STT tęsia medikų medžioklę


2004-04-24
STT tęsia medikų medžioklę

Vakar Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai sulaikė ir į areštinę uždarė buvusį sveikatos apsaugos ministrą Konstantiną Romualdą Dobrovolskį bei dar kelis naujus įtariamuosius

Į kovą su korumpuota medicinos sistema pakilusi STT, nemažindama tempų, kerta esamus ir buvusius Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) bei medicinos įranga prekiaujančių bendrovių vadovus. Vakar sulaikytas eksministras K.Dobrovolskis ir dar du verslininkai, įtariami dokumentų klastojimu.

Tęsė sulaikymų ir kratų seriją

Vakar pranešėme, kad STT atlieka ikiteisminį tyrimą dėl korupcijos vykdant viešųjų pirkimų konkursus sveikatos apsaugos srityje. Ketvirtadienį dieną buvo sulaikytas SAM valstybės sekretorius Vidmantas Jonas Žilinskas, buvęs Seimo narys ir AB “Limeta” generalinis direktorius Vidmantas Zimnickas bei UAB “Medita” direktorius Vidmantas Kačkus. Jie įtariami kyšio priėmimu, piktnaudžiavimu tarnyba ir papirkimu.

STT pareigūnai tiria aplinkybes, susijusias su konkursu dėl medicininės įrangos, kainuojančios daugiau nei 6 mln. litų, dienos chirurgijos centrams įsigijimo ir rentgeno aparatų, kurių vertė apie 8 mln. litų, pirkimo-pardavimo sutartimi, kuri su AB “Limeta” buvo pasirašyta šių metų kovo 19 dieną.

Tos pačios dienos vakare sulaikytųjų sąrašas buvo papildytas SAM Europos Sąjungos investicijų ir sveikatos programų skyriaus vyriausiojo specialisto Arūno Sekono pavarde. Tiesa, specialistas po apklausos buvo paleistas, pranešus jam apie tai, kad jis įtariamas piktnaudžiavimu tarnyba.

Vakar STT pareigūnai tęsė sulaikymų ir kratų seriją. Be jau minėto K.Dobrovolskio, kuris ministro pareigas ėjo nuo 2001 iki 2003 metų, taip pat buvo sulaikyti UAB “Medsanta” direktorius Vidmantas Damalakas bei UAB “Apex Medicus” direktorė Eglė Žukauskienė.

Eksministras uždarytas į areštinę

K.Dobrovolskiui, V.Damalakui ir E.Žukauskienei STT pareigūnai pateikė įtarimus dėl dokumentų klastojimo. Kaip pranešė STT atstovė spaudai Elena Martinonienė, įtariama, kad pernai kovo mėnesį pasirašyta sutartis dėl medicininės įrangos pirkimo Klaipėdos jūrininkų ligoninei buvo suklastota.

Iš vakar sulaikytų asmenų į namus buvo paleista tik E.Žukauskienė. Tiek eksministras, tiek UAB “Medsanta” vadovas iš STT patalpų pavakarę buvo nuvežti tiesiai į areštinę. Čia jiems gali tekti praleisti ne mažiau nei dvi paras.

Vakar Vilniaus miesto antrasis apylinkės teismas patenkino ikiteisminio tyrimo pareigūnų prašymą ir leido ketvirtadienį sulaikytą buvusį 1992-1996 metų kadencijos Seimo narį V.Zimnicką suimti dešimčiai parų. Oficialūs kaltinimai buvusiam parlamentarui dar nepareikšti. Dėl kitų sulaikytųjų suėmimo STT vakar į teismą nesikreipė, tačiau neatmetė galimybės, kad tai dar bus padaryta.

Per ketvirtadienį ir penktadienį STT pareigūnai Vilniuje ir kituose miestuose atliko daugiau nei penkiolika kratų ir poėmių. Dokumentų ir kitų įkalčių ieškota SAM ir išvardytų bendrovių patalpose bei kai kurių sulaikytųjų gyvenamosiose vietose.

STT nekomentuoja, tačiau ir nepaneigia galimybės, kad ateityje gali būti sulaikyta ir daugiau asmenų, įtariamų korupcine veika sveikatos apsaugos srityje.

Žada imtis griežčiausių priemonių

Sveikatos apsaugos ministras Juozas Olekas susilaiko nuo išsamesnių komentarų, kol nebus baigtas tyrimas ir paskelbtos oficialios išvados, bei apgailestauja dėl susiklosčiusios situacijos. “Liūdna, kad ant mūsų sistemos krito toks šešėlis. Šiuo metu vykdome gydymo įstaigų renovaciją, todėl šiuo laikotarpiu ypač reikalingas pasitikėjimas”, - sakė J.Olekas “Kauno dienai”.

“Lauksime tyrimo rezultatų, kurie parodys, ar įtarimai pagrįsti. Ar tai klaida, ar yra ir nusikaltimo elementų. Man sunku būtų patikėti, kad tokie dalykai vyko. Įsigyjant įrangą vyko daug ginčų, diskusijų, paremtų argumentais. Aš visuomet pasitikėjau ministerijos valstybės sekretoriumi. Maniau, kad viskas buvo daroma teisingai. Man būtų labai gaila, jei paaiškėtų, kad buvo ne taip”, - komentavo ministras.

