Auksinė būdelė – užkrečiamas projektas


2009-03-09
Tadas Širvinskas
Auksinė būdelė – užkrečiamas projektas

Vilnius seka Kauno pėdomis. Sostinės savivaldybė už viešo tualeto statybą susimokės daugiau nei 600 tūkst. litų. Panašų statinį įrengusių Kauno tarnautojų veiklą tiria prokurorai.

Brangesnis už namą

Vilnius užsimojo perspjauti Kauną. Dar nenutilus triukšmui dėl brangiai kainavusių tualeto statybų prie Kauno pilies, Vilniaus savivaldybė turi apmokėti sąskaitą už dar brangesnės išvietės statybą prie Valdovų rūmų. 56 kv. m ploto viešasis tualetas Sereikiškių parke vilniečiams kainuos 603 tūkst. litų.

Visgi vilniečiams iki Kauno – toli. Jų tualetas bus kur kas prabangesnis ir daugiau nei triskart didesnis, o kainuos vos 100 tūkst. litų brangiau. Išvietės prie Kauno pilies kv. m kaina – daugiau nei 30 tūkst. litų. Lietuvoje statomų namų su visa apdaila kvadratinio metro kaina šiuo metu neviršija 6 tūkst. litų.

Brangiu statiniu į Kauną užsukantys turistai patenkinti. Ką tik jame apsilankęs lenkas Wladyslawas Czajka pasidžiaugė, kad viešajame tualete labai patogu ir švaru. Tačiau paklaustas, ar žino, kad tualetas kainavo 0,5 mln. litų, turistas sutriko. "Oi! Tikrai? Labai brangu", – iš nuostabos kraipė galvą vyras.

Kaina stebina ne tik kauniečius ir miesto svečius, bet ir kai kuriuos Kauno politikus. Savivaldybės Antikorupcijos komisija prieš gerą mėnesį savo atliktą tyrimą dėl tualeto jau perdavė prokuratūrai, kuri išvadas turėtų pateikti šio mėnesio pabaigoje.

Miesto savivaldybės tarybos ir Antikorupcijos komisijos narys Gintaras Jonas Furmanavičius prokurorų verdikto spėti nesiryžo, tačiau pažymėjo, kad tualeto statybos skendi pažeidimų liūne.

"Pažeidimų apstu. Svarbiausia, kad tualetas 44 proc. mažesnis, nei buvo tartasi", – pastebėjo G.J.Furmanavičius.

Komisija gina R.Mikaitį

Nuo pat tualeto pastatymo dėl jo kainos prie kryžiaus kalamas Kauno miesto mero pavaduotojas Rimantas Mikaitis. Statinys pašaipiai pakrikštytas "Mikaičio tualetu". Tačiau G.J.Furmanavičius įsitikinęs, kad Antikorupcijos komisijos atliktas tyrimas rodo, jog pinigai iššvaistyti dėl kitų savivaldybės tarnautojų kaltės.

"Visas strėles bandoma nukreipti į R.Mikaitį, bet aiškėja, kad jį kaltinti būtų nesąžininga. Jis gal galėjo pastebėti pažeidimus, bet už statybą nebuvo atsakingas", – teigė politikas.

Kaltųjų paieška palikta prokurorams. Antikorupcijos komisijos žvilgsnis krypsta į Komunalinio ūkio skyriaus ir Miesto tvarkos priežiūros poskyrio vedėjus Valių Knoknerį bei Rimantą Rutavičių.

"Prasidėjo politiniai žaidimai. Kaltės stumdymas vienas kitam. Jokio korupcijos skandalo šioje istorijoje nematau", – teigė R.Rutavičius.

G.J.Furmanavičius sako, kad tokio dydžio pats prabangiausias tualetas su įrengimu kainuoja 2,5 karto mažiau.

Neranda prižiūrėtojų

Brangiam statiniui vis dar nerandami nuolatiniai prižiūrėtojai. Savivaldybės tarnautojai tikėjosi, kad jį kas nors imsis prižiūrėti už 120 tūkst. litų per metus, tačiau mažiausią kainą pasiūliusi "Kauno švara" užsiprašė 170 tūkst. litų. Šiuo metu rengiamos naujo konkurso sąlygos, o tualetu kol kas rūpinasi Kaune želdinius prižiūrinti bendrovė "Irgita". Jai kol kas užtenka iš gamtinių reikalų prispirtų žmonių surenkamo mokesčio. Vienas apsilankymas garsiajame tualete kainuoja litą.

Žiemą prie pilies lankosi mažai kauniečių, o į aikštelę užsuka nedaug turistinių autobusų. Tualeto poreikio mastas turėtų išaiškėti vasarą. "Irgitos" vadovas Robertas Mačiulis teigė, kad tualeto priežiūra – ekonomiškai nenaudinga ir vykdoma iš geros valios. Tualete tvarką prižiūrinti ir vieno lito mokestį renkanti kaunietė Danute sakė, kad net ir savaitgalio dienomis skardinėje būdelėje neapsilanko nė šimto žmonių.

Rudenį kalbėta, kad tualetas veiks visą parą, tačiau nuo 20.30 iki 6.30 val. jis uždarytas.

"Pastebėjome, kad vakarais ten niekas nebevaikšto. Nėra tikslo tualetą atidarytą laikyti per naktį. Vasarą darbo laiką gal pratęsime", – svarstė R.Rutavičius.


Vilniečių tualetas irgi bus prabangus

56 kv m. ploto viešasis tualetas Sereikiškių parke vilniečiams kainuos 603 tūkst. litų. Tualetą statanti bendrovė "Gineita" už mažesnę kainą Vilniaus rajone pardavinėja beveik visiškai įrengtą namą, tačiau įmonės direktorius Gintaras Urbonas teigia, kad tualetas – vos ne nuostolingas projektas. "Gineitą" gina ir Vilniaus savivaldybės tarnautojai, tvirtinantys, kad, jų apskaičiavimu, tualetas turėjo kainuoti ketvirtadaliu brangiau.


Panašių tualetų kainos

Palangoje trys konteineriniai tualetai įrengti už 380 tūkst. Lt.

"Alga grupė" tokius tualetus gamina už 25–80 tūkst. Lt.

Nidoje "Alga grupė" įrengė du tualetus už 200 tūkst. Lt.

"Ryterna" tualeto konteinerį pagamintų už maždaug 100 tūkst. Lt.