Sunkiai gyvenančių šeimų vaikams - 2 milijonai litų pasirengti mokyklai
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija labiausiai nepasiturinčių šeimų mokyklinio amžiaus vaikams pasirengti mokyklai paskirstė 2 milijonus litų. Tai didžiausia iki šiol iš valstybės biudžeto skirta suma paremti vaikams prieš prasidedant naujiems mokslo metams, pernai tokiai paramai buvo skirtas 1 mln. litų, 2003 m. - 200 tūkst. litų.
Planuojama, kad šiemet skiriant kiekvienam mokiniui vidutiniškai 50 litų paramą, mokyklinėmis priemonėmis bus aprūpinta daugiau nei 40 tūkst. mokinių iš mažas pajamas gaunančių šeimų. Praėjusiais metais vienam mokiniui vidutiniškai buvo skirta 32 litų parama.
Nepasiturinčiai gyvenančios šeimos kasmet su nerimu laukia rugsėjo pirmosios - joms neretai pritrūksta lėšų mokslo metų pradžiai nupirkti savo vaikams būtiniausias mokymui reikalingas priemones, todėl nemažai vaikų iš viso neateina į mokyklą, nes neturi nei drabužių, nei pamokoms reikalingų priemonių. Su tokia problema susiduria ne tik socialinę pašalpą gaunančios, bedarbių šeimos, bet ir gausios šeimos bei tos, kuriose vaikus išlaiko tik vienas iš tėvų, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.
Jos teigimu, tai, kad mokslo metų metu nemokamą maitinimą gauna 26 proc. visų mokinių rodo, kad dalies šeimų, auginančių mokyklinio amžiaus vaikus, materialinė padėtis vis dar yra sunki. Todėl parama prieš naujus mokslo metus kai kurioms šeimoms yra galimybė išleisti vaikus į mokyklą.
Šiemet, kaip ir pernai, už paramos mokyklai pasirengti organizavimą bus atsakingos savivaldybės. Lėšas, skirtas mokyklinio amžiaus vaikams paremti, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija savivaldybėms jau paskirstė atsižvelgdama į mokinių, augančių mažas pajamas gaunančiose šeimose, skaičių.
Savivaldybės mokinių, augančių nepasiturinčiose šeimose, aprūpinimą būtiniausiais mokinio reikmenimis jau organizuoja pagal kiekvienoje savivaldybėje patvirtintą tvarką - atrenka šeimas, kurioms parama yra labiausiai būtina, ir perka mokiniams būtiniausius mokinio reikmenis (mokymosi priemones, kuprinę, sportinę aprangą, avalynę, drabužius ir kt.), sudaro būtiniausių mokinio reikmenų rinkinius kiekvienam mokiniui individualiai, atsižvelgiant į kiekvienos šeimos, kurioje auga moksleivis, skurdo lygį bei mokinio poreikius ir įvertinus šeimoje auginamų mokinių skaičių bei jų jau turimus mokinio reikmenis. Parama prioritetine tvarka skiriama skurdžiausiai gyvenančioms šeimoms.
Savivaldybėms jau pernai rekomendavome lėšas, skirtas pasirengti mokyklai, paskirstyti šeimoms ne kaip vienkartines pašalpas, o nupirkti moksleiviams tai ko jiems reikia. Taip galime būti tikri, kad ši parama tikrai pasieks tuos vaikus, kuriems jos reikia, - sako Vilija Blinkevičiūtė.
Pasak jos, praėjusiais metais tokia paramos praktika, kai nepasiturinčių šeimų moksleiviams savivaldybių darbuotojai nuperka tai, ko jiems reikia, labai pasiteisino. 2004 m. daugiausia buvo paremta auginančių vieną ar du vaikus skurstančių bedarbių bei gausių šeimų mokinių. Kai kuriose savivaldybėse seniūnijų socialiniai darbuotojai su mokyklų klasių vadovais individualiai aplankė kiekvieną skurdžiai gyvenančią šeimą ir surinko informaciją, kokių būtiniausių mokymosi priemonių kiekvienam mokiniui trūksta. Mokiniai buvo aprūpinti tiek būtiniausiomis kanceliarinėmis priemonėmis, tiek vadovėliais, mokomąja literatūra (pratybų sąsiuviniais, žodynais, žinynais), tiek kuprinėmis bei sportine apranga. Daugiausia mokiniams nupirkta rašymo priemonių, pratybų sąsiuvinių, priemonių dailės, darbų, muzikos pamokoms bei sąsiuvinių.
Pačios savivaldybės iš savo biudžetų bei kitų šaltinių šeimoms pasirengti mokyklai 2004 metais skyrė 835 tūkst. litų. Šiemet ministerija taip pat prašo merų esant galimybėms tokią paramą nepasiturinčių šeimų vaikams organizuoti ir iš savivaldybės ar kitų finansavimo šaltinių (rėmėjų, organizacijų, fondų) lėšų.
SADM inf.