Tragedija įamžinta už Savivaldybės lėšas


2002-10-28
Arūnas ANDRIUŠKEVIČIUS
Tragedija įamžinta už Savivaldybės lėšas

Žydų bendruomenių iniciatyva “Lietūkio” aukų atminimui pastatytas
paminklinis akmuo

Vakar Miško gatvėje iškilmingai atidengtas paminklinis akmuo, primenantis, kad 1941-aisiais šiame kieme labai žiauriai nužudyta apie 30 Lietuvos žydų. Kelios dešimtys žydų vakar pagerbė savo tautiečių atminimą uždegdami žvakes ir padėdami gėlių prie akmens.

Iškilmėse dalyvavo Kauno miesto meras Giedrius Donatas Ašmys, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkas Simonas Alperavičius. Pagerbimo ceremonijoje ketino dalyvauti ir Izraelio diplomatas Baltijos šalims Abrahamas Benjaminas. Tačiau jis negalėjo atvykti. Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas jo vardu padėkojo miesto valdžiai. Paminklinis akmuo pastatytas Savivaldybės lėšomis.

Žydų bendruomenės atstovai teigė, kad šis paminklinis akmuo ne tik primins ateities kartoms apie žiaurią tragediją, bet ir padės išvengti panašių dalykų. “Mes nekaltiname visos tautos. Mes kaltiname tuos, kurie žudė. Mes turime prisiminti tuos įvykius, kad nebūtų ekstremizmo. Žiaurumas turi būti pasmerktas”, - sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkas.

Kai kurie iškilmių dalyviai vakar diskutavo, kad paminklinis akmuo pastatytas ne toje vietoje, kur buvo nužudyti jų tautiečiai. “Tragedija įvyko ten, kur dabar yra krepšinio aikštelė”, - teigė keli žydai. G.Žakas neslėpė, kad būta diskusijų dėl vietos. “Tačiau mes radome archyvinius dokumentus ir galiu pasakyti, kad akmuo pastatytas tragedijos kieme. Paminklo juk nestatysi prie įėjimo į mokyklą”, - sakė Kauno žydų bendruomenės vadovas.

Vėliau iškilmių dalyviai apsilankė IX forte, kur naciai nužudė apie 10 tūkstančių žydų.