Istorinės nakties atšvaitai
Net ir minėdama Krištolinės nakties 70-ąsias metines, Kauno žydų bendruomenė sugebėjo džiaugtis. Pasimeldę už visus mirusiuosius, pasidaliję chala, žydai tradiciškai kėlė vyno taures už gyvenimą ir gyvuosius.
"Kaip jie moka nepaskęsti liūdesyje minėdami Krištolinę naktį, – nuoširdžiai gėrėjosi Kauno Julijanavos vidurinės mokyklos dešimtokė Viktorija. Penktadienio vakarą ji kartu su kitomis šioje mokykloje veikiančio Tolerancijos ugdymo centro moksleivėmis atėjo uždegti atminimo žvakių į Žydų bendruomenės centrą.
Mergaites atvedusios pedagogės Dalia Užaitė ir Aušra Gutauskaitė užtikrino, kad moksleivės žino, kas atsitiko Vokietijoje prieš 70 metų, o tai, kad jos atvyko į žydų bendruomenę, reiškia pritarimą Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje tirti bei tolerancijos ugdymo centrų iniciatyvai paminėti Krištolinę naktį.
Julijanavos vidurinės mokyklos moksleivės, paklaustos, iš kur kilęs pavadinimas "Krištolinė naktis", paaiškino, kad, 1938 m. lapkričio 9–10 naktį Vokietijos gatvės buvo nusėtos šukėmis – naciai pradėjo niokoti sinagogas, kitą žydų turtą.
Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas priminė, kad tą naktį naciai ir jiems prijaučiantieji sudegino 267 žydų sinagogas, nužudė 91 ir suėmė 20–25 tūkstančius žydų, sunaikino beveik aštuonių tūkstančių žydų verslą. Tai buvo fizinio žydų naikinimo pradžia.
Pretekstu šiems įvykiams buvo Vokietijos žydo Herschelio Grynszpano pasikėsinimas į šios šalies diplomatą Paryžiuje Ernstą Von Rathą, kuris mirė 1938 m. lapkričio 9–ąją. Tai sužinojęs Hitleris įsakė visoje Vokietijoje, aneksuotoje Austrijoje bei Čekoslovakijos Sudetų krašte surengti teroro akciją, kuri tapo žinoma pasauliui kaip Krištolinė naktis.