Socialliberalai imasi gretų stiprinimo


2003-02-03
Stasys GUDAVIČIUS
Socialliberalai imasi gretų stiprinimo

Naujoji sąjunga analizuoja padarytas klaidas ir žada pasitaisyti iki būsimų rinkimų  

Naujoji sąjunga (NS, socialliberalai) deklaruoja ketinimus ir ateityje išlikti savarankiška politine jėga, artimai bendradarbiaujančia su Socialdemokratų partija. Tačiau po praėjusių nesėkmingų socialliberalams Prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimų šioje partijoje bus imtasi pertvarkymų, įskaitant ir kai kuriuos kadrų pakeitimus.  

Ketina “konsoliduoti jėgas”  

Šeštadienį Vilniuje įvykusiame NS tarybos posėdyje aptartas partijos pasirodymas per praėjusius rinkimus bei pasirengimas kitąmet vyksiantiems Europos Parlamento ir Seimo rinkimams.

Partijos lyderis, Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas savo pranešime akcentavo, kad nepaisant prasto pasirodymo praėjusiuose rinkimuose socialliberalai turi išlikti kaip nepriklausoma ir savarankiška politinė jėga, bendradarbiaujanti su jai artimais politiniais partneriais. Šiuo metu tokie partneriai yra socialdemokratai.

Praėjusiuose Prezidento rinkimuose A.Paulauskas surinko kiek daugiau kaip 8 procentus balsų, užėmė trečią vietą ir nepateko į antrąjį rinkimų turą. Savivaldybių tarybų rinkimuose socialliberalai neteko pusės turėtų mandatų - 2000-aisiais ši partija iškovojo 270 mandatų vietinėje valdžioje, o paskutiniuose rinkimuose - tik 138. Tuoj po rinkimų prabilta apie tai, kad iki 2004 metais vyksiančių Seimo rinkimų socialliberalai gali susijungti su socialdemokratais.

A.Paulauskas pabrėžė, kad NS turi “konsoliduoti savo jėgas, stiprinti ir telkti politinę NS organizaciją, įsitvirtinti kaip savarankiška ryžtinga jėga”. Tuo tikslu tarybai pristatyti partijos veiklos strategijos artimiausiam laikotarpiui metmenys. Juose neužsimenama apie galimybę jungtis su socialdemokratais.  

Galimas bendras kandidatų sąrašas  

Tarybos posėdyje, pasak A.Paulausko, rinkimų rezultatai įvertinti kritiškai, tačiau nekalbėta apie galimas jungtuves su socialdemokratais. “Aišku, rengiantis būsimiems rinkimams mes su jais artimai bendradarbiausime”, - tuojau pat pridūrė NS lyderis.

Tarybos priimtame nutarime pasisakyta už valdančiosios socialdemokratų ir socialliberalų daugumos išlaikymą Seime, taip pat už koalicijų sudarymą savivaldybių tarybose.

Kita vertus, anot A.Paulausko, neatmetama galimybė 2004 metų rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose sudaryti bendrą socialliberalų ir socialdemokratų kandidatų sąrašą, tačiau tik tuo atveju, “jeigu iškiltų toks būtinumas”.

Tuo tarpu kitų metų birželį numatomuose Europarlamento rinkimuose, kurie pirmą kartą bus rengiami Lietuvoje, NS ketina dalyvauti atskirai.  

Prabilta apie kadrų pakeitimus  

Tačiau nesėkmingas pasirodymas praėjusiuose rinkimuose paskatino NS vadovą prabilti apie kai kuriuos numatomus kadrų pakeitimus.

“Žinoma, iš rinkimų rezultatų nereikėtų daryti tragedijos. Lūkesčiai išties buvo didesni, nei mus realiai įvertino rinkėjai”, - teigė A.Paulauskas.

Numatoma peržiūrėti kai kurių itin nesėkmingai pasirodžiusių partijos skyrių vadovų veiklą, juos pakeičiant kitais asmenimis. “Tačiau kiekvienu atveju tai bus paties skyriaus apsisprendimo reikalas”, - sakė NS lyderis.

Galimi pakeitimai ir aukščiausioje partijos vadovybėje. “Bet tie pakeitimai bus ne revoliuciniai, o evoliuciniai, prisidedantys prie geresnio partijos darbo ateityje”, - kalbėjo jis.

Vienintelis konkretus numatomas pakeitimas - naujas žmogus NS Informacinio centro vadovo kėdėje. Iki šiol šias pareigas eina Seimo narys Vytautas Kvietkauskas. “Ketiname jį pakeisti. Ten turi būti žmogus, neturintis jokių kitų pareigų”, - pastebėjo A.Paulauskas.

Prieš vasario 24 dieną prasidedančią neeilinę Seimo plenarinę sesiją numatoma pakeisti ir socialliberalų frakcijos parlamente vadovybę. Šiuo metu frakcijos seniūno pareigas eina Alvydas Ramanauskas. Frakcijos reglamentas numato kasmet perrinkti frakcijos vadovus. Ar A.Ramanauskas išliks šiose pareigose, kol kas neaišku.