Sveikinimai ir atsisveikinimai


2003-05-02
Ramutė VAITIEKŪNAITĖ
Sveikinimai ir atsisveikinimai

Paskelbti tradicinės, šiemet jubiliejinės, “Lietuvos teatrų pavasario” šventės laureatai  

Kasmet į Kauną suvažiuojantys šalies teatralai “Girstučio” kultūros rūmų scenoje parodo įdomiausius kūrybinio sezono spektaklius, tikėdamiesi, kad juos įvertins ir publika, ir žiuri. 25-ojoje šventėje buvo parodyti scenos kūriniai, pačių teatralų nuomone, geriausiai atstovaujantys jų trupėms. Konkurse dalyvavo šeši teatrai, o “Meno fortas” ir šokio teatras “Aura” buvo festivalio svečiai.  

Prizas liko mieste  

Teatrologės Vitalijos Truskauskaitės vadovaujama žiuri geriausiu šventės spektakliu pripažino Kauno valstybiniame akademiniame dramos teatre sukurtą spektaklį “Portija Koglen”. Režisieriui Gintarui Varnui įteiktas Kauno miesto savivaldybės įsteigtasis prizas ir piniginė premija - 4 tūkstančiai litų. Gintaras Varnas - pirmasis laureatas, kuriam įteiktas rengėjų sumanytasis teatralų šventės simbolis - stiklo “Pakalnutė”.

Kauno akademinio dramos teatro trupė “Portiją Koglen” vaidino savoje scenoje, o ne “Girstutyje”. Namų sienos šįkart buvo palankios, “Portiją Koglen” lydėjo gražus pripažinimas. Aktorę Viktoriją Kuodytę, sukūrusią pagrindinį vaidmenį, “Kauno piligrimas” apdovanojo kelione į Italiją, o aktorei Birutei Raubaitei, šiame spektaklyje suvaidinusiai Bleizę Kali, įteiktas “Kauno dienos” redakcijos, daug metų remiančios šią šventę, tradicinis prizas - odinė “kraičio” skrynelė. Knygynas “Septynios vienatvės” apdovanojo scenografą Gintarą Makarevičių. Jam įteiktas tarptautinį pripažinimą pelnęs “Lietuvos fotografijos” albumas.  

Lemtingieji žiūrovų balsai  

Tradicinės “Lietuvos teatrų pavasario” šventės žiūrovai daugelį metų pratinami būti aktyviais festivalio programos vertintojais. Jiems dalijamos anketos, balsavimo biuleteniai. Šįkart geriausiu žiūrovai pripažino Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklį “Dienos ir dainos”. Tad šio spektaklio režisieriui ir inscenizacijos autoriui Rimui Morkūnui teks pakeliauti: kelionių agentūra “Eura” apdovanojo jį turistiniu kelialapiu prie Adrijos jūros.

Ne mažiau aktyviai balsuojama ir už įsimintiniausio vaidmens kūrėją. Šiuokart didžiausią publikos palankumą pelnė Editos Piaf vaidmens spektaklyje “Dienos ir dainos” atlikėja Rasa Rapalytė. Jai įteikta tradicinė SBA koncerno generalinio direktoriaus Arūno Martinkevičiaus įsteigta premija - 1200 litų.

Tiesa, kai pirmąjį šventės vakarą savo spektaklį parodė Valstybinis jaunimo teatras, suvaidindamas F.Dostojevskio “Dėdulės sapną”, atrodė, kad Kaune daugiausia aktoriaus Rolando Kazlo gerbėjų; lyderiu jis buvo net penkias festivalio dienas.

“Lietuvos teatrų pavasario” festivalis turi ne tik gerbėjų, bet ir solidžių rėmėjų. Aktoriui Rolandui Kazlui savąjį prizą skyrė firma “Eastcon”, o štai Povilas Gaidys, režisieriaus regalijas atidavęs Cezariui Graužiniui ir jo režisuotame spektaklyje “Pikviko klubo užrašai” išbandęs aktoriaus duoną, apdovanotas už aktorinės karjeros savo teatre debiutą. Jam įteiktas Kauno dailės instituto prizas - Ievos Verikaitės paveikslas.

Žiūrovų šiltai priimtas Juozo Miltinio spektaklis “Toliau - tyla” buvo simbolinis: pagrindinius Liusi ir Barklėjaus Kuperių vaidmenis sukūrusieji aktoriai Regina Zdanavičiūtė ir Donatas Banionis žiūrovų akivaizdoje pareiškė atsisveikiną su teatru. Už maestro Juozo Miltinio teatro legendos puoselėjimą ištikimiesiems scenos riteriams buvo įteiktos festivalio rėmėjų dovanos. Už sąmojingą bendravimą su publika “Keistuolių” teatro aktoriui ir režisieriui Aidui Giniočiui (“Juokdario mirtis, arba kas nužudė Šekspyrą”) įteiktas”Minituro” kelialapis į čekiškąją Šveicariją.  

Festivalio satelitai  

“Lietuvos teatro pavasarį” palydėjo du gražūs akcentai. Jubiliejinių teatralų susitikimų proga maestro Eimuntas Nekrošius, beje, praeity buvęs ir šios šventės laureatu, parodė savo spektaklį “Makbetas”. “Meno fortas” konkurse nedalyvavo, tačiau praturtino renginį, pagerbė joje dalyvaujančius kolegas. Antrą kartą surengtas Lietuvos teatro senjorų vakaras “Prisiminimai” vėl patikino rengėjus, kad verta rasti organizacinės energijos tokiems vakarams, nes žiūrovams įdomios ne tik ryškiosios, įsižiebiančios žvaigždės, bet ir tos, kurių šviesa jau ne taip dažnai spindi teatrinio meno padangėje.

Paskelbus šventės pabaigą, padėkojus visiems rėmėjams, pabaigtuvėse suraikius tradicinį Onutės Rybakovienės šakotį, o laureatams pasidžiaugus širdžiai maloniomis dovanomis, galima išduoti nedidelę paslaptį. “Lietuvos teatro pavasario” tradicijos “Girstučio” rūmuose rengėjos Dalia Nenėnienė ir Gintarė Aleksandravičienė dažnai naudojasi “savais šaltiniais”, kad dovanos būtų malonios, atitiktų apdovanotųjų pomėgius, nes nemėgsta posakio apie dovanotą arklį.

Kalbant rimčiau, “Girstučio” scenoje gyvuojanti profesionalių Lietuvos teatrų šventė - vienas prestižiškų miesto kultūros renginių, kurį solidžiau pradėjo globoti miesto Savivaldybė. Šiemet, įskaitant ir prizą, festivaliui buvo skirta 19 tūkstančių litų. Na, o pabaigtuvių fejerverkams nušvietus padangę, rūmų lauko siena trumpam tapo kino ekranu ir priminė fragmentus iš scenoje rodytų spektaklių. Visiems atrodė suprantama, kad atsisveikinama tik iki kito pavasario.