Verdikto teisė gimnazistams
Mokinių savivaldos mokyklų vadovai neignoruoja, nes ji pagyvina mokyklos gyvenimą, padeda spręsti konfliktus tarp moksleivių ir mokytojų
Mokinių savivalda rūpinasi, kad moksleiviai pamokose ne tik kimštų į galvas žinias, matytų vien pabodusius mokytojų veidus ir drebėdami lauktų įvertinimų. Pabėgti nuo mokyklinės kasdienybės jiems padeda moksleivių komitetai, tarybos, atstovybės, į kurias išrinkti patys iniciatyviausieji. Norime, kad mūsų balsas mokyklos bendruomenėje būtų girdimas, - sako Kauno S.Dariaus ir S.Girėno gimnazijos moksleivių prezidentas Dainius Reipa, kurio vadovaujama gimnazistų taryba praėjusiais metais buvo pripažinta geriausia mieste.
Mokysis tolerancijos
Gimnazistai kartu su bendraamžiais iš J.Basanavičiaus vidurinės mokyklos sublizgėjo Lietuvos moksleivių parlamento rengtame konkurse Valdykis. Įrodėme, jog sugebame rūpintis bendramokslių laisvalaikiu, būti pilietiški, tarpininkauti mokytojams ir moksleiviams tada, kai vienus norima nubausti, o kitiems atrodo, jog teisūs tiktai jie, - pasakoja Dainius. Prezidentui pritaria geriausi jo pagalbininkai Rūta Gasiūnaitė, Agnė Talalaitė, Laura Jakutytė, savo išradingumu gebantys užkrėsti ir tuos, kurie trokšta naujovių, ir tuos, kuriems labiau norisi likti nepastebėtiems.
Mokytojai į mus žiūri pagarbiai, nes žino, kad galim jiems padėti, o bendraamžiai tikisi užtarimo, kai būna pedagogų per daug spaudžiami, - sako vienuoliktokė Agnė. Ji naujai įkurtos etikos komisijos, į kurią išrinkti keturi mokytojai ir tiek pat moksleivių, vadovė. Nebūsime teisėjai, bet padėsime spręsti konfliktines situacijas, stengsimės, kad mokytojų ir mokinių tarpusavio santykiai būtų kuo šiltesni, - dalijasi mintimis gimnazistė. - Pasimokyti, kaip dirbti, buvome nuvykę net į Seimą, iš analogiškos komisijos narių gavome daug naudingų patarimų.
Rūta pasakoja, jog daug tikimasi ir iš mokykloje įkurto tolerancijos centro. Norime ugdyti toleranciją ir pakantumą vieni kitiems, kartą per mėnesį kartu su mokytojais rengsime debatus, mums padės psichologas, - pasakoja moksleivė. - Temas pasirinksime tas, kurios, mūsų manymu, mokyklos bendruomenei bus tuo metu aktualiausios.
Stovykla aktų salėje
Gimnazistų taryboje - net 28 patys aktyviausi moksleiviai. Jie, pasak prezidento Dainiaus, priimami į tarybą tada, jei įrodo, jog turi idėjų. Tradicinė gimnazijoje tapo įvadinė tarybos sesija, kuri jau trečią kartą vyks mokyklos aktų salėje. Tai originali paros trukmės stovykla, į kurią pakviesim visus naujokus, - pasakoja Dainius. - Žaisim įvairius komandos formavimo, susipažinimo, pasitikėjimo ugdymo žaidimus. Maudysimės baseine, sportuosim ir, aišku, rimtai dirbsim - tvirtinsim tarybos nuostatus, kalbėsim apie būsimus renginius, rinksim naują gimnazistų valdžią.
Rūta ir Laura primena: Vakare niekas neskubės į namus. Nakvosime čia pat, salėje, pasitiesę čiužinius ir miegmaišius. Rytą visi draugiškai pasimankštinsime, paskui vėl kibsime į darbus. Merginos sako, jog tokia stovykla jau vyko pernai ir užpernai, nakvynė mokykloje buvusi labai originali. Mokytojai su mumis jokių bėdų neturėjo, ir šiemet tikimės patirti įdomių įspūdžių, - sako Dainius, Agnė, Rūta.
Gimnazistai teigia jau dabar sukantys galvą, kaip originaliau pasveikinti mokytojus jų profesinės šventės dieną, kokių staigmenų jiems parengti. Mokytojai tokiuose renginiuose įrodo, jog nėra sausi ir nuobodūs - moka ir pašokti, ir suvaidinti, ir linksmą anekdotą papasakoti, - sako Dainius. - Surengę jų kūrybos šou tuo puikiausiai įsitikinome.
Ministrų septintukas kurs klubą
Maironio gimnazijos mokinių savivalda vadinasi originaliu vardu - Ministrų kabinetas. Idėja taip pavadinti mokinių tarybą kilo mūsų kuratoriui, istorijos mokytojui Tomui Skrickui, - sako kabineto pirmininkė vienuoliktokė Rytė Lukošiūtė. - Savo vaidmens nesureikšminam, į šį kabinetą mus išrinko draugai. Mūsų septynetas pirmiausia stengiasi išjudinti bendraamžius, kad jie nenuobodžiautų - kviečiame į renginius, diskusijas, kartu įgyvendiname originalias idėjas visų, kurie jų turi. Gimnazijos vadovams patarėme ir labai rimtų dalykų - pavyzdžiui, kokios trukmės daryti pertraukas. Į mūsų siūlymus atsižvelgta, jaučiamės pasidarbavę visų labui.
Abiturientė Inga Dzvankauskaitė vietą kabinete netrukus perleis jaunesniam gimnazistui: Pati rimčiau kibsiu į mokslus, noriu gerai pasirengti egzaminams. Dirbdama mokinių savivaldoje, be to, būdama ir gimnazijos tarybos narė, suradau daug bendraminčių, įgijau organizacinių įgūdžių. Tarp mūsų kabineto septyneto vienodai svarbus kiekvieno balsas, jaučiausi draugams reikalinga.
Gimnazijos ministrai patys originaliai įsirengė savo patalpas, o dabar kartu su kuratoriumi svajoja įsteigti gimnazistų klubą. Jame galėtų rinktis visi, kas tik nori, - pabendrauti, padiskutuoti, pasiklausyti muzikos. Ypač jauku čia būtų tiems, kurie tarp pamokų turi langų, - dalijasi mintimis Airidas Zapolskis ir Ieva Ledeikaitė. Moksleiviai apgailestauja, jog iki šiol nepavyksta gimnazijoje įrengti radijo mazgo. Mokyklos vadovai tam pritaria, bet stinga lėšų, - sako Rytė.
Praėjusį savaitgalį kabineto iniciatyva klasių aktyvistai linksmai pramogavo prie Avirio ežero. Važiavo visi, kurie turi ką pasiūlyti, nori paįvairinti mokyklos gyvenimą. Daug minčių ir sumanymų parsivežėme, dabar belieka juos įgyvendinti, - sako Ministrų kabineto pirmininkė.
Moksleiviai neslepia, jog bet kada ir bet kokiu klausimu gali kreiptis į gimnazijos direktorę Adelę Sekonaitę: Ji tolerantiška, supratinga, mus visada išklauso ir pataria.