Mitingas – mažesnis nei žadėta
Profesinių sąjungų viltys į mitingą Vilniuje sutraukti daugiau kaip 2,5 tūkst. žmonių nepasiteisino. Prie Seimo ir Vyriausybės protestavo apie 1,5 tūkst. mitinguotojų.
Sulaikė vieną žmogų
Tokius duomenis pateikia sostinės policija. O profesinės sąjungos tvirtina, esą susirinko 2–3 tūkst. žmonių. Šeštadienį vykęs mitingas praėjo ramiai, be didesnių nesklandumų ar konfliktų su policijos pareigūnais. Galimiems neramumams buvo pasiruošusios specialiosios pajėgos bei raitoji policija, tačiau mitinguotojų tramdyti neprireikė. Pareigūnai sulaikė tik vieną asmenį, kuris į mitingą atėjo neblaivus.
Protestuotojų minia apie 12 val. pajudėjo nuo Seimo rūmų link Vyriausybės. Aidint būgnams, mitinguotojai atžygiavo į V.Kudirkos aikštę. Po trumpos prakalbos Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas protestuotojų reikalavimus nunešė į Vyriausybės priimamąjį.
Mitingą surengė Lietuvos darbo federacija, LPSK, Lietuvos profesinė sąjunga "Solidarumas" ir Lietuvos žurnalistų sąjunga. Pagrindiniai profesinių sąjungų reikalavimai – minimalią algą pakelti iki 1000 litų, įvesti progresinius mokesčius, sugrąžinti pensijas į prieškrizinį lygį, sumažinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) būtiniausiems maisto produktams, didinti užimtumą, mažinti komunalinių paslaugų kainas ir PVM spaudos leidiniams.
Sprendimų lauks iki rudens
"Per tuos dvejus metus nuo praėjusio mitingo Vyriausybė visą dėmesį skyrė verslui. Visos lengvatos buvo skirtos verslui. Buvo sumažintas pelno mokestis, kai kuriems sektoriams buvo sumažintas PVM. Bet biudžetas buvo formuojamas didinant mokesčius mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms, – žurnalistams sakė LPSK lyderis A.Černiauskas. – Mūsų nuomone, po dvejų metų turėtų būti atsigręžta į paprastą žmogų. Kad paprasti žmonės galėtų pajusti, kad tikrai ta krizė pasibaigė."
Anot jo, profesinės sąjungos Vyriausybei gali pasiūlyti būdų, kurie esą leistų rasti pinigų mitinguotojų reikalavimams įvykdyti. "Jeigu Vyriausybė norės, mes tų patarimų duosime. Bet kai kurių Vyriausybės narių požiūris yra vienašališkas, – tęsė A.Černiauskas. – Progresiniai mokesčiai, dividendų apmokestinimas. 2010 m., krizės metais, įmonių pelnas buvo 6 mlrd. litų. Jeigu pelno mokestis nebūtų buvęs sumažintas ir siekęs ne 15, o 20 proc., tuomet būtų buvę 300 mln. litų, iš kurių būtų buvę galima grąžinti dalį pensijų. Visas pasaulis nuėjo kitu keliu ir prasidėjus krizei padidino pelno mokestį, t. y. perkėlė sunkmečio naštą ant didesnes pajamas gaunančių žmonių. Nereikia toli eiti. Šalyse kaimynėse PVM yra sumažintas būtiniausiems maisto produktams, kur jie ir taip pigesni. Pasižiūrėkim į tą pačią Latviją, kur situacija daug sunkesnė, bet minimalus darbo užmokestis yra didesnis ir dabar vėl beveik 100 litų didinamas."
LPSK lyderio teigimu, profesinės sąjungos tikisi, kad mitinguotojų reikalavimai bus pradėti vykdyti ne vėliau kaip šių metų rudenį.
Kvietė į sukilimą
Bene daugiausia aistrų sukėlė mitingui einant į pabaigą prabilęs Socialistinio liaudies fronto lyderis Algirdas Paleckis. Vieni protestuotojai jį pasitiko ovacijomis, kiti – švilpimu. A.Paleckis ragino sukilti prieš "kapitalo Lietuvą", kuri neva jau du dešimtmečius engia paprastus žmones. Jis taip pat kvietė gegužės 1-ąją rinktis prie Seimo ir versti Andriaus Kubiliaus Vyriausybę.
Be A.Paleckio, mitinge aktyviai reiškėsi ir kiti didžiosios politikos užribyje atsidūrę veikėjai: Naujosios sąjungos lyderis Artūras Paulauskas, Tautos ateities forumo vadovas Algimantas Matulevičius. Progos prisijungti prie mitinguotojų nepraleido ir nacionalistinėmis pažiūromis garsėjantis Mindaugas Gervaldas.