Turistui šlepečių nepakanka


2004-09-15
Turistui šlepečių nepakanka

Ilgose kelionėse labiausiai pavargsta kojos

Nors vasara ir atostogos daugumai iš mūsų jau baigėsi, turizmo sezonas tęsiasi visus metus. Lietuvos gyventojai, palyginti trumpai lepinami saulės, nepaisydami tolimų kelionių, traukia į šiltuosius kraštus. Tačiau būtent ilgų kelionių, ypač autobusais, metu daugiausia prakaituojama, greičiau pavargstama, kojos tampa sunkios, sutinsta. Ypač nuo to kenčia moterys, kiek rečiau vyrai. Atsakymą į klausimą, kaip neapkartinti ilgai lauktos kelionės kojų nuovargiu, pateikė turizmo, vaistų bei medicinos sričių atstovai.

Ekonominės klasės sindromas

Ilgai keliaujant autobusu, lengvuoju automobiliu, lėktuvu ilgainiui pradedama jausti kojų sunkumą, nuovargį, tinimą, niežėjimą ar net mėšlungį bei skausmą.

Tolimų kelionių metu iškylantys kojų sunkumai vadinami ekonominės klasės sindromu, arba ilgų kelionių sindromu. Būdų, kaip sušvelninti jo padarinius, ieško farmacininkai, gydytojai, turizmo agentūros. Labai svarbu dar prieš kelionę įvertinti savo sveikatos būklę, pasitarti su savo gydytoju, įsiklausyti į turizmo agentūros specialisto patarimus.

Nenustygstantiems keliautojams specialistai parenka tinkamą kelionės būdą, supažindina su specialiais pratimais, gerinančiais kraujotaką ar tiesiog paskiria tinkamų medikamentų.

Nuovargis klaidingai laikomas norma

Pasak medicinos daktarės doc. Dalios Triponienės, nuovargis kojose atsiranda todėl, kad daliai kraujo iš kojų nebenutekant širdies link jis lieka venose ir sukelia kojų tinimą ir kitus nemalonius jausmus. Gydytojos teigimu, kojų negalavimą kelionėse lemia gyvenimo būdas, profesija ar kasdieniški įpročiai. “Priežastys gali būti įvairios - ilgas stovėjimas, sėdėjimas, dubens suspaudimas, nutukimas, nėštumas, vidurių užkietėjimas, rūkymas, ankšti drabužiai, nejudrumas, geriamieji vaistai nuo nėštumo, buvusi giliųjų venų trombozė”, - dėstė daktarė D.Triponienė.

Pasak vaistų bendrovės “Orivas” projekto “Cyclo 3 Fort” vadovo Jauniaus Barkausko, gyventojų apklausų duomenimis, apie 70 proc. keliautojų karštuoju metų periodu skundžiasi kojų negalavimais kelionių metu. “Daug žmonių nuovargį kojose po ilgų kelionių laiko vos ne norma - dažnai manoma, kad taip ir turi būti. Tačiau reikėtų suprasti, kad kojų negalavimai gali būti rimtų kraujotakos sutrikimų požymiai”, - aiškino J.Barkauskas.

Būtina pasirengtiiš anksto

Docentės D.Triponienės teigimu, prieš ilgą kelionę žmogus turėtų atsižvelgti į savo sveikatą, amžių, buvusias ir esamas kojų ligas, vaistų vartojimą. Ar reikalinga giliųjų venų trombozės speciali profilaktika, gali įvertinti ir patarti tik gydytojas.

Jeigu kojos greitai pavargsta, kelionėje patartina mūvėti kompresines kojines ir išnaudoti kiekvieną progą pamankštinti blauzdos raumenis, kad suaktyvėtų kraujotaka. Kelionės metu patartina giliai kvėpuoti, nes tai irgi gerina kraujotaką, o poilsio valandėlėmis rekomenduojama kojas užsikelti aukštyn, kad ir ant suolo, kėdės atlošo.

Prieš kelionę pasitarus su gydytoju, galima vartoti vidinius ir išorinius medikamentus. Specialistų teigimu, geros visos priemonės, kurios gerina kraujotaką bei bendrą kūno tonusą - net paprasčiausios higienos priemonės, dušas, svorio reguliavimas, darbo ir poilsio režimo laikymasis, dieta.

Turizmo specialistai pabrėžia, kad kojos mažiau pavargtų, labai svarbu tinkamai pasirinkti patogią avalynę.

Pasirinkus pažintinę kelionę moterims rekomenduojama namie palikti aukštakulnius batelius, nebent yra suplanuota aplankyti operą ar prabangų restoraną. Ilgose išvykose daug svarbiau praktiškumas nei batelių išvaizda. Sunkumą kojose nuima kontrastinės vonelės, masažas, tačiau tai tinka tik sugrįžus namo ar apsistojus viešbutyje.

Padeda ausų masažas

Naudojant tepalus, rankomis masažuojami kojų raumenys, todėl pagerėja kraujotaka. Kai kurie vidiniai medikamentai (kapsulės), skirtingai nei tepalai, pasižymi tiesioginiu poveikiu į venų sieneles, o tai ypač efektyviai mažina kojų tirpimą, tinimą.

Nei tepalai, nei geriamieji vaistai negali susiaurinti jau išsiplėtusių venų, tačiau jie užkerta kelią staziniams ir išeminiams audinių pokyčiams, pagreitina opų gijimą bei veikia profilaktiškai. Docentė D.Triponienė tvirtina, kad labai svarbu apčiuopti ribą, kada jau nebepakanka specialių pratimų, kompresinių kojinių, o būtina kojų negalavimų problemas spręsti kartu su gydytojais.

O pabaigai - patarimas. Ilgą laiką skrendant lėktuvu ar važiuojant autobusu, kai kojos jau “švininės”, pasak “Cyclo 3 Fort” projekto vadovo J.Barkausko, vienas geriausių būdų pakelti bendrą tonusą yra ausų masažas. “Pirmiausiai pirštais pamasažuokite visą ausies kraštą, po to nestipriai paspauskite ausies spenelį. Prispauskite spenelį ir viršutinę ausies dalį, tarsi sujungdami taip, kad uždengtumėte ausies angą, po to užlenkite ausį veido link (ir taip po tris kartus). Pamasažuokite pačią ausies angą. Tai galima daryti kelis kartus per dieną. Vienintelė problema, kad jūsų elgesys gali pasirodyti keistas šalia sėdinčiam kaimynui, tačiau sveikata brangiau”, - sako jis.