Užslaptintame sandoryje -politikų šešėliai


2003-08-30
Užslaptintame sandoryje -politikų šešėliai
Kas tapo Savivaldybės įmonės “Kauno energija” turto viešo aukciono nugalėtoju, nėra skelbiama net praėjus beveik dvejiems metams

Kauniečiai Taikos prospekte įsikūrusį Kauno apskrities ligoninės Vertebroneurologijos skyrių tebevadina “Šilumos tinklų profilaktoriumu”. Prieš dvejus metus “Kauno energijai” priklausiusi gydykla ir kiti statiniai gana mįslingomis aplinkybėmis buvo parduota bendrovei “Genys”, įsteigtai dabartinio miesto mero Arvydo Garbaravičiaus bei jo brolio Kauno miesto tarybos nario Ramūno Garbaravičiaus, užimančio “Kauno energijos” valdybos pirmininko pareigas.

Kaina sumažėjo perpus

Savivaldybei priklausanti akcinė bendrovė “Kauno energija” viešą aukcioną įsigyti pastatams, esantiems Taikos prospekte 112, paskelbė 2000 metų spalį. Spaudoje pasirodžiusiame skelbime sveikatingumo kompleksas, pavadintas gamybine baze, su dar keliais nedideliais statiniais buvo įvertintas 1 mln. 173 tūkst. litų.

Neatsiradus nė vienam pirkėjui, aukcionas buvo paskelbtas dar kartą. Tų pačių metų gruodžio pradžioje minėtą pirkinį jau buvo siūloma įsigyti už beveik 940 tūkst. litų. Tačiau ir ši kaina niekam nepasirodė viliojanti.

Sveikatingumo kompleksą pavyko parduoti tik iš trečio karto, kai pastatai tebuvo įvertinti 586 tūkst. litų. Jais susidomėjo vienintelis pirkėjas, kuris ir buvo pripažintas aukciono nugalėtoju. 2001 metų gruodžio 28 dieną buvo pasirašyta pirkimo-pardavimo sutartis.

Štai tiek faktų oficialiai galima sužinoti apie Savivaldybės įmonės turto pardavimą privatiems asmenims. Tolesnėje istorijoje - daugybė paslapčių ir begalė sutapimų, o veikiantieji asmenys ir objektai tie patys - “Kauno energija”, jos valdybos pirmininkas, miesto Tarybos narys Ramūnas Garbaravičius ir netikėtai sandoryje dalyvavusi bendrovė “Genys”. Jos akcijos ilgus metus priklausė broliams Arvydui ir Ramūnui Garbaravičiams, nors šie teigia seniai nutraukę ryšius su šia įmone.

Kas tapo aukciono nugalėtoju, nėra skelbiama nuo sandorio praėjus net beveik dvejiems metams. Aukcioną laimėjo viena bendrovė, o turtas atiteko aukcione net nedalyvavusiai bendrovei “Genys”. Jos vardu pastatai buvo įregistruoti Registrų centre remiantis būtent 2001 metų gruodžio 28 dieną pasirašyta pirkimo-pardavimo sutartimi.

Slaptasis viešas aukcionas

Dabartinis “Kauno energijos” generalinis direktorius Mindaugas Kęstutis Juozaitis apie gamybinės bazės pardavimo aplinkybes nedaug ką galėjo papasakoti, mat tuo metu jis įmonei dar nevadovavo.

“Žinau, kad aukcionas buvo skelbtas net tris kartus. Atrodo, kad nupirko “Genys”. Lyg ir...”, - užsiminė direktorius, pataręs pasitikslinti pas tuo metu dirbusius specialistus.

“Pagal aukciono sąlygas, pirkėjas nėra skelbiamas”, - pareiškė “Kauno energijos” atstovė Ingrida Krištaponytė.

Tepavyko sužinoti, jog pirkimo-pardavimo sutartis buvo pasirašyta su vieninteliu pretendentu ir aukciono nugalėtoju, kuris sutiko sumokėti 586 tūkst. litų. Pasirodo, viešojo aukciono sąlygos draudžia skelbti, net kas iš “Kauno energijos” darbuotojų padėjo parašą sutartyje.

