Vasario šaltis neišgąsdino nei žiūrovų, nei ristūnų


2003-02-03
Stasys JOKŪBAITIS
Vasario šaltis neišgąsdino nei žiūrovų, nei ristūnų

Beveik šimtą metų rengiamose tradicinėse ristūnų lenktynėse Dusetose šeštadienį dalyvavo 70 žirgų, 35 vadeliotojai iš 9 rajonų ir keletas tūkstančių sirgalių 

Didysis žiemos prizas šiemet atiteko širvintiškiui Ramūnui Vadeikiui, su savo žirgu Pukas greičiausiai nuvažiavusiam 1600 metrų distanciją. Šventėje dalyvavusiam išrinktajam šalies Prezidentui Rolandui Paksui padovanotas eiklus rusų ristūnas Princas.  

Varžėsi dėl dešimties prizų 

Pats prestižiškiausias yra laikomas Didysis žiemos prizas, kuriame paprastai dalyvauja patys eikliausi žirgai ir labiausiai patyrę vadeliotojai. Šiemet dėl jo rungėsi tik 5 dalyviai. Labai daug tikėtasi iš Amerikos ristūno Energizer, su kuriuo paprastai lenktyniauja daug įvairių prizų susisėmęs Kazys Trota. Tačiau gana ilgai pirmavęs žirgas staiga pradėjo atsilikti ir finišą pasiekė tik ketvirtas. Pasirodo, jau varžybų išvakarėse žirgas sunegalavo.

Nugalėtojo vainikas atiteko širvintiškio Ramūno Vadeikio vadeliotam Amerikos ristūnui Pukas, kuris, įveikęs trasą, skleidė baltą garą, o jo šeimininkas buvo laimingas iškovojęs Didįjį žiemos prizą ir 6000 litų.  

Dovana išrinktajam Prezidentui  

Atkakli ir įdomi kova vyko ir kituose važiavimuose. Daugiausiai žirgų į Dusetas buvo atgabenta iš Zarasų, Utenos, Ukmergės ir Širvintų rajonų. Lenktynių dalyviai varžėsi dėl Seimo Pirmininko Artūro Paulausko, Ministro Pirmininko Algirdo Brazausko, žemės ūkio ir aplinkos ministrų Jeronimo Kraujelio, Arūno Kundroto įsteigtų Naujojo tūkstantmečio, Premjero, Eikliojo žirgo, Miškininkų ir kitokių prizų. Daugiausiai jų pelnė tėvas ir sūnus Kazimieras ir Kastytis Trotos. Jie laimėjo Zarasų krašto, Utenos krašto, Naujojo tūkstantmečio prizus, neblogai pasirodė kituose važiavimuose.

Dusetų krašto prizą, audringai palaikant tūkstančiams žiūrovų, laimėjo Stasys Kerys su rusų ristūnų veislės bėru eržilu Princas. Nugalėtojai dar nebuvo vainikuoti, o hipodromo informatorius žiūrovams pranešė, jog šį žirgą bendrovė dovanoja išrinktajam Prezidentui Rolandui Paksui.  

Atokvėpis po rinkimų maratono  

“Tikrai džiaugiuosi šia dovana, tačiau šį eiklų žirgą paliksiu vadeliotojui, kuris su juo lentyniauja, tegul jis siekia naujų pergalių”, - paklaustas, ką darys su šiuo rusų ristūnu, “Kauno dienai” sakė Rolandas Paksas. Jis žadėjo tęsti ankstesnių Lietuvos prezidentų tradiciją ir kasmet dalyvauti Dusetose rengiamose žirgų lenktynėse. “Man patinka ne tik motociklai ir lėktuvai, bet ir žirgai. Mėgstu bendrauti su žmonėmis, stebėti, kaip jie linksminasi, jaučiuosi tarp jų labai gerai. Galbūt tai savotiškas atokvėpis po sunkaus rinkimų maratono prieš pradedant valstybės vadovo veiklą”, - sakė išrinktasis Prezidentas.

