Persekiojantis "Google" šešėlis
Posakis "Kas buvo, tas pražuvo" šiais laikais prarado savo prasmę. Apie praeityje žmonių padarytas klaidas iki karsto lentos gali priminti internetas.
Atskleidė senas nuodėmes
Į "Kauno dienos" redakciją kreipiasi vis daugiau žmonių, prašančių, kad iš dienraščio portalo archyvo būtų išimti kai kurie rašiniai, kuriose minimi jų vardai. Klaidų padarę ar į nemalonią situaciją patekę ir dėl to dienraštyje paminėti žmonės negali atsikratyti praeities šešėlio. Jis tarsi vaiduoklis išlenda rašinio veikėjo pavardę suvedus interneto paieškos sistemose.
"Praeityje esu padaręs klaidų. Už tai buvau teistas ir sėdėjęs įkalinimo įstaigoje. Tačiau tai buvo seniai. Pasikeitė gyvenimo būdas, dirbu normalų darbą, todėl tie straipsniai – kaip rakštis. Jie trukdo man gyventi", – kalbėjo Dainius (redakcijai tikrasis pašnekovo vardas žinomas).
Kauniečio tikinimu, jis savo buvusiais nelegaliais darbeliais nesididžiuoja ir apie tai stengiasi niekam nepasakoti. Tačiau, pasinaudoję "Google", apie jo nuodėmes sužinojo bendradarbiai, draugės pažįstami ir tėvai.
"Matau, kad perskaitę apie mano praeitį internete kai kurie žmonės kitaip pradeda bendrauti. Jie pakeičia savo nuomonę apie mane", – skundėsi Dainius.
Praeitį atkapstė draugai
Kovoti su šešėliu pasiryžo ir Renata (redakcijai tikrasis pašnekovės vardas žinomas). Apie jos šeimą, patekusią į dviprasmišką situaciją, dienraščio kriminalų puslapyje rašyta prieš kelerius metus. Moteris neneigė, kad aprašytas įvykis – tikras.
"Kai pasirodė straipsnis apie mūsų šeimą, buvo labai nesmagu, bet tikėjomės, kad viskas baigsis ir užsimirš. Tačiau prabėgo keleri metai ir viskas vėl iškilo į paviršių", – pasakojo ji.
Renatai nemalonią istoriją priminė seni draugai. Bandydami atgaivinti nutrūkusius ryšius su bičiuliais jie "Google" paieškoje įrašė pažįstamų pavardę. Pačiame internetinio tinklalapio viršuje išniro kelerių metų senumo įvykis.
"Mes pristatomi kaip asociali šeima. Labiausiai sunerimome dėl mūsų vaiko, kuris eina į mokyklą. Apie tai sužinojęs bet kuris kitas vaikas gali jį pažeminti", – būgštavo Renata.
Gali pakenkti reputacijai
Tuo tarpu kaunietė Laura (redakcijai tikrasis vardas žinomas) baiminasi dėl savo asmeninio įvaizdžio. Daugiau nei prieš penkerius metus jos padarytas viešosios tvarkos pažeidimas gana smulkus, tačiau gali turėti tiesioginės neigiamos įtakos profesinei veiklai.
"Dirbu su vaikais, taigi netikėtai rastas neigiamo atspalvio straipsnis gali pakenkti mano reputacijai", – mano Laura.
Internetiniame pasaulyje netrokšta būti pastebimi ir į nemalonias situacijas nepatekę žmonės. Kai kuriems nesinori, kad vienu klaviatūros mygtuko paspaudimu būtų galima sužinoti, kur jie dirbo, ką yra pasakę apie vieną ar kitą žmogų.
Kai kurie už praeities šešėlio panaikinimą pasiryžę kovoti visais įmanomais būdais.
"Nežinau, kokie yra įstatymai, bet dėl savo vaiko ateities darysiu viską", – tvirtino Renata.
Kalti ir be kaltės
Internete dėl minimo vardo ir pavardės nemaloniai pasijaučia ne tik žiniasklaidoje aprašyti herojai. Neretai internetinių chuliganų nemalonėn patekę žmonės apšmeižiami rašant komentarus ar "blogus". Prie necenzūrinių skelbimų specialiai prirašomi neįtikusio kaimyno ar priešo telefono numeriai. Kartais į nemalonias situacijas patenkama tik todėl, kad neigiamo atspalvio publikacijoje internete minimas bendrapavardis.