Taip pat jis pabrėžė, kad imsis griežčiausių priemonių, jei STT įtarimai dėl neteisėtų ministerijos pareigūnų veiksmų pasitvirtins. “Aš visada siekiau ir sieksiu, kad sveikatos apsaugos sistema būtų skaidri ir kad žmonės galėtų pasitikėti mūsų vykdoma reforma”, - tikina J.Olekas.

“Limetą” lydi skandalų šleifas

Šiemet kovo 19 dieną SAM su bendrove “Limeta” pratęsė rentgeno aparatų įsigijimo sutartį, kurioje numatyta įsigyti šių aparatų už apytikriai 7 mln. litų. Tam pritarė komisija, kuriai vadovavo V.Žilinskas. Kyla klausimas, kodėl sutartis buvo pratęsta, o ne paskelbtas naujas konkursas. Galimas dalykas, baimintasi, kad šįsyk jo laimėti nepavyktų.

Pirminė sutartis su “Limeta” buvo pasirašyta 2001 metų lapkritį, tuometinio sveikatos apsaugos ministro K.Dobrovolskio. Tuomet susitarta iki 2002 metų iš “Limetos” nupirkti 112 rentgeno aparatų už 26 mln. litų. V.Žilinskas tada dirbo SAM viceministru.

Įdomu, kad šią sutartį palaimino būtent K.Dobrovolskis. Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas gerai prisimena kitą istoriją, kuomet K.Dobrovolskis dar nebuvo ministru. Tai vyko 1999 metais, ministerijai vadovaujant Raimundui Aleknai. Tuomet “Limeta” taip pat buvo įsivėlusi į skandalą. Iš jos buvo ketinta, bet vėliau atsisakyta pirkti 100 čekiškų rentgeno aparatų už 10 mln. JAV dolerių. Šiam sandoriui bene labiausiai priešinosi tuos aparatus itin neigiamai įvertinęs radiologijos ekspertas K.Dobrovolskis.

Po metų “Limeta” ėmė siūlyti ministerijai italų kompanijos “Villa Sistemi Medicali”, neva geresnius nei čekiški, rentgeno aparatus. K.Dobrovolskis ir vėl juos sukritikavo. Jo nuomone pasirėmęs sudarytos specialios SAM komisijos pirmininkas, tuometinis viceministras Kęstutis Štaras balsavo prieš šių rentgeno aparatų pirkimą. Jo balsas lėmė komisijos sprendimą. Dėl to, šaltinių teigimu, jis prarado postą. Pretekstas, kuriuo argumentavo R.Alekna, buvo juokingas - neva ministerijoje per daug viceministrų.

Nebelikus kliūčių, sutartis buvo vis dėlto pasirašyta. Tačiau dėl Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimų netrukus buvo anuliuota. Nepatikslintais duomenimis, kai kurie su šiuo sandoriu susiję asmenys praėjus kuriam laikui gavo palikimus, vienas ėmė statyti vasarnamį.

Sąsajos su Vyriausybės kancleriu

“Limetai” iki 2001 metų vadovavo dabartinis Vyriausybės kancleris Antanas Zenonas Kaminskas. Tapus kancleriu, jo vietą užėmė V.Zimnickas. A.Kaminsko žmona Tatjana Kaminskienė tuomet dirbo ir iki šiol dirba SAM ekonomikos skyriaus vyriausiąja specialiste.

“Daugelis gerokai nustebo, kai K.Dobrovolskiui tapus ministru jo nuomonė pasikeitė kardinaliai. Tai sukėlė įtarimų. Nes juk negalėjo tie patys aparatai per tokį trumpą laiką staiga pasikeisti”, - prisimena L.Labanauskas. Tuomet šiais ketinimais susidomėjo ir juos tyrė STT.

Šaltinių teigimu, daugeliui netikėtas būtent K.Dobrovolskio paskyrimas sveikatos apsaugos ministru sietinas su A.Kaminsko atėjimu dirbti Algirdo Brazausko Vyriausybės kancleriu. Su tuo sieti reikėtų ir buvusio ministro nuomonės pasikeitimą dėl rentgeno aparatų, siūlytų “Limetos”.

Sutapimas: prieš ministerijai pasirašant sutartį su “Limeta” 2001 metais buvo sudaryta ministerijos komisija dėl šios aparatūros įsigijimo, kuriai taip pat vadovavo V.Žilinskas.

Įtarimų kelia ir dar vienas šio sandorio aspektas. Norėdama reabilituoti sprendimą komisija įpareigojo “Limetą” patobulinti itališkus rentgeno aparatus. Dėl to bendrovė patyrė papildomų išlaidų. Todėl sutartyje, matyt, neatsitiktinai atsirado punktas, pagal kurį bendrovė įgijo teisę iš jos įsigytą aparatūrą aptarnauti tol, kol ji bus naudojama. Tai sudarė galimybę susigrąžinti bent dalį išlaidų. Šaltinių teigimu, dėl šio punkto atsiradimo “spaudė” A.Kaminskas.