Lietuvos sostinėje Aljanso gynybos ministrai konsultuosis su Ukrainos atstovais
Vilnius šiais metais dar kartą kuriam laikui taps NATO sostine. Rytoj ir pirmadienį Lietuvos sostinėje vyks NATO šalių gynybos ministrų susitikimas su Ukrainos atstovais. Neoficialioje aplinkoje bus aptariamos oranžinę revoliuciją pergyvenusios valstybės galimybės ateityje tapti stipriausio pasaulyje gynybos bloko nare.
Šis renginys primins lygiai prieš pusmetį Vilniuje vykusį NATO užsienio reikalų ministrų susitikimą, kai į Lietuvos sostinę taip pat buvo suvažiavę dešimtys aukštų svečių iš užsienio.
Sraigtasparnio atsisakyta
Rytoj į Vilnių pradės rinktis neoficialių NATO aukšto lygio konsultacijų su Ukraina dalyviai. Pačios konsultacijos vyks pirmadienį.
Lietuvos sostinėje bus imtasi ypatingų saugumo priemonių. Oro uosto teritorijoje nebus leidžiama statyti automobilių. Mašinų eismas bus visiškai uždraustas keliose gatvėse aplink viešbutį Reval Hotel Lietuva, kur vyks forumas. Kai kuriose kitose gatvėse eismas bus ribojamas arba stabdomas tam tikram laikui.
Miesto gatvėse budės sustiprintos policijos pajėgos, rinktinės Aras pareigūnai. Svarstyta, ar nevertėtų saugumo užtikrinimui pasitelkti karinių oro pajėgų sraigtasparnį, kuris nuolat skraidytų virš sostinės. Tačiau galų gale nuspręsta to atsisakyti.
Bus ir ypatingų, slaptų saugumo užtikrinimo priemonių, kurios nedetalizuojamos.
Visa tai reikalinga tam, kad į Vilnių atvykę aukšti svečiai iš dešimčių pasaulio valstybių jaustųsi pakankamai saugiai ir ramiai dirbtų.
Dalyvaus JAV gynybos ministras
Rytoj Vilniaus tarptautiniame oro uoste turėtų būti gana sudėtinga darbo diena. Vienas po kito leisis lėktuvai su į forumą atvykstančiomis delegacijomis. Žurnalistai iš anksto neinformuoti apie jų atvykimo laiką. Tai dar vienas saugumo užtikrinimo būdas.
Be kitų, Vilniuje lankysis Jungtinių Amerikos Valstijų gynybos ministras Donaldas Ramsfeldas ir NATO generalinis sekretorius Japas de Hopas Scheferis.
Lietuvos krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas įsitikinęs, kad D.Ramsfeldo dalyvavimas pakels renginio prestižą, sukels tarptautinės žiniasklaidos susidomėjimą šiuo forumu. Ukrainai irgi labai svarbu, kad dalyvaus būtent tokio rango pareigūnas iš Vašingtono, - sakė ministras.
Tačiau ne visų valstybių delegacijoms vadovaus ministrai. Iš 26 NATO šalių tik dešimčiai atstovaus gynybos ministerijų vadovai. Likusioms delegacijoms vadovaus viceministrai arba valstybės sekretoriai.
Atvyks dešimtys žurnalistų
Iš viso Vilniuje laukiama maždaug 240 svečių. Kartu su Lietuvos atstovais renginyje dalyvaus 320 pareigūnų, diplomatų, kariškių, politologų. Mat konsultacijas kartu su Krašto apsaugos ministerija organizuoja Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas.
Atvyksta ir apie pusšimtį žurnalistų iš pačios solidžiausios žiniasklaidos, tarp jų CNN, Washington Post, Reuters, AP, New York Times, Fox television ir kitų. Iš viso akredituota beveik šimtas žurnalistų. Jiems bus įrengtas atskiras spaudos centras viešbutyje Naujasis Vilnius, kuris yra šalia Reval Hotel Lietuva.
Dauguma renginio dalyvių gyvens tame pačiame viešbutyje, kur jis ir vyks. Be to, rezervuoti dar keturi viešbučiai.
Rytoj vakare Taikomosios dailės muziejuje svečiai dalyvaus iškilmingoje vakarienėje. Pageidaujantiems bus surengtos ekskursijos po Vilnių ar į Trakus. Iš Lietuvos dauguma delegacijų išvyks pirmadienį popiet, vos renginys pasibaigs.
Konsultacijų dalyviai surengs kelioliką dvišalių susitikimų. Juos priims ir Prezidentas Valdas Adamkus.
Skirtas milijonas
Kalbėdamas apie renginio tikslus, G.Kirkilas pastebėjo, kad svarbiausia užduotis - išnagrinėti padėtį Ukrainoje, suteikti jai postūmį ateityje siekti narystės NATO, imtis tam būtinų reformų.
G.Kirkilas teigia iš pokalbių su Ukrainos gynybos ministru Anatolijumi Gricenka susidaręs įspūdį, kad ši šalis, nepaisant nesenos politinės krizės ir naujos vyriausybės, nekeičia užsienio bei saugumo politikos ir toliau tvirtai siekia įstoti į NATO. Ukraina esą stengiasi prisitaikyti prie Aljanso procedūrų, planavimo, biudžeto formavimo principų, kuria naują civilinę Gynybos ministeriją.
Jaučiu, kad gynybos srityje, konkrečiai - reformuojant kariuomenę, reformos toje šalyje vyksta. Jos gana skausmingos, bet vis tiek vykdomos. A.Gricenka įsivaizduoja, kad tai suteikia teisę Ukrainai prašyti net Narystės veiksmų plano, - sakė Krašto apsaugos ministerijos vadovas.
Lietuva irgi nuo Narystės veiksmų plano, priimto prieš kelerius metus, įgyvendinimo pradėjo kelią link visateisės narystės Aljanse. Šis tikslas buvo pasiektas pernai balandį.
G.Kirkilas pripažino, kad rugsėjį Ukrainoje kilusi politinė krizė šiek tiek užgožė euroatlantinius siekius: Nėra abejonės, kad oranžinės revoliucijos bendražygių išsiskyrimas ir kartais net viešas nesutarimų demonstravimas buvo tam tikras smūgis. Tačiau net jei kitą pavasarį vyksiančius parlamento rinkimus laimės buvusi premjerė Julija Timošenko, nevengianti populistinių pareiškimų, Ukrainos euroatlantinė kryptis, G.Kirkilo nuomone, bus išsaugota.
Konsultacijų Vilniuje metu pirmadienį vyks trys Ukrainos gynybos reformoms ir šalies euroatlantinėms perspektyvoms skirtos plenarinės sesijos ir dvišaliai susitikimai. Renginį vainikuos NATO generalinio sekretoriaus ir Lietuvos bei Ukrainos gynybos ministrų bei JAV gynybos ministro spaudos konferencijos.
Neformaliose NATO šalių ministrų konsultacijose sprendimai nepriimami. Tačiau Vilniuje numatoma pasirašyti Protokolą, patvirtinantį valstybių pritarimą NATO ir Ukrainos gynybos reformos grupės programai profesiškai tobulinti Ukrainos saugumo sektoriuje dirbantį civilį personalą.
Vyriausybė NATO ir Ukrainos konsultacijų surengimui iš rezervo fondo yra skyrusi 1,05 mln. litų.
Naujausi komentarai