"Kartą nusprendžiau pažiūrėti, kas apie mane rašoma internete. "Google" sistemoje surinkau savo vardą ir pavardę. Iškart radau, kad tokiu pat vardu ir pavarde mergina sulaikyta policijos už sukčiavimą. Nemalonu, kai su mano vardu siejamas su nusikaltimu", – pasakojo Rūta.
Aliona Gaidarovič
Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos vyr. specialistė
Jeigu mes arba teismas nustato, kad viename ar kitame tinklalapyje esanti informacija žeidžia žmogaus garbę ir orumą, tinklalapis įpareigojamas tokį straipsnį išimti. Šiuo atveju jokio senaties termino nėra. Nesvarbu, kad straipsnis rašytas prieš penkerius metus. Jei pateikta informacija žeminanti, ji žemino tada, žemina ir dabar. Kur kas sudėtingesnė Dainiaus situacija. Rašiniui pasirodžius, informacija buvo aktuali, nes visuomenė turi teisę žinoti apie daromus nusikaltimus. Tačiau jau praėjo nemažai laiko ir jis yra atlikęs bausmę. Iškyla kolizija. Su tokiais atvejais mes nebuvome susidūrę. Tačiau net jei mes ir nurodytume išimti straipsnį iš "Kauno dienos" e. archyvo, tai nereiškia, kad jos neras internetinė paieškos sistema. "Google" veikia už Lietuvos ribų. Jai nurodinėti neturime teisės.
Paulius Lazauskas
Bendrovės "iTo" direktorius
Išimti straipsnį iš kokio nors internetinio portalo nesunku, bet jis "Google" sistemoje gali likti labai ilgai. Tai priklauso nuo daugybės dalykų. Svarbiausia, kad vadinamasis svetainės žemėlapis būtų sutvarkytas taip, kaip reikia. Taip pat svarbu, kur yra portalo serveris, koks jo lankomumas ir ar tas pats straipsnis nėra įdėtas kituose puslapiuose. Vadinamasis "Google" robotas reguliariai peržiūri visų tinklalapių informaciją. Tačiau jos atsinaujinimus pamato tik tada, jei gerai sugeneruotas svetainės žemėlapis. Jeigu ne, "Google" robotas neidentifikuos, kad straipsnis ištrintas, ir jis gali būti paieškoje matomas metus, dvejus ar net trejus.
Maradona bylinėsis su "Google"
Legendinis Argentinos futbolininkas Diego Maradona prisijungė prie 109 žinomų tautiečių, kurie teismuose kovoja su didžiausiomis paieškos sistemomis "Google" ir "Yahoo". Argentiniečiai piktinasi, kad surinkus jų pavardes sistemos pateikia daug neoficialios ir dažnai teisybės neatitinkančios informacijos. Jie reikalauja, kad būtų imtasi cenzūros. Tuo metu paieškos sistemų atstovai atkerta, kad kaltinimai yra neracionalūs. Jie turėtų būti skirti tinklalapiams, kuriuose informacija yra įdedama.
Kas yra "Google"
"Google" – interneto paieškos sistema, 1998 m. įkurta dviejų Stanfordo universiteto studentų Larry Page'o ir Sergey Brino. Paieška vykdoma tarp interneto puslapių, naujienų grupių, internete esančių vaizdų bei kitų internetinių resursų. "Google" taip pat siūlo ir papildomų paslaugų.
"Google" pavadinimas kilęs nuo žodžio "googol", kuriuo Miltonas Sirotta, amerikiečių matematiko Edwardo Kasnerio sūnėnas, pavadino skaičių, susidedantį iš vieneto ir 100 nulių.
"Google" misija – sutvarkyti pasaulio informaciją bei padaryti ją laisvai prieinamą.
"Google" paslaugų sistema veikia keliose kompiuterių saugyklose, kurių kiekvieną sudaro keletas tūkstančių kompiuterių. Juose veikia specialiai pritaikyta "Linux" versija.
Nors kompanija nepateikia detalios informacijos apie įrangą, bet yra suskaičiuota, kad 2006 m. buvo naudojama daugiau nei 450 tūkst. serverių su "Linux" programine įranga.
Lietuvos vartotojai "Google" vadina įvairiais vardais: Gūglas, Gūglė, Gūgelis, Gugol ir kt.
Šiuo metu "Google" kasdien apdoroja daugiau nei 100 mln. paieškos užklausų.
Šaltiniai: google.lt, Vikipedija