ka­ra­va­nas ei­na. Taip bū­tų ga­li­ma pa­va­din­ti si­tua­ci­ją, ku­ri su­si­klos­tė nu­ri­mus ko­rup­ci­jos skan­da­lui Kau­no ap­skri­ties vir­ši­nin­ko sa­vi­val­dy­bė­je ir Kau­no sa­vi­val­dy­bė­je. Dau­gia­bu­tis A.Mic­ke­vi­čiaus gat­vė­je,  dėl ku­rio vers­li­nin­kės Lai­ma Ba­ra­naus­kie­nė ir Bi­ru­tė Jab­lons­kie­nė įta­ria­mos da­vu­sios di­de­lius ky­šius val­di­nin­kams, to­liau sėk­min­gai sta­to­mas. Tai pa­tvir­ti­no pa­sta­to ran­go­vo bend­ro­vės „Kau­no na­mai“ di­rek­to­rius Sta­nis­lo­vas Mi­šei­kis.

Su­tik­tas sta­tyb­vie­tė­je jis at­vi­rai pa­reiš­kė, kad dar­bai nė ne­bu­vo su­sto­ję.
„Jūs no­rė­tu­mė­te, kad jie bū­tų su­sto­ję? Po skan­da­lo nie­kas sta­ty­bų ne­stab­dė, nie­kas ne­rei­ka­la­vo to da­ry­ti. Kaip dir­bo­me pa­gal su­tar­tį, taip ir to­liau dir­ba­me“, – aiš­ki­no S.Mi­šei­kis.

Pas­ta­tas grei­tai bus baig­tas, į jį ne­tru­kus ga­lės kraus­ty­tis pir­mie­ji bu­tų sa­vi­nin­kai.
„Dar­bai fi­nan­suo­ja­mi, sta­ty­bos po pu­sant­ro mė­ne­sio baig­sis, na­mas bus pri­duo­tas. Jau yra ir pir­mie­ji pir­kė­jai, įsi­gi­ję bu­tus šia­me na­me. Vis­ką pa­sa­ko­ju, nes nė­ra ką slėp­ti“, – dės­tė S.Mi­šei­kis. Nau­ja­ja­me pa­sta­te bus įreng­ti 33 bu­tai ir ko­mer­ci­nės pa­tal­pos pir­ma­ja­me aukš­te.

Tei­siš­kai sta­ty­ba baig­ta

Kau­no ap­skri­ties vir­ši­nin­ko ad­mi­nist­ra­ci­jos Te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bos vals­ty­bi­nės prie­žiū­ros de­par­ta­men­to di­rek­to­rius Eu­ge­ni­jus Skle­nys tei­gė, kad sta­ti­nį A.Mic­ke­vi­čiaus g. vals­ty­bi­nė ko­mi­si­ja jau yra priė­mu­si.

„Pas­ta­tas dar prieš skan­da­lą bu­vo pri­duo­tas vals­ty­bi­nei priė­mi­mo ko­mi­si­jai, re­gist­ruo­tas Re­gist­rų cent­re, tai reiš­kia, kad jis yra už­baig­tas, – aiš­ki­no E.Skle­nys. – Šio ak­to tei­sė­tu­mo kol kas nie­kas ne­tik­ri­no, ta­čiau yra gau­tas pa­ve­di­mas pa­tik­rin­ti ak­tą sta­ty­bų ins­pek­ci­jo­je prie Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos. Ko­kios bus iš­va­dos, dar ne­ži­nau. Po skan­da­lo mums bu­vo pa­ves­ta pa­tik­rin­ti de­ta­liuo­sius pla­nus, tai mes ir pa­da­rė­me, ta­čiau nie­ko ne­ko­men­tuo­siu.“

Tar­nau­to­jas tei­si­no­si, esą pa­sta­to de­ta­lių­jų pla­nų pa­tik­ri­ni­mo me­džia­ga per­duo­ta STT, to­dėl tai da­ry­ti bū­tų ne­ko­rek­tiš­ka.

