Šildymo kainas perskaičiuos kas mėnesį


2009-05-13
Stasys Gudavičius
Šildymo kainas perskaičiuos kas mėnesį

Nuo rudens šildymo kaina gyventojams bus koreguojama kiekvieną mėnesį, atsižvelgiant į kintančias kuro kainas. Vakar Seimas pritarė atitinkamoms Šilumos ūkio įstatymo pataisoms.

Už jas balsavo net 97 parlamentarai, prieš buvo tik 3, susilaikė 7 Seimo nariai.

Jeigu Prezidentas Valdas Adamkus pataisas pasirašys, jos įsigalios nuo šių metų rugsėjo.

Šilumos ūkio įstatymo pataisos, be kita ko, numato šilumos ir karšto vandens kainų diferencijavimą. Kaina bus sudaryta iš dviejų dalių – kintamosios ir pastoviosios. Kintamoji šilumos kainos dalis bus nustatoma atsižvelgiant į kuro kainų pokyčius, karšto vandens – į šilumos ir geriamojo vandens kainų pokyčius.

Kintamoji šilumos kainos dalis būtų nustatoma kiekvieną mėnesį. Pastovioji – kas 3–5 metus.

Naujoji šilumos ir karšto vandens tarifo vartotojams apskaičiavimo tvarka leidžia šilumininkams nedelsiant sumažinti šilumos ir karšto vandens kainas vartotojams, jeigu kuras pigtų, ir padidinti, jeigu jis pabrangtų.

Pagal šiuo metu įstatymo nustatytą tvarką šilumos ir karšto vandens kainos vartotojams perskaičiuojamos tik du kartus per metus, todėl neretai netgi jeigu kuro kainos pasaulinėje rinkoje smarkiai sumažėdavo, šilumos kainų pokyčiai Lietuvoje smarkiai vėluodavo ir vartotojai kurį laiką mokėjo kur kas daugiau nei kitose valstybėse, kur kainos koreguojamos dažniau.

Opozicinės Darbo partijos frakcijos narys Kęstutis Daukšys įsitikinęs, kad savivaldybės ir šilumos tiekimo įmonės nesivargins kas mėnesį keisti šildymo kainų. "Praktiškai šis įstatymas neveiks, nors teoriškai atrodo gražiai. Formuluotė taip sudėliota, kad savivaldybės galės elgtis kaip nori. Patikėkite, niekas kas mėnesį nekeis šildymo kainų. Kas ketvirtį – sutinku, kas pusmetį – sutinku, bet tikrai ne kas mėnesį", – sakė K.Daukšys.

Kai kurie Seimo nariai jam atsakė, kad savivaldybės bus kontroliuojamos ir iš jų bus pareikalauta atsakomybės, jeigu nebus reaguojama į kuro kainų pokyčius. Tokios teisės suteiktos Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai. Be to, Seimas esą galės netrukus grįžti prie Šilumos ūkio įstatymo ir jį dar kartą taisyti, nustatydamas griežtesnį jo vykdymo kontrolės mechanizmą.