Šiemet į Dusetas dėl įvairių priežasčių neatvyko nei Prezidentas Valdas Adamkus, nei Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas, nei premjeras Algirdas Brazauskas. Užtat Rolandą Paksą galima buvo matyti ne tik tribūnoje, bet ir šildantis prie laužo, vaikštant po mugę.  

Šeimininkai pergyvena savo augintinius  

Šiemetinėse varžybose jau nedalyvavo daug svarių pergalių praeityje pasiekęs garsus žirgų sporto veteranas Pranas Navalinskas. Šiek tiek nuliūdęs, kad jau negali varžytis su kur kas jaunesniais vadeliotojais, jis stovėjo prie centrinės tribūnos ir su neslepiamu pavydu žvelgė į naujuosius nugalėtojus. Sensta žirgai, sensta ir jų šeimininkai. Šiandien hipodromo take jau kiti ristūnai, kiti jų vadeliotojai. Didįjį žiemos prizą šiemet laimėjo Speedy-Bandito, su kuriuo Pranas Navalinskas yra nuskynęs ne vieną pergalę, palikuonis.

Matyt, visai neatsitiktinai kasmet Dusetose įteikiami prizai jauniausiam ir vyriausiam varžybų dalyviui. Šiemet jie atiteko šešiolikmetei Redai Štilpaitei bei šiek tiek vyresniam Kastyčiui Trotai ir 76-erių metų uteniškiui Petrui Kazlauskui. Žirgai gyvena 30 - 35 metus (patys eikliausi būna maždaug 4 - 5 metų) , o jų šeimininkai, kaip žinia, 2 - 3 kartus ilgiau ir pergyvena savo augintinius.  

Nuspręsta nerizikuoti  

Kaip ir pernai, šeštadienį ristūnų lenktynės vyko ne ant Sartų ežero, o Dusetų hipodrome. Dvejus metus iš eilės ristūnų varžybas merkė lietus. Pernai hipodromo prieigos buvo virtusios ištisa klampyne, o žirgai trasoje taškėsi vandenyje tarsi baseine. Tąkart atvykę prancūzų televizijos žurnalistai dažniausiai filmavo ne varžybas, o savotiška atrakcija tapusią klampynę, kurioje murkdėsi įsilinksminę žmonės. Šiemet nutarta nerizikuoti ir iš anksto pradėta rengtis varžyboms ne ant Sartų, o hipodrome. Po ilgesnio atolaidžio ant ežero atsirado vandens, po to jis pasidengė dar vienu ledo sluoksniu, kuris tapo pavojingas žirgams. Dar gerokai prieš varžybas pradėtas lieti hipodromo takas, buvo tvarkomos žiūrovų tribūnos, aptverta visa teritorija.  

Gamta vėl persistengė  

Į pagalbą atėjo ir gamta. Dar išvakarėse spustelėjo tikras žiemiškas šaltis, sukaustęs išlietą hipodromo taką, o per varžybas vertęs žiūrovus ne tik trypčioti, kad nepavirstų į ragą, bet ir šildytis, kas kuo išmano. Vieni bėgiojo prie didžiulių degančių laužų, kiti šildėsi stipresniais gėrimais, gurkšnodami juos tiesiai iš butelių. “Jau geriau tegul taip šąla, negu per varžybas lyja”, - tvirtino trindamas raudoną nosį kailiniais apsitūlojęs pusamžis vyras. Kareiviai sužvarbusius vaišino savo tradicine koše ir arbata, bet visos šios vaišės ištirpo labai greitai. Tuomet ilgiausios eilės nusidriekė prie kepamų šašlykų. Kai kurie apsukrūs žiūrovai, atvykę autobusais, jų tiesiog atsivežė iš namų ir kepė patys. Tuo tarpu anksčiau planuotos automobilių lenktynės ant hipodromo ledo taip ir neįvyko. Po pernykščių nemalonumų trasoje šiemet automobilių savininkai pabūgo ir dar gerokai prieš varžybų dieną pareiškė, jog šį kartą lenktynėse nedalyvaus. Tada jie dar nežinojo, kad šiemet orų švytuoklė nukryps visai į kitą pusę.