Diplomatijos vadovo Prezidentė nekeis
Prezidentė Dalia Grybauskaitė neketina reikšti nepasitikėjimo užsienio reikalų ministru Audroniumi Ažubaliu, nors jis ir remia ES kritikuojamą Vengriją dėl įvykdytos konstitucinės reformos.
Nepatiko parama Vengrijai?
Praėjusią savaitę dalis žiniasklaidos išplatino pranešimus, neva Prezidentei užkliuvo diplomatijos vadovo A.Ažubalo išsakyta parama Vengrijai, kurią dėl naujai įsigaliojusios konstitucijos kritikuoja Europos Komisija ir kitos tarptautinės organizacijos.
Remiantis neoficialiais šaltiniais pranešta, kad A.Ažubalio pareiškimai apie Vengriją nepatiko šalies vadovei D.Grybauskaitei. Ši esą netgi gali svarstyti galimybę pakeisti užsienio reikalų ministerijos vadovą, išreikšdama nepasitikėjimą dabartiniu.
Tačiau tokia informacija nepasitvirtina nei Vyriausybėje, nei prezidentūroje. Leidžiama suprasti, kad A.Ažubalis laikomas tinkamu, "pakankamai paklusniu" ministru. Dauguma klausimų jo pozicija sutampa su Prezidentės nuomone.
Todėl ministro pareiškimams apie paramą Vengrijai neketinama teikti ypatingos reikšmės, turint galvoje, kad apie šią paramą konservatorius A.Ažubalis pareiškė partiniame renginyje – valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų tarybos posėdyje.
Kalbėjo partiniame renginyje
Europos Komisija siunčia įspėjimo raštus Vengrijai dėl įstatymo, kuris galioja nuo šių metų pradžios pagal naująją šalies konstituciją. Komisija mano, kad vengrų politikai kėsinasi į centrinio banko bei teismų nepriklausomumą ir visus svarbius sprendimus priima vienas politikas – šalies premjeras.
Vengrijos politikai jau patikino Briuselį, kad konstitucija gali būti pakoreguota.
Tėvynės sąjungos vadovai, įskaitant ir A.Ažubalį bei premjerą Andrių Kubilių, pareiškė paramą Vengrijai. "Parėmiau Vengriją todėl, kad turi būti laikomasi procedūrų ir tam tikrų Europos Bendrijų sutarties punktų", – kalbėjo užsienio reikalų ministras.
Bet A.Ažubalis pridūrė sutinkąs, kad visus iškylančius ginčus turi spręsti Europos Komisija ir suinteresuota šalis. Kitos valstybės esą neturėtų kištis.
Remia tarptautinį dialogą
Prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė, paprašyta pakomentuoti neva esančius nesutarimus dėl Vengrijos, oficialiai atsakė: "Lietuva remia Europos Komisijos ir Vengrijos dialogą ginčytinais klausimais – dėl centrinio banko nepriklausomumo, duomenų apsaugos ir teismų reformos."
"Užsienio reikalų ministerijos pranešimų spaudai apie ministro teiginius partiniuose renginiuose prezidentūra nekomentuoja", – pridūrė D.Grybauskaitės atstovė.
Prezidentė nepatvirtino, kad gali artimiausiu metu reikšti nepasitikėjimą užsienio reikalų ministru.
Pagal Lietuvos Konstituciją "svarbiausius valstybės užsienio politikos klausimus sprendžia prezidentas ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką".
Pirmtakas dirba Afganistane
A.Ažubalis prieš dvejus metus ministro portfelį perėmė iš Vygaudo Ušacko, kuris iš Lietuvos diplomatijos vadovo pareigų buvo priverstas atsistatydinti, kai Prezidentė pareiškė nepasitikėjimą juo.
Tuomet D.Grybauskaitė teigė, kad jos bendras darbas su ministru V.Ušacku "nebuvo sėkmingas ir yra neperspektyvus". Todėl ministras prarado Prezidentės pasitikėjimą. "Užsienio politika yra labai svarbi valstybės interesams, todėl ji negali tapti užsienio reikalų ministro politinės savireklamos įkaite", – sakė valstybės vadovė.
Premjeras A.Kubilius tuomet taip pat reiškė remiąs užsienio reikalų ministrą, tačiau vėliau buvo priverstas sutikti, kad V.Ušackui nebus įmanoma dirbti neturint Prezidentės pasitikėjimo.
Šiuo metu V.Ušackas dirba ES specialiuoju įgaliotiniu Afganistane. 2010 m. pavasarį jis įstojo į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų gretas.