Teis­mo iš­veng­ti ne­pa­vyks

Iki­teis­mi­nį ty­ri­mą by­lo­je dėl ky­ši­nin­ka­vi­mo at­lie­kan­tis Ge­ne­ra­li­nės pro­ku­ra­tū­ros Or­ga­ni­zuo­tų nu­si­kal­ti­mų ir ko­rup­ci­jos ty­ri­mo de­par­ta­men­to pro­ku­ro­ras Ai­das Ma­žei­ka apie ty­ri­mo ei­gą „Kau­no die­nai“ kal­bė­jo mig­lo­tai: „Ne­ga­liu pa­sa­ky­ti, ar iki­teis­mi­nis ty­ri­mas įpu­sė­jo, ar per­si­ri­to į ant­rą­ją pu­sę. Ta­čiau už­tik­ri­nu, kad dar­bas vyks­ta iš­ties in­ten­sy­viai.“
Ar ti­kė­ti­na, kad iki­teis­mi­nis ty­ri­mas bus nu­trauk­tas ne­su­rin­kus pa­kan­ka­mai įro­dy­mų ar neap­ti­kus nu­si­kal­ti­mo po­žy­mių? Pro­ku­ro­ras lei­do su­pras­ti, kad teis­mo šio­je is­to­ri­jo­je vis tiek ne­bus iš­veng­ta. A.Ma­žei­ka tvir­ti­no da­bar­ti­nė­je ty­ri­mo sta­di­jo­je ga­li­my­bės jį nu­trauk­ti neįž­vel­giąs: „Nei są­ly­gų, nei prie­lai­dų to­kiam pro­ce­si­niam spren­di­mui šiuo mo­men­tu nė­ra.“

A.Ma­žei­ka ne­siė­mė pro­gno­zuo­ti, ka­da by­la at­si­durs teis­me, ta­čiau pa­ti­ki­no, kad tai tu­rė­tų įvyk­ti šie­met.“

Su­si­do­mė­jo sta­ty­bų lei­di­mais

Ko­vo vi­du­ry­je pen­kio­li­ka pa­rų ne­lais­vė­je pra­lei­du­sioms 51 me­tų Lai­mai Ba­ra­naus­kie­nei ir tre­jais me­tais jau­nes­nei jos vers­lo par­tne­rei Bi­ru­tei Jab­lons­kie­nei kar­do­mo­ji prie­mo­nė bu­vo su­švel­nin­ta. Įta­ria­mo­sioms suė­mi­mas pa­keis­tas ra­šy­ti­niais pa­si­ža­dė­ji­mais neiš­vyk­ti ir įpa­rei­go­ji­mu pe­rio­diš­kai re­gist­ruo­tis po­li­ci­jo­je. Vers­li­nin­kės taip pat įpa­rei­go­tos ne­bend­rau­ti su tam tik­rais as­me­ni­mis, ta­čiau pa­var­džių pro­ku­ro­ras neį­var­di­jo.

Vis tik drau­di­mai bend­rau­ti su vie­nais ar ki­tais as­me­ni­mis bei ki­ti įpa­rei­go­ji­mai ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to mag­na­tėms ne­truk­do to­liau tęs­ti sa­vo veik­los. Ge­ne­ra­li­nės pro­ku­ra­tū­ros at­sto­vai tei­gė ne­be­tu­rin­tys įga­lio­ji­mų už­kirs­ti ke­lią abe­jo­nių ke­lian­čioms sta­ty­boms.
„Esa­me pro­ku­ro­rai, o ne sta­ty­bų spe­cia­lis­tai, to­dėl ne­ga­li­me stab­dy­ti vyks­tan­čių dar­bų. Ta­čiau su tam tik­ro­mis už­klau­so­mis krei­pė­mės į ins­tan­ci­jas, at­sa­kin­gas už sta­ty­bų lei­di­mus. Aiš­ki­na­mės, ar pa­sta­rie­ji do­ku­men­tai iš­duo­ti ne­pa­žei­džiant įsta­ty­mų. Ne­nei­giu, kad sta­ty­bų lei­di­mai, esant rim­tai prie­žas­čiai, ga­li bū­ti ir pa­nai­ki­n­ti“, – aiš­ki­no A.Ma­žei­ka.