Mūsų dokumentai bus dar saugesni


2005-10-27
Arūnas IVAŠKEVIČIUS
Mūsų dokumentai bus dar saugesni

Nuo kito mėnesio pradžios bus pradėti išduoti tobulesni pasai ir vairuotojų pažymėjimai

Vidaus reikalų ministerija (VRM) teigia, kad apsunkins dokumentų klastotojų gyvenimą. Jau nuo lapkričio 1-osios Lietuvos piliečiams, keičiantiems ar naujai gaunantiems asmens dokumentus, bus įteikiami patobulinti ir geriau nuo klastojimo apsaugoti asmens pasai ir vairuotojų pažymėjimai.

Ir toliau bus tobulinami

VRM pareigūnų teigimu, šiuos pokyčius derėtų laikyti ne revoliucija, o evoliucija. Senesnio pavyzdžio dokumentai bus lygiaverčiai naujesniems, todėl gyventojams nereikės pulti keistis dabartinių galiojančių pasų ir vairuotojų pažymėjimų į naujus.

“Įvairių pavyzdžių pasai ir vairuotojo pažymėjimai yra lygiaverčiai. Visoje Europos Sąjungoje turbūt nėra valstybės, kur galiotų tik vieno pavyzdžio dokumentai. Nuolat atsiranda naujos apsaugos priemonės, ir dokumentai keičiami, tačiau tai nedaroma masiškai”, - per spaudos konferenciją vakar sakė vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius.

Pasak ministro, būtent siekis apsisaugoti nuo klastojimo paskatino sukurti naujo pavyzdžio pasus ir vairuotojų pažymėjimus. Jie nuo dabar išdavinėtų dokumentų skiriasi tik keliais papildomais grafiniais elementais ir keliomis tobulesnėmis apsaugos priemonėmis.

“Nusikalstamos grupuotės taip pat naudoja aukštąsias technologijas. Šiandien pristatomos apsaugos priemonės po kurio laiko taip pat bus nepakankamos. Todėl šia kryptimi dirbame toliau. Nuo 2006 metų rugsėjo planuojame įvesti pirmuosius pasus su biometriniais duomenimis - pirmiausia, veido atvaizdu, vėliau - ir su pirštų atspaudais. Tai - vienas reikalavimų, kurį turėsime patenkinti siekdami bevizio režimo su JAV”, - tvirtino ministras.

Direktyvos rengimas užstrigo

Pasak G.Furmanavičiaus, tik sovietmečiu būdavo sugalvojama per vieną naktį pakeisti visas šalyje cirkuliuojančias šimto rublių kupiūras naujomis. Tuo tarpu civilizuotame pasaulyje taip nesielgiama. Dabartiniai asmens pasai galios iki termino, kuris nurodytas kiekviename pase individualiai.

Tų pačių principų bus laikomasi ir su vairuotojų pažymėjimais. Seno pavyzdžio laminuoti popieriniai pažymėjimai, kuriuose nurodytas galiojimo laikas, irgi galios iki nurodytos datos. Pažymėjimai be galiojimo datos, bus tinkami tol, kol bus išleista atitinkama Europos Sąjungos direktyva.

Ministras skeptiškai įvertino galimybę, jog ši direktyva gali būti paskelbta artimiausiu metu, kadangi jos rengimas jau kelis kartus užstrigo. Įsigaliojus direktyvai, bus paskelbtas terminas, per kurį šie pažymėjimai turės būti pakeisti į naujus.

Vairuotojams nereikės keisti ir jau turimų plastikinių pažymėjimų, nepaisant to, kad jie šiek tiek skirsis nuo tų, kurie bus pradėti išdavinėti nuo lapkričio 1-osios. Jie taip pat galios iki datos, nurodytos ant jų.

Ministras G.Furmanavičius taip pat pabrėžė, kad svarbiausiuoju asmens dokumentu ilgainiui turėtų tapti ne pasas, o asmens tapatybės kortelė, kurios jau dabar visiškai pakanka Lietuvoje ir daugelyje užsienio šalių. Pasas būtinas tik vykstant į kortelių nepripažįstančias valstybes.

Pase - net trys nuotraukos

Naujuosiuose dokumentuose panaudotos kai kurios visiškai naujos apsaugos priemonės. Pavyzdžiui, naujajame pase bus nebe viena, o net trys asmens nuotraukos. Dvi iš jų - matomos plika akimi, o trečia - tik apšvietus ultravioletiniais spinduliais. Papildomus atvaizdus sauganti speciali plėvelė sutrupa, jeigu ją bandoma atplėšti. Ligšioliniuose pasuose nusikaltėliai dažnai pakeisdavo asmens nuotrauką, būtent atplėšę apsauginę plėvelę.

Ir Lietuvoje, ir užsienyje suklastoti lietuviški pasai naudojami įvairiems nusikaltimams, jais prisidengiant į Vakarų Europą gabenami nelegalūs migrantai, o į viešnamius - prostitutės. Beje, pareigūnams iki šiol į rankas nepateko profesionaliai suklastotų tapatybės kortelių. Visi bandymai jas padirbti ar perdirbti, pasak G.Furmanavičiaus yra mėgėjiški ir lengvai atskiriami plika akimi.

VRM sekretoriaus Anatolijaus Rimkevičiaus teigimu, nors klastotojams, net ir apsiginklavusiems naujausiomis priemonėmis, nauji pasai yra neįveikiami, ateityje vis vien ketinama pasuose įdiegti dar vieną apsaugos priemonę, kurioje svarbų vaidmenį vaidins veido bruožai ir pirštų atspaudai. Dabar biometriniai duomenys jau yra įdiegti naujuose diplomatiniuose pasuose.

Pasai su biometriniais duomenimis kainuos brangiau, tačiau nuo kitos savaitės išduosimi dokumentai nebus brangesni nei dabartiniai. Kaip ir iki šiol, už pasą teks sumokėti 60, 90 ar 120 litų, priklausomai nuo to, kaip skubiai pilietis norės jį gauti.