Į klausimą, ar pirkėjas vis dėlto nebuvo bendrovė “Genys”, I.Krištaponytė iš pradžių prasitarė, jog ne, tačiau po kiek laiko klausimą pakartojus dar kartą, ji savo žodžių nebepatvirtino motyvuodama “tokia tvarka”.

Sutartį pasirašė su “Geniu”

Kad “Genys” nedalyvavo “Kauno energijos” skelbtame aukcione, “Kauno dienai” patvirtino ir šios įmonės direktorius Alfredas Tomas Brazas. Tačiau statinių pirkimo-pardavimo sutartį, anot jo, pasirašė “Kauno energijos” ir “Genio” atstovai, nors aukcioną laimėjo kiti pirkėjai.

“Tačiau jie turėjo finansinių sunkumų, ir mes perėmėme jų teisę įsigyti statinius už jų pasiūlytą kainą bei kitus įsipareigojimus, - sakė A.T.Brazas. Jo teigimu, pirkimo-pardavimo sutartis buvo pasirašyta su “Kauno energijos” darbuotojais, tačiau tarp jų nebuvo valdybos pirmininko Ramūno Garbaravičiaus.

“Genio” direktorius tvirtino, jog ir R.Garbaravičius, ir A.Garbaravičius - jau buvę bendrovės savininkai. “Jie senokai nėra mūsų akcininkai. Mūsų akcininkai - vienas iš steigėjų panevėžietis ir dar vienas fizinis asmuo”, - teigė A.T.Brazas.

Jis užtikrino nė su vienu iš politikų nebendravęs dėl minėto turto įsigijimo.

Interesų konflikto neįžvelgia

Vykstant minėto “Kauno energijos” turto išpardavimui, šios įmonės valdybos pirmininku jau buvo paskirtas Kauno miesto tarybos narys Ramūnas Garbaravičius. Pastarasis teigia tuomet jau nebebuvęs “Genio” akcininku, tačiau jo brolis Arvydas Garbaravičius savo akcijas pardavė tik 2001 metų pradžioje.

Jeigu bendrovė “Genys” būtų panorusi pirkti statinius, kai jos akcininkais buvo broliai Garbaravičiai, tuomet viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto nebūtų išvengta. Tačiau tokią versiją kategoriškai atmeta abu politikai.

Kauno miesto meras A.Garbaravičius, paklaustas, ar neįžvelgia šioje situacijoje interesų konflikto, teigė, jog tai - absurdiška. “Jeigu šitaip žiūrėti... Mane užklupot įdomiai... Tai tada Brazausko giminės negali gyventi Lietuvoje! Brazausko brolis tada negali dalyvauti jokioje veikloje”, - samprotavo A.Garbaravičius.

Jis įtikinėjo jau seniai nebeturįs “Genio” akcijų: “Kada tiksliai pardaviau, negaliu pasakyti, bet prieš eidamas į politiką pardaviau visas akcijas ir gavau pinigus. Nebeturiu jokios įmonės, jokių akcijų, ir jau seniai”, - teigė A.Garbaravičius.

Jo Turto ir pajamų deklaracijoje už 2001 metus teigiama, kad “Genio” akcijos parduotos dar metų pradžioje. Tą “Kauno dienai” patvirtino Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos specialistai. Viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto neįžvelgia ir “Kauno energijos” valdybos pirmininkas R.Garbaravičius.

“Viskas vyko Kauno mieste. Čia gyvename mes abu. Ar ir tai gali būti interesų konfliktas?” - retoriškai klausė Kauno miesto tarybos narys R.Garbaravičius.

“Tuo metu aš buvau gyvas, bet su pardavimu neturėjau jokio sąlyčio. Yra speciali “Kauno energijos” komisija, kuri pardavinėja. Aš joje nedalyvauju, jos veiklos nekuruoju. Be to, pardavimas buvo viešas, buvo paskelbtas konkursas. O jo metu objektas ir buvo nupirktas”, - sakė politikas. Jis tikino turėtas “Genio” akcijas seniai pardavęs: “Neatsimenu, kada jomis atsikračiau. Tikrai ne prieš savaitę ir ne prieš pastatų pirkimą. Neturiu nieko bendra su šiuo pirkimu”.

