Studentai kovoja dėl lengvatų kelionėms


2004-09-16
Giedrė BUDVYTIENĖ
Studentai kovoja dėl lengvatų kelionėms

Tarpmiestinių autobusų bendrovės spaudžia Vyriausybę, kad kompensuotų dalį besimokančiam jaunimui taikomų nuolaidų

Kai kuriems studentams gali tekti rečiau vykti į namus. Vežėjai grasina, kad nuo spalio jiems nebetaikys nuolaidų tarpmiestinių autobusų bilietams, jei dalies išlaidų nepadengs Vyriausybė. Apie tokius ketinimus buvo žinoma dar pavasarį, tačiau problemos sprendimo būdų aktyviai ieškoti pradėta tik likus kelioms savaitėms iki vežėjų paskelbto termino.

Baigėsi rezervai

Iki šiol kelerius metus vežėjai tarpmiestiniais autobusais savo pelno sąskaita taikė studentams nuolaidas iki 30 proc. Transporto kompanijų apskaičiavimais, tai kasmet joms kainuodavo apie 6 mln. litų.

Vežėjai tikina, jog baigėsi jų rezervai ir toliau šelpti studentų jie nebegali. Brangsta kuras, draudimas, todėl be valstybės kompensacijų keleivinio transporto kompanijos teigia nebeįstengiančios išsiversti.

Tuo tarpu 50 proc. nuolaida studentams, taikoma bendrovės “Lietuvos geležinkeliai”, yra dengiama iš biudžeto. Apytikriais duomenimis, už tai per metus bendrovei pervedama per 5 mln. litų.

Deja, geležinkelio tinklas šalyje nėra tiek išplėtotas, kad visi studentai galėtų tėvų namus pasiekti traukiniu. Tad tie, iki kurių gimtojo miesto ar miestelio geležinkelio bėgiai nenutiesti, jaučiasi diskriminuojami, jei jiems teks už kelionę autobusu mokėti visą kainą.

Be paramos neapsieis

Pasak Lietuvos studentų sąjungos prezidento Mindaugo Boguševičiaus, 88 proc. šalies aukštųjų mokyklų studentų naudojasi visuomeniniu transportu, todėl lengvatos už važiavimą juo yra labai aktualus klausimas.

Bendras studentų skaičius Lietuvoje siekia 170 tūkst., profesinėse mokyklose mokosi dar apie 46 tūkst. Nemažai iš jų tik traukiniu ar autobusu gali pasiekti tėvų namus.

“Aš pats studijuoju Vilniuje, o tėvai gyvena Kaune. Dažniausiai į namus grįžtu autobusu, nes patogesnis grafikas, kelionė trunka trumpiau. Studento kišenei 30 proc. didesnė bilieto kaina būtų nemažas smūgis”, - sako M.Boguševičus.

Vilniaus pedagoginio universiteto ketvirtakursė Sandra Bernotaitė abejoja, kad vežėjai tarpmiestiniais autobusais dėl lengvatų studentams patiria tiek daug nuostolių, nes bilietų kainos nuolat kyla.

“Per ketverius pastaruosius metus bilietas į gimtuosius Raseinius pabrango 4 litais. Net ir gerai mokydamasi tegaunu vos 90 litų stipendiją. Jei už kelionę teks mokėti 30 proc. brangiau, tėvų namus tegalėsiu aplankyti tik kas du tris mėnesius”, - skaičiuoja studentė.

Susirūpino ir ministerija

Vakar pasitarimą dėl lengvatų tarpmiestinių autobusų bilietams studentams surengė Švietimo ir mokslo ministerija. Kaip teigia švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius, daugiausiai diskusijų kyla dėl to, koks nuolaidų kompensavimo mechanizmas turėtų būti taikomas.

“Transporto lengvatų įstatymas numato, kad pačios aukštosios mokyklos turėtų įsivesti tvarką, pagal kurią gautų lėšų iš biudžeto studentų kelionės išlaidų daliai kompensuoti. Tačiau studentai nuogąstauja, kad bus kompensuojamos kelionių kainos tik socialiai remtiniems studentams arba labai retai”, - aiškina ministras.

Kitas dalykas, kad, kompensuojant už kiekvieną keleivį atskirai, o ne susitarus dėl bendros sumos, gerokai išaugtų išlaidos.

A.Monkevičiaus nuomone, vertėtų pasirinkti kitą kelią. Vežėjai toliau taikytų studentams lengvatas, o Vyriausybė skirtų už jas kompensaciją, kaip ir “Lietuvos geležinkeliams”. Tiesa, tokiu atveju kompensacijų administravimas būtų sudėtingesnis, nes autobusais veža daug įmonių, be to, jos yra privačios, tačiau priimtiną mechanizmą galima surasti.

“Kompensacijai reikėtų 4 - 6 mln. litų. Tai nėra tokia jau didelė suma. Tačiau kompanijos turėtų pateikti tikslesnius apskaičiavimus, pagrįsti išaugusias išlaidas, tada būtų galima derėtis dėl žaidimo taisyklių, įstatyminės bazės pakeitimo, kad po pusmečio vežėjai vėl nepradėtų dejuoti dėl išaugusių išlaidų ir nepakankamų kompensacijų”, - tikina susisiekimo viceministras Valerijus Ponomoriovas.

Artimiausiu metu numatoma surengti politines derybas Vyriausybėje, kurių metu, dalyvaujant visoms suinteresuotoms pusėms, būtų aptarta ši galimybė. A.Monkevičius ketina inicijuoti ir tarpžinybinės vyriausybinės komisijos, kuri ieškotų būdų nuolaidoms studentams išsaugoti, sudarymą.