Skausmui gydyti - atskira komanda
Dėl nuolatinio skausmo sutrinka žmogaus fizinės funkcijos, prasideda depresija, nerimas ir kiti psichinės veiklos sutrikimai. Dažnai visiškai išsekusį ir nusivylusį žmogų aplanko mintys apie savižudybę. Pavėluotai pradėtas gydyti skausmas gali tapti nebepagydomas, - įspėja gydytojai.
Pasak medikų, lėtinį skausmą patiria nuo 8 iki 30 procentų išsivysčiusių pasaulio šalių gyventojų, o JAV atlikti tyrimai parodė, kad net 80 procentų visų apsilankymų pas medikus vienaip ar kitaip susiję su skausmu.
Skausmo problemai vis daugiau dėmesio skiriama ir Lietuvoje. Apie 70 proc. užleistomis ligų formomis sergančių ligonių skausmas yra pagrindinis simptomas. Preliminariais skaičiavimais, Lietuvoje skausmus kenčia 3-4 tūkst. tokių ligonių, iš kurių 50 proc. - stiprius, 30 proc. - labai stiprius.
Vakar, per visoje Europoje minimą kovos su skausmu savaitės Europa prieš skausmą... Veikime drauge! metu, Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK) buvo atidarytas Skausmo gydymo poskyris. Neurologas ir du anesteziologai ligoniams padės įveikti lėtinį skausmą.
Į KMUK Skausmo gydymo poskyrį bus galima patekti turint gydytojo specialisto siuntimą su jame nurodyta ligos diagnoze. Ligonius ten galės siųsti įvairių sričių gydytojai, tačiau spėjama, kad daugiausiai bus neurologinėmis ir onkologinėmis ligomis sergančiųjų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasdien pasaulyje skausmus kenčia mažiausiai keturi milijonai sergančiųjų vėžiu, tai sudaro 30-50 proc. visų šių ligonių.
Pasak Lietuvos skausmo draugijos prezidento, pagrindinio savaitės prieš skausmą renginių organizatoriaus, Arūno Ščiupoko, žmogaus patiriamus skausmus galima suskirstyti į dvi grupes - tai onkologinių ligų sukelti skausmai ir ne onkologiniai. Pastariesiems priklauso sąnarių uždegimų sukelti skausmai, nugaros, galvos, potrauminiai ir kiti. Onkologinių skausmų malšinimui skausmo klinikos turėtų būti steigiamos onkologijos centruose.
Šiandien Klaipėdos, Panevėžio, Telšių, Utenos, Marijampolės, Šiaulių gydymo įstaigose vyksta Europa prieš skausmą... Veikime drauge! simpoziumai, kuriuose aptariami skausmo klinikų kūrimo regionuose planai. Rytoj tokie simpoziumai vyks ir Jurbarko bei Alytaus sveikatos priežiūros įstaigose. Penktadienį Kaune vyks mokslinė praktinė konferencija Lėtinis skausmas ir jo psichiatriniai aspektai.
Pasak Skausmo draugijos atstovų, iniciatyva Europa prieš skausmą siekiama šviesti visuomenę, medikus, politikus apie žmogui sukeliamo skausmo problemas ir pasekmes. Jų teigimu, skausmo klinikų Lietuvoje nepakanka. Vilniaus universiteto Santariškių klinikose esanti skausmo klinika iki šiol buvo vienintelė šalyje.
Lietuvos skausmo draugija įkurta 1998 metais ir vienija apie 150 medikų bei kitų specialybių atstovų. Taip pat draugija jau ketverius metus yra Tarptautinės skausmo studijų asociacijos narė. Ji leidžia mokslinį žurnalą Skausmo medicina.
KD inf.