Lietuvius liūliuos portugališkasis fado


2010-10-27
Jūratė Žuolytė
Lietuvius liūliuos portugališkasis fado

Charizmatiškoji fado atlikėja iš Portugalijos Joana Amendoeira vėl žavės Lietuvos publiką. Šįkart jai ir kraštiečiams muzikantams padės Vilniaus šv.Kristoforo kamerinis simfoninis orkestras.

– Tiems, kurie dar negirdėjo nei jūsų, nei niekieno kito atliekamo fado, papasakokite, kas tai yra.

– Fado yra tradicinis portugalų muzikos stilius, išreiškiantis visus gyvenimo jausmus: meilę, ilgesį, melancholiją, taip pat – džiaugsmą ir laimę. Tai nėra tik liūdnos dainos. Fado yra gyvenimas. Tai – magiška muzika, jos pasiklausę žmonės įsimyli mūsų šalį. Pastaraisiais metais viešėdami Lietuvoje tai jausdavome – žmonės su mumis buvo malonūs, šilti, emocionalūs, todėl mums tikrai malonu vėl sugrįžti.

– Ar jūs pati esate ištikima fado stiliui, ar atliekate ir kitokias dainas? Kaip atradote šį stilių?

– Tik fado, ir nieko daugiau. Ši muzika mano gyvenime atsirado labai natūraliai. Kai buvau maža mergaitė, mano tėvai, nors patys nebuvo muzikantai, be muzikos neįsivaizdavo savo gyvenimo. Ji skambėjo visur: namie, automobilyje, jei kur nors keliaudavome. Kai buvau maždaug šešerių, per vienus pietus pradėjau dainuoti fado, tuo nustebindama visą šeimą. Nuo tada nuolat dainuodavau, mane naujų dainų mokė tėvai ir brolis. Taip ir augau su fado visą laiką.

– Ko reikia, norint dainuoti fado: ypatingų gabumų, daug metų praktikos?

– Manau, vien praktikos fado neužtenka. Yra žmonių, kurie gali labai norėti ir stengtis, bet galbūt jie tiesiog nėra fado dainininkai. Dainuoti fado reiškia jausti kažką ypatingo, turėti tai tarsi po savo oda – to neįmanoma paaiškinti žodžiais.

– Lietuvoje koncertuosite trečią kartą. Kuo šis pasirodymas skirsis nuo jau buvusių?

– Svarbiausia – pirmą kartą grosime su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, bus naujos aranžuotės. Manau, mums tai tikrai patiks ir tikimės, auditorijai taip pat.

– Minėjote, kad vienas muzikantų gros portugališka gitara. Koks tai instrumentas?

– Tai – tradicinis portugališkas fado instrumentas, su dvylika stygų, šiek tiek panašus į bandoliną, juo galima išgauti labai išskirtinį, unikalų garsą.

– Į Lietuvą atvykote iš Ispanijos, kur toliau vyksite? Šis koncertas – turo dalis?

– Keliavome po daug šalių – Šveicariją, Vengriją, Ispaniją, dabar atvykome į Lietuvą. Pristatome savo naują albumą. Iš Lietuvos grįšime namo, tačiau po to dar laukia kelionė į Braziliją, kitais metais – į Belgiją, Kanadą.

– Ar per gastroles lieka laiko pasižvalgyti po miestus?

– Kartais turime šiek tiek laiko, bet dažniausiai jį visą atima repeticijos. Mums reikia susikoncentruoti į darbą, bet, žinoma, kažką pamatome. Tai mūsų privilegija, kad galime iš arčiau pamatyti kitas kultūras, miestus, susipažinti su naujais žmonėmis.

– Kaune koncertuosite tarpukariu statytame Kauno filharmonijos pastate, Vilniuje – Šv. Kotrynos bažnyčioje. Ar dažnai renkatės ypatingas vietas, ar svarbu, kur dainuoti?

– Žinoma, svarbu, nes kai kurios vietos mane dar labiau įkvepia.


Fado istorija

Pats žodis fado reiškia lemtį, o jo žanrą atsiradimą gaubia paslaptis. Manoma, jog tai gali būti afrikiečių vergų importuotas skambesys, yra teigiančiųjų, kad šioje muzikoje ypač ryškūs braziliški ir net arabiški motyvai. Tačiau, kad ir kaip ten būtų, šiandien Portugalija be fado kaip Lietuva – be krepšinio: bėgant metams, ilgesingos dainos užkariavo tik liaudies širdis, bet ir profesionaliąją sceną. Fado dainoms žodžius kuria jau ne gimtosios žemės išsiilgę jūreiviai ar jų namuose laukiančios žmonos, o žymiausi šalies poetai, nebeapsiribojama klasikiniu atlikimu (paprastai dainuoja moteris su portugališkosios ir fado gitaros pritarimu), o eksperimentuojama ir instrumentine sudėtimi, ir stilių, pvz., roko, džiazo elementų derinimu.


Kas: Fado su Joana Amendoeira.

Kur: Kauno valstybinė filharmonija (L.Sapiegos g. 5).

Kada: spalio 27 d. 18 val.