Lietuvos piliečius Briuselis turi išgirsti


2008-07-15
Lietuvos piliečius Briuselis turi išgirsti

Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) pirmininkas Artūras Zuokas džiaugiasi, kad valdančiosios koalicijos partneriai ir kiti už projektą surengti referendumą dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo balsavę Seimo nariai palaikė liberalcentristų iniciatyvą.

- Kaip vertinate Seimo sprendimą su parlamento rinkimais rengti ir patariamąjį referendumą?

- Labai džiaugiuosi, kad LiCS iniciatyvą parėmė tiek daug parlamentarų ir, svarbiausia, koalicijos partneriai. Juk puikiai žinome, kad ES politikams visuomenės nuomonė itin svarbi. Jei Lietuvos piliečiai aktyviai dalyvaus referendume, be abejo, bus daugiau galimybių įtikinti Europą, kad Lietuvai būtų leista pratęsti IAE darbą.

Siūlome, kad elektrinės darbas - pagal geriausią, optimaliausią scenarijų - būtų pratęstas iki 2012 m. Tačiau būtų labai svarbi ir minimali pergalė - jei uždarytume 2010 m. pavasarį. Kad bent jau žiemą nepatirtume šoko - nei gyventojai, kuriems reikės sumokėti gerokai išaugusias sąskaitas, nei Lietuvos verslas.

- Ar Lietuva neapsijuoks mėgindama atsisakyti stojant į ES prisiimtų įsipareigojimų, kurių svarbiausias - uždaryti IAE?

- Kai kas bando spekuliuoti, kad mes pažeisime ES sutartį. ES stojimo sutartis buvo pasirašoma labai prastomis aplinkybėmis. Žinoma, ji neginčijama, bet referendumas būtų papildoma priemonė Lietuvos politikams ir Vyriausybės nariams siekiant, kad ES politikai išgirstų mūsų prašymą.

Kodėl turėtume apsijuokti kovodami dėl savo interesų? Siekdami, kad sutartis derybose būtų pakoreguota ir elektrinės darbas pratęstas iki 2012 m. arba minimaliai iki 2010 m.
pavasario, stengiamės, kad Lietuva nepatirtų didžiulio finansinio, ekonominio ir energetinio šoko.

- Ar politikai ne per vėlai bando spręsti šalies energetinės nepriklausomybės klausimus?

- Visos Vyriausybės, ir ši, ir prieš tai buvusios, beviltiškai vėluoja spręsdamos šį klausimą. Tai, ką daro dabartinė Vyriausybė, iš esmės yra labai pavėluotos pastangos.

Kita vertus, galbūt trūksta informacijos, kaipgi iš tikrųjų sekasi derybos. Po susitikimo su IAE generaliniu direktoriumi Viktoru Ševaldinu man įstrigo vienas labai aiškus atsakymas: kokia vieta turėjo galvoti derybininkai, kad sutiko uždaryti elektrinę 2009 m. gruodžio 31 d. - viduržiemį, kai labai šalta, ir toje pačioje Rusijoje gali trūkti dujų, kaip nutiko prieš keletą metų. Kai netgi už pinigus neturėsime reikalingo dujų kiekio.

Jei Europos politikai irgi nemąsto kita vieta, jie turėtų išgirsti ir bent jau nukelti uždarymą iki 2010 m.
gegužės 1 d., kad spėtume pasiruošti naujam žiemos sezonui.