Muzika apie visas gyvenimo spalvas
Jau trečią kartą bliuzo muzikantas Ripoffas Raskolnikovas iš Austrijos atvyksta į Kauną. Per dvejus su puse Geros muzikos (GM) klubo gyvavimo metų klubą aplankė 31 bliuzo grupė.
Kodėl toks išskirtinumas vienam muzikantui? Gal todėl, kad jis panašus į Bobą Dylaną. Gal todėl, kad jis pasipuošęs popierine raudona rože lakstė su gitara po SIN klubą, nors to, pasak jo vadybininko, niekada nedaro. Jau turbūt ir nesvarbu, kokia tai būtų priežastis, bet galime drąsiai teigti, kad R.Raskolnikovas tapo vienu GM klubo favoritų, ir kad čia, Kaune, jo tikrai laukia, čia jis jau turi savo klausytojų, savo muzikos gerbėjų.
R.Raskolnikovui talkins jo ištikimoji profesionalių muzikantų komanda – bosistas, būgnininkas ir klavišininkas. Koncerto organizatoriams kilo įdėja bliuzo koncertui panaudoti filharmonijos rojalį. Kartą, kai atlikėjas koncertavo Juodkrantės lauko koncertų salėje, po koncerto iš už užkulisių pasigirdo pianino garsai. Garsai sklido tokie nuostabūs, kad net užlaikė besiskirstančius iš koncerto klausytojus. Pasirodo grupės klavišininkas, radęs seną, nutrenktą pianiną, privertė jį prabilti švelniais bliuzo garsais. Kaip jis privers prabilti filharmonijos rojalį grodamas bliuzą, pamatysime.
"Dainius iš praeities. Gatvės muzikantas. XIX a. keliaujantis trubadūras. Jo talentas yra lyginamas su Joe Cockeriu ir Tomu Waitsu. Kaip asmenybė jis primena Woody Guthrie pasakojamojo bliuzo pradininką. Kaip ir B.Dylanas panašiai prasimušė gyvenime. Ripoffas labai panašus į personažą iš baladžių. Jis gali nugalėti bet kokius sunkumus, kad turėtų galimybę daryti tai, kas jam patinka", – apie atlikėją rašo kritikai.
"Koks mano tikrasis vardas? Barna Imre parašė knygą kurioje sakoma: “Niekada niekam nesakyk savo tikrojo vardo”, – apie save pasakoja R.Raskolnikovas, turintis namus Austrijoje ir Vengrijoje.
“Nuo penkiolikos metų aš niekada nesustojau groti. Aš labai daug grojau Nyderlanduose, Prancūzijoje, Anglijoje. Aš buvau gatvės muzikantas. Tu sustoji kokioje nors vietoje ir pradedi groti. Groji tol, kol klausytojai keičiasi. Tai geras išbandymas muzikantui. Aš buvau pakviestas groti iš gatvės. Vis daugiau ir daugiau grojau klubuose, koncertų salėse”, – sako R.Raskolnikovas.
Bliuzas Europoje – mažumos žanras. Anot atlikėjo, bliuzas – tai muzikinė priemonė, padedanti ištverti kasdienes problemas. B.Dylanui tai daug daugiau, negu paprastas prisėdimas ir dainos parašymas namie: jis padeda išsiveržti iš kasdienos monotonijos. Johnas Lee Hookeris pavadino bliuzą gyvenimo aprašymu, Lightin’ Hopkins sako, kad tai būdas asmenybei atsiskleisti. Bliuzas nenori būti patrauklus, jis gali būti provokuojantis, avantiūristiškas ir erotiškas. Tai gyvenimo būdas, kuris vertina laisvę ir nepriklausomybę.
“Man patinka bliuzo gitaristai. Patinka tokie muzikantai kaip B.Dylanas ir T.Waitsas. Pats esu parašęs daug dainų. Rašau ir žodžius dainoms. Jos primena seną tradicinį bliuzą, pasakodamos apie tai, kas vyksta kasdien, apie skausmą, alkoholį, meilę ir apie tai, kaip šiandien išgyvena stiprios asmenybės. Svarbu, ar tu gali padaryti ką nors, kas padėtų įveikti žmonių susipriešinimą. Ar galime kaip nors pasipriešinti ribotumui? Jeigu taip, tai kaip? Tai svarbūs klausimai naujajame tūkstantmetyje. Mano muzika apie tokius dalykus", – sako atlikėjas.
Aktualių temų R.Raskolnikovas nevengia ir bendraudamas su žurnalistais. "Žmogus turi vieną gyvenimą ir jam reikia pasirinkti vieną kelią. Savo kelio jau daug nuėjau, taigi nėra prasmės klausti, kas būtų, jeigu būčiau pasirinkęs kitą kelią. Gydytojas nesitiki klausimo, kodėl jis netapo muzikantu”, – apie savo pasirinkimą sako jis.
Ripoffo Raskolnikovo koncertas Kauno valstybinėje filharmonijoje (L.Sapiegos g. 5) – gegužės 15 d. 19 val.