Lietuva šventė Vasario 16-ąją


2003-02-17
Lietuva šventė Vasario 16-ąją

Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje jau susiklostė graži tradicija kasmet, minint Valstybės atkūrimo dieną, susirinkti prie istorinio pastato Vilniaus senamiestyje ir pagerbti Vasario 16-osios Akto signatarus.

Vakar po šventų Mišių už Tėvynę Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, šventiškai pasipuošę žmonės, šeimos su vaikais ir vaikaičiais, užtvindė senąją mūsų sostinės Pilies gatvę. Kiekvienas stengėsi kuo arčiau prieiti prie pastato, dabar vadinamo Lietuvos nepriklausomybės signatarų namais, kurio viename iš kambarių 1918 metų vasario 16 dieną buvo pasirašytas Valstybės atkūrimo aktas. Nuaidėjus fanfaroms, iš namo balkono buvo skaitomas to istorinio dokumento tekstas, vardijamos visų jį pasirašiusiųjų dvidešimties signatarų pavardės, kiekvieną jų pagerbiant varpo dūžiu.

Aukščiausi apdovanojimai - A.Brazauskui ir V.Landsbergiui

Aukščiausius Lietuvos valstybės apdovanojimus - Vytauto Didžiojo ordinus su aukso grandine - Vasario 16-osios proga Prezidentas Valdas Adamkus įteikė Prezidentui, Ministrui Pirmininkui Algirdui Brazauskui ir buvusiam Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkui Vytautui Landsbergiui.

Tai aukščiausi Lietuvos valstybės apdovanojimai, buvę prieškario Lietuvoje, tradiciškai teikti tik valstybių vadovams. Po Nepriklausomybės atkūrimo Vytauto Didžiojo ordinai su aukso grandine 85-ųjų valstybės atkūrimo metinių proga įteikti pirmą kartą.

Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju kryžiumi apdovanotas Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, kardinolas Audrys Juozas Bačkis, poetas Justinas Marcinkevičius. Vytauto Didžiojo ordino Komandoro didieji kryžiai sekmadienį įteikti žymiems mūsų mokslininkams: istorikui Edvardui Gudavičiui, pedagogei Meilei Lukšienei, literatūrologei Vandai Zaborskaitei.

Bene didžiausios ovacijos Baltojoje Prezidentūros salėje kilo, kai Prezidentas V.Adamkus Žūvančiųjų gelbėjimo kryžių įteikė devynmečiam Alytaus rajono Kumečių pagrindinės mokyklos moksleiviui Mariui Melenkevičiui, išgelbėjusiam iš gaisro brolius ir sesutes.

Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga valstybės ordinais ir medaliais buvo apdovanota beveik 200 Lietuvos ir užsienio piliečių.

Apžvelgta parlamentarizmo raida

Lietuvos parlamentarizmo raida, šalies kelias iki Lietuvos įsiliejimo į Europos Sąjungą apžvelgtas vakar Seimo rūmuose surengtoje mokslinėje-praktinėje konferencijoje. Jos dalyviai pasiūlė parlamentarizmo įtvirtinimo iniciatyvas bei kultūros vertybių išsaugojimo projektus įtraukti į Lietuvos bendrąjį programavimo dokumentą ir siekti jų įgyvendinimui Europos Sąjungos fondų paramos.

“Vasario 16-osios proga bandėme peržvelgti mūsų istorines koncepcijas ir pasikeisti mintimis, ar integracija į ES suduos smūgį kultūriniam identitetui, ar priešingai. Dėl to kalbėjome apie praktinius reikalus, kurie galėtų atnešti Lietuvai naudos”, - sakė konferencijai pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas Vytenis Andriukaitis. Pasak jo, eurointegracija į ES gali vaisingai prisidėti prie mūsų kultūros suklestėjimo, prie realių kultūros projektų įgyvendinimo ir jų įtraukimo į šalies bendrąjį planavimo dokumentą.

Prezidentas ragino saugoti demokratiją

Minint 85-ąsias Lietuvos valstybės atkūrimo metines Prezidentas Valdas Adamkus ragina Lietuvos piliečius saugoti šalies laisvę ir demokratiją.

“Saugokime sienas”, - įspėjo mus išeidamas šviesios atminties Stasys Lozoraitis. Prie jo žodžių noriu pridėti: saugokime savo laisvę, savo demokratiją. Nes tik demokratinė Lietuva dabarties pasaulyje gali išlikti nepriklausoma. Tik laisvi žmonės, tik atsakingi piliečiai gali išsaugoti tautos ir valstybės laisvę”, - Nacionaliniame operos ir baleto teatre vakar surengtame minėjime kalbėjo šalies vadovas.

V.Adamkaus teigimu, kad veiktų demokratija, reikia, jog viešasis gyvenimas, politika remtųsi bendromis vertybėmis, garbe ir padorumu. “Politika nėra ir negali tapti tik valdžios siekimo technologija, tik jėgos žaidimu, kur viskas perkama ir parduodama, kur nebelieka ribų tarp tiesos ir melo, tarp padorumo ir niekšybės”, - sakė V.Adamkus.

Pristatytas kanclerio A.Goštauto portretas

Vakar Seimo rūmuose pristatytas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) kanclerio Alberto Goštauto portretas. 2001 metais jį sukūrė tapytoja Janina Malinauskaitė. Su šiuo kūriniu galės susipažinti vilniečiai ir sostinės svečiai.

Šventė šalies sostinėje baigėsi koncertu Katedros aikštėje “Vilties himnai”.

ELTA, BNS inf.