Beje, dar prieš metus broliai Garbaravičiai buvo patekę Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos akiratin. Komisija, atlikusi tyrimą, rekomendavo miesto merui nušalinti tuometinį vicemerą A.Garbaravičių nuo energetikos reikalų sprendimo, kad būtų išvengta viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto kaip tik dėl to, jog jo brolis užėmė “Kauno energijos” valdybos pirmininko postą.

Slapta informacija

Akcijų bei kito turto pirkimas bei pardavimas geriausiai atsispindi Turto bei pajamų deklaracijose. Nors politikų deklaracijos oficialiai turėtų būti prieinamos visuomenei, šiuos dokumentus žurnalistams atsisakė pateikti Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos pareigūnai.

“Tokiai institucijai kaip žiniasklaida ši informacija nepateikiama. Tik teisėsaugai”, - aiškino direktoriaus pavaduotojas G.Musnickas.

Žurnalistus dominusios informacijos apie 2000 ir 2001 metais Garbaravičių turėtas firmų akcijas jis patarė ieškoti tarp visuomenei pateiktų duomenų. Tiek internete, tiek Kauno viešojoje bibliotekoje galima rasti tik bendras deklaruotojų pajamų sumas bei sumokėtus mokesčius, o kam ir už kiek parduotos įmonių akcijos, lieka paslaptimi.

Deklaracijose užfiksuota, jog 2000 metais A.Garbaravičius gavo daugiau kaip 5 mln. litų pajamų, o 3 mln. sumokėjo mokesčių. Jo turtas metų pradžioje siekė beveik 2 mln., o metų pabaigoje sumažėjo 150 tūkst. litų. 2001 metais Tarybos nario pajamos buvo kur kas kuklesnės ir sudarė beveik 600 tūkst. litų. Bendra privalomojo registruoti turto, vertybinių popierių vertė per metus sumažėjo nuo 1 mln. 556 tūkst. litų iki 1 tūkst. 940 litų. Tačiau piniginių lėšų ne banke, banko sąskaitose suma per metus išaugo nuo 2 mln. 600 tūkst. litų iki 3 mln. 300 tūkst. litų.

Pirkinys nuostolingas

Šiuo metu dalį minėtų pastatų iš bendrovės “Genys” nuomoja Kauno apskrities ligoninė. Laikinai einanti ligoninės direktoriaus pareigas gydytoja Janina Bierienė teigė, kad ligoninė tas patalpas nuomoja nuo senų laikų. Ten įrengta vandens, masažo terapijos gydykla jau tapo prestižinė, norinčiųjų joje gydytis - eilės.

Nuomos sutartis su ligonine buvo pratęsta ir pasikeitus statinių savininkui. J.Bierienė teigė, kad “Genys” jiems yra sudaręs labai geras nuomos sąlygas. Nuomos sutartis patalpomis naudotis leidžia iki 2007 metų kovo 1 dienos.

Iškeldinti gydymo įstaigos “Genys” kol kas neplanuoja. Anot direktoriaus A.T.Brazo, statinius bendrovė pirko todėl, kad planavo plėstis. Įsigytose patalpose, išskyrus nuomojamas gydyklai, “Genys” ketino organizuoti gamybą, tačiau tokie sumanymai dar neįgyvendinti.

A.T.Brazas neslėpė, jog už sveikatingumo kompleksą, gamybinį pastatą, garažą, šiltnamį, sandėlius (daugiau kaip 6 tūkstančiai kvadratinių metrų bendro ploto) “Genys” sumokėjo beveik 600 tūkstančių litų. Be to, įsipareigota padengti buvusiųjų savininkų įsiskolinimus, likusius įkeitus šį turtą.

Pasak firmos vadovo, kol kas prieš pusantrų metų įsigyti statiniai neša nuostolius, o gaunami nuompinigiai remonto išlaidų nepadengia. “Teko pakeisti šiluminius mazgus. Tai kainavo apie trisdešimt tūkstančių litų. Reikės ir stogą keisti. Tai gali kainuoti apie devyniasdešimt tūkstančių litų”, - skaičiavo A.T.Brazas ir pridūrė, kad dalies statinių nuomininkė Kauno apskrities ligoninė dėl įdiegtos naujos šildymo sistemos sutaupo iki dešimties tūkstančių litų. Ligoninė yra įsipareigojusi “Geniui” mokėti 4 litų už kvadratinį metrą nuomos mokestį, atlikti kosmetinį remontą.