Vyriausybės mozaika jau sudėliota


2008-10-31
Stasys Gudavičius
Vyriausybės mozaika jau sudėliota

Andriaus Kubiliaus vadovaujamoje penkioliktoje Lietuvos Vyriausybėje bus septyni konservatorių ministrai, trys liberalai ir po du Tautos prisikėlimo partijos bei Liberalų ir centro sąjungos atstovus.

A.Valinskas žaidžia slėpynes

Vakar vykusios keturių centro dešinės partijų, formuojančių valdančiąją koaliciją, derybos truko neilgai – nepilnas porą valandų. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Tautos prisikėlimo partijos (TPP), Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) ir Liberalų sąjūdžio (LS) lyderiai susirinkę pirmą kartą vos per 40 minučių suderino naują valdžios dalybų formulę. Paskui, po pusvalandį trukusios pertraukėlės, partijų atstovams pakako nepilnos valandos, kad sugebėtų pasidalyti ministrų portfelius.

Valdžios dalybų formulė per vakarykštes derybas kiek pasikeitė. Pirmiau svarstyta galimybė TPP atiduoti tris ministrų kėdes, o liberalams palikti dvi. Tačiau galutinai sutarus, kad TPP deleguos Seimo pirmininką, nuspręsta pakeisti proporcijas.
TPP pirmininkas Arūnas Valinskas neatskleidžia, ar būtent jis taps naujuoju Seimo vadovu. "Mes turime kandidatą, bet dar anksti, personalijų kol kas nevardijame", – teigė jis, tik patvirtinęs, kad daugiausia vietų Seime turėsiančios TS-LKD pirmininkas A.Kubilius taps premjeru.

Neatmetama galimybė, kad A.Valinskas netaps Seimo vadovu, kuris, beje, renkamas slaptu balsavimu. Tuomet jo partija iškeltų kitą kandidatą į šį postą – Vytautą Kurpuvesą, Vincą Babilių arba Mantą Varašką.

Kandidatūros – tik neoficialios

Naujoje Vyriausybėje bus ne trylika ministerijų, kaip dabar, bet viena daugiau – bus įsteigta Energetikos ministerija. Be to, Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją žadama pervadinti į Šeimos ir socialinių reikalų.

Ministrų portfelių dalybas derybininkai sutvirtino parašais. Partijų atstovai kol kas nelinkę įvardyti, ką siūlys į postus Vyriausybėje. Tačiau neoficialiai įvairios kandidatūros vis dėlto minimos. Į kai kuriuos ministrų portfelius yra net ne po vieną kandidatą.

Finansų ministro postas siūlomas juo jau buvusiam Algirdui Šemetai, Statistikos departamento direktoriui. Bet į šias pareigas kalbinamas ir Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodis.

Realiausias kandidatas į ūkio ministro postą – 38 metų ekonomikos analitikas, bendrovės "Baldenis" valdybos pirmininkas konservatorius Dainius Kreivys.
Būsimos Energetikos ministerijos vadovo postas siūlomas 1991–1992 m. buvusiam ekonomikos viceministrui, dabar bendrovės "DocLogix" vadovui Arvydui Sekmokui.

Diskutuos su prezidentūra

Į krašto apsaugos ministro postą siūloma Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Rasa Juknevičienė. Šeimos ir socialinių reikalų ministre gali būti siūloma Irena Degutienė, jau anksčiau ėjusi analogiškas pareigas ankstesnėse konservatorių Vyriausybėse. Žemės ūkio ministro portfelis turėtų atitekti Seimo nariui Kazimierui Starkevičiui.

Dėl užsienio reikalų ministro kandidatūros konservatoriams teks diskutuoti su prezidentūra. Neoficialiomis žiniomis, į šį postą galėtų būti siūlomas Užsienio reikalų ministerijos valstybės sekretorius Deividas Matulionis. Konservatoriai linkę laikytis anksčiau įvardytos Seimo Užsienio reikalų komiteto vicepirmininko Audroniaus Ažubalio kandidatūros. Vėliau gali atsirasti ir kitų kandidatų. Tačiau užsienio reikalų ministru tikriausiai taps karjeros diplomatas, priimtinas ir TS-LKD, ir prezidentūrai.

Tvirtins kitą savaitę

Švietimo ir mokslo ministru LS ketina siūlyti parlamento vicepirmininką Gintarą Steponavičių, susisiekimo ministru – partijos lyderį Eligijų Masiulį. Neoficialiai teigiama, kad teisingumo ministru gali tapti profesionalus teisininkas, nedalyvaujantis politikoje. Bet tarp minimų kandidatų yra ir jau trumpą laiką šios ministerijos vadovu buvęs advokatas Gintautas Bartkus.

LiCS savo deleguojamų ministrų kandidatūras svarstys kitą savaitę. Neoficialiais duomenimis, į Vidaus reikalų ministeriją gali grįžti Raimondas Šukys. Dabar vidaus reikalų ministro pareigas eina taip pat šios partijos narys Regimantas Čiupaila, kuris turbūt vėl taps viceministru. Į šį postą kandidatuoja ir liberalcentristų lyderis Artūras Zuokas, tačiau jo minusas – teistumas už bandymą papirkti.

A.Zuokas pretenduoja tapti ir sveikatos apsaugos ministru. Tarp kandidatų yra ir LiCS Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas gydytojas Martynas Marcinkevičius.
Kol kas daugiausia klaustukų ties TPP kandidatais į dviejų ministerijų vadovų kėdes. TPP atstovai tvirtina, kad į ministrus siūlys konkrečios srities profesionalus. Bet gali atsitikti ir taip, kad ministrų portfelius gaus į Seimą patekę arba už jo borto likę šios partijos atstovai, turintys vadybininko darbo patirties: V.Kurpuvesas, Andrius Burba, Kęstutis Rupulevičius. Tarp minimų kandidatų į kultūros ministrus yra ir dainininko Laimonto Diniaus pavardė.

Skirstysis komitetus

Derybos dėl valdžios dalybų dar nesibaigė. Dabar derybininkai imsis dalytis Seimo pirmininko pavaduotojų ir parlamentinių komitetų vadovų postus. Anot A.Kubiaus, ir šios struktūros daugmaž aiškios.

Dalijantis parlamento komitetų vadovų postus partijų proporcijos lieka beveik tos pačios. Konservatorių lyderio teigimu, dar nenuspręsta, kieno partijos narys kuriam komitetui vadovaus. Šis pasiskirstymas priklausys ir nuo to, kurie naujieji parlamentarai išeis dirbti į Vyriausybę.

Atsisakyta anksčiau vyravusios praktikos atitinkamos srities Seimo komiteto vadovu skirti kitos partijos atstovą, nei tos pačios srities ministrą.

Derybų dalyviai jau pareiškė pretenzijas į komitetų vadovų postus. Kaip ir Vyriausybės portfelių dalybų atveju, kiekvienos partijos apetitas kur kas didesnis, nei yra postų.
Šiandien koalicijos partneriai rinksis kurti plano, kaip įveikti krizę. Kitą savaitę numatyta pradėti rašyti Vyriausybės programą.