Tropinis drugelis primena egzotiškos gėlės žiedą
Spalvingas vabzdys gali gyventi ir namuose: jis mielai tūps ant šeimininko rankų ir iš jų maitinsis
Nenustebkite, jei jūsų atžala vieną dieną pasakys, kad nori drugelio. Ne šuniuko ar kačiuko, daugelio vaikų didžiausios svajonės, o trapaus ir švelnučio vabzdžio. Pasirodo, kad jis gali gyventi mūsų namuose. Jei maitinsime, tinkamai prižiūrėsime, jo draugyste ir grožiu galėsime džiaugtis apie mėnesį. Tiek šių vabzdžių gyvenimas trunka ir gamtoje.
Trumpalaikis džiaugsmas
Gyvas drugelis namuose neseniai dar atrodė neįgyvendinama svajonė. Šiandien Lietuvoje jau galima įsigyti 16 rūšių tropinių drugelių, kurių kaina svyruoja nuo keliasdešimties iki kelių šimtų litų. Vienas nuo kito jie skiriasi dydžiais, spalvomis, sparnų iškarpymais. Mažesnieji išgyvena iki 10 dienų, didesnieji - tris savaites, mėnesį ir ilgiau.
Toks augintinis - miela ir graži dovana, tačiau trumpalaikė, kaip egzotiškos gėlės žiedas, - aiškina bendrovės Drugio efektas, prekiaujančios tropiniais drugeliais, vadybininkė Vilma Rapalytė. Mergina įgudusiais pirštais, visai nesibaimindama sužeisti ima trapų vabzdį už krūtinėlės iš dėžučių, kuriose jie miegojo naktį ir dėlioja į stiklinius terariumus, kuriuose jie praleis dieną.
Pasak V.Rapalytės, drugelį namuose laikyti ir prižiūrėti visai nesunku. Dieną jį paleiskime laisvai skraidyti po kambarius, tik neužmirškime uždaryti langų ir durų, kad į lauką neišlėktų. Taip pat jį reikia saugoti nuo mažų vaikų ir kitų naminių gyvūnėlių. Būtų kokiam katinui gardus kąsnelis, - juokauja pašnekovė.
Jos teigimu, gamtoje drugeliai dažnai išgyvena tik kelias dienas, nes tampa įvairių laukinių gyvūnų grobiu. Jei pasiseka nuo jų išsisukti, gyvena apie mėnesį ar kiek ilgiau, nes tokia jų biologinė gyvenimo trukmė.
Nakčiai reikia namelio
Vilmos teigimu, norint šį augintinį sugauti paprastai netenka su tinkleliu vaikytis po butą. Jis pats mielai tupia ant žmogaus rankų, veido, nes jį vilioja mūsų kūno skleidžiama šiluma. Dėl tos pačios priežasties tropiniai drugeliai dažniausiai skrenda prie lango ir įsitaiso ant stiklo ar užuolaidos, kur gali mėgautis saulės spinduliais.
Jie nėra labai aktyvūs ir gamtoje, tad ir po namus neplasnos be perstojo. Tačiau jei pastebėjote, kad augintinis staiga tapo aktyvesnis nei įprasta, neskrenda prie maisto, reikėtų pasistengti jį pagauti ir paguldyti į dėžutę. Čia jis atvės ir nurims, o tada bus lengviau pamaitinti.
Nakčiai reikėtų drugelį įdėti į nedidelę plastmasinę ar stiklinę dėžutę, prieš tai ją išpurškus švariu vandeniu. Galima joje patiesti drėgną popierinę servetėlę. Stikliniame terariume galima paberti sluoksnį smulkių akmenėlių. Dėžutei ar terariumui reikėtų surasti tamsią, vėsią vietą, geriausiai, kad šiluma siektų apie 17 laipsnių, tačiau ne mažiau nei 10.
Tada drugelis užmigs, nes drėgna ir vėsi aplinka atitinka tropikų nakties mikroklimatą, - paaiškino V.Rapalytė. Dėžutėje augintinį galima palikti ir tuomet, jei ilgesniam laikui išeiname iš namų.
Mėgsta vaisius
Spalvingojo draugo maitinimas taip pat gali tapti smagiu užsiėmimu. Jis paprastai maitinamas kartą per dieną. Jam labiausiai patinka nektaras, pagamintas iš rudojo cukraus ar medaus ir vandens.
Į vieną lašelį medaus ar žiupsnelį rudojo cukraus (jo kiekis turėtų sudaryti 1 dalį) reikia įlašinti vandens (jo turi būti 9 dalys) ir viską gerai išmaišyti, - pataria drugelius prižiūrėti jau įgudusi mergina. Taip paruoštą maistą reikia sulašinti į specialią lėkštelę.
Drugelio skonio receptoriai yra jo priekinių kojyčių galiukuose. Paprastai padėjus lėkštelę priešais drugelis intensyviai ima ieškoti maisto, kartais tenka paliesti lašą jo priekine kojyte. Gali pasitaikyti, kad drugelis neišsuka savo straubliuko. Tada reikia bandyti jam padėti nukreipiant straubliuką tiesiai į lašelį. Jei yra išalkęs, drugelis pradės gerti, o jei sukasi į šalį - paleiskite, tai reiškia, kad nealkanas, - pasakoja Vilma.
Tam, kad nektarą suvirškintų, spalvingasis augintinis turėtų apie valandą pabūti šilumoje, tad pamaitinto į dėžutę dėti nereikėtų.
V.Rapalytė pasakoja, kad maitinimosi įpročiai priklauso ir nuo rūšies. Pavyzdžiui, didžiausio drugelio Attacus atlas, kurio sparnų plotis siekia net 30 centimetrų, apskritai nereikia šerti, nes jis minta savo kūne sukauptomis atsargomis.
Caligo ir Morfo giminės drugelių didžiausias skanėstas - pernokę vaisiai. Geriausiai jiems patinka sutrinto banano ar mango košelė. Tinka ir melionas, obuolys. Kai kurie mėgsta šviežiai išspaustas šių vaisių sultis. Vaisių sultis ir minkštimą galim maišyti su nektaru. Jei drugelis be apetito makaluoja straubliuku po masę, praskieskite vandeniu, matyt, ji jam per